AirLive Traveler3GM to kolejny router testowany przez Redakcję, który w banalnie prosty sposób pozwala stworzyć sieć WLAN dla pięciu urządzeń jednocześnie i z pominięciem jakiegokolwiek kabla, niemal wszędzie.

AirLive Traveler3GM: Diody LED - Zasilanie, Status Połączenia 3G, Sygnał 3G, WiFi
AirLive Traveler3GM: Diody LED – Zasilanie, Status Połączenia 3G, Sygnał 3G, WiFi

Traveler3GM waży 492 g i jest troszkę większy niż paczka papierosów. Warto dodać, że router również świetnie wygląda. Moim zdaniem AirLive wyprodukował jedno z ładniejszych urządzeń tego typu jakie do tej pory testowałem. Jego biała obudowa z srebrnymi wstawkami sprawia, że nie będziemy chcieli schować go kieszeni. Tyle jeśli chodzi o wygląd, nie on jest przecież najważniejszy. Jak pokazały testy wygląd jest tylko jednym z wielu jego atutów.

AirLive Traveler3GM: wielojęzyczny kreator konfiguracji
AirLive Traveler3GM: wielojęzyczny kreator konfiguracji

Oparta na kreatorze instalacja sprawia, że Traveler3GM jest zo łatwy w konfiguracji, nawet dla osób początkujących i tylko jeden mały zgrzyt – niedopracowana automatyczna konfiguracja internetu. Aby podłączyć router do sieci zaczęliśmy od umieszczenia karty SIM w slocie i zamontowaniu baterii. Każdy poradzi sobie z tym zadaniem, bo proces ten wygląda identycznie jak w telefonie.

AirLive Traveler3GM: złącze karty SIM
AirLive Traveler3GM: złącze karty SIM

Połączenie internetowe nawiązywane jest dzięki wbudowanemu modułowi HSDPA jedynie w kilku krokach. Wielojęzyczny kreator konfiguracji znajduje się na dołączonej płycie CD. Konfiguracja jest również możliwa przez połączenie zdalne przez Internet.

Zestaw z routerem AirLive Traveler3GM
Zestaw z routerem AirLive Traveler3GM

Funkcja diod sygnalizacyjnych informuje nas o stanie połączenia bezprzewodowego. W naszym teście nie udało nam się, po wyjęciu urządzenia z pudełka automatycznie skonfigurować Traveler3GM. Umożliwił to dopiero panel kontrolny, który uruchamiamy po wpisaniu do przeglądarki adresu http://198.168.1.1. i ręcznym ustawieniu parametrów sieci komórkowej.

AirLive Traveler3GM: Ustawienia
AirLive Traveler3GM: Ustawienia

Następnym krokiem było przesuniecie umieszczonego z boku przycisku uruchamiającego Traveler3GM. Modem połączył się z internetem w najszybszym trybie 3G, co zasygnalizował na wyświetlaczu.

AirLive Traveler3GM: Ustawienia
AirLive Traveler3GM: Ustawienia

Pozostało nam tylko wskazać w telefonie komórkowym odpowiednią sieć WLAN i połączyć się z nią.

AirLive Traveler3GM: Ustawienia
AirLive Traveler3GM: Ustawienia

Hasło, dzięki któremu Traveler3GM nawiązuje kontakt z naszym urządzeniem, znajduje się na dołączonej instrukcji. Po jego wpisaniu i zapamiętaniu przez komputer możemy już właściwie schować router do kieszeni. Dalsza praca przebiega w pełni automatycznie i nie musimy już nic konfigurować. Oczywiście, zapisane hasło możemy zmienić. Panel umożliwia wykonanie szeregu dodatkowych czynności konfiguracyjnych. Warto na przykład zmienić samo hasło dostępu do panelu – w innym wypadku postronna osoba łatwo wkradnie się do naszego urządzenia. W celu podniesienia bezpieczeństwa podpiętych komputerów router wyposażono w firewall typu SPI i zestaw konfigurowalnych filtrów. Można łatwo zmieniać opcje routera oraz odczytywać i zapisywać jego konfigurację korzystając z ustawień poprzez dowolną przeglądarkę internetową.

AirLive Traveler3GM: prawy bok
AirLive Traveler3GM: prawy bok

Traveler3GM jako router może współdzielić łącze internetowe 3G na wiele komputerów, ale nic nie stoi na przeszkodzie by używać go jako osobistego modemu 3G – wystarczy podłączyć router do komputera PC kablem USB by stał się modemem USB 3.75G korzystającym z karty służącym do połączeń typu dial-up do sieci HSDPA. Gdy chcemy korzystać tylko z połączenia przewodowego, wystarczy wyłączyć sieć bezprzewodową przy pomocy przycisku bez wykonywania dodatkowych czynności.

AirLive Traveler3GM: Menu połączeń przewodowych
AirLive Traveler3GM: Menu połączeń przewodowych

Traveler3GM łączy się z siecią za pomocą standardów telefonii komórkowej: EDGE/GPRS/GSM 850/900/1800/1900 oraz HSUPA uplink 5.76Mbps / HSDPA downlink 7.2 Mbps. Urządzenie, które działa całkowicie bezprzewodowo – ma swoją własną baterię. Dzięki baterii 1700 mAh Li-ION, użytkownik może korzystać z sieci Internet przez czas 2 godzin, tak długo jak pozostaje w zasięgu sieci 3G. Kiedy akumulator się rozładuje, wystarczy podłączyć za pomocą dołączonego kabla USB do routera źródło zasilania zewnętrznego by Akumulator mogł naładować się ponownie.

AirLive Traveler3GM: bateria
AirLive Traveler3GM: bateria

Mały, lekki oraz przyjazny dla użytkownika interfejs w obsłudze – taki właśnie jest urządzenie Traveler3GM. To wystarczy aby rozdzielać Internet siecią bezprzewodową 11B/G/N. Jedyną poważną wadą modemu okazała się automatyczna konfiguracja, która wymagała ręcznych poprawek oraz stabilność połączeń z internetem w sieci Play. Mamy nadzieję, ze nowe wersje firmware’u poprawią funkcjonalność. Traveler3GM przyda się zarówno w domu jak i w podróży. W domu posłuży nam jako podpięty na stałe do zasialania router HSDPA udostępniający Internet wokół siebie. W podróży pozwoli na komfortowe korzystanie z Internetu bez wyładowywania baterii w laptopie. Czy można sobie wyobrazić większy komfort w dostępie do internetu?
Sugerowana cena detaliczna to 150 USD Netto.

Zalety:

  • Estetyczne i eleganckie wykonanie
  • Dobry stosunekj ceny do możliwości
  • Inuicyjna obsługa
  • Ilość dostepnych standardów komunikacyjnych
  • Wytrzymała bateria: długi czas czuwania
  • Modem 3G

Wady:

  • Sporadyczne problemy z stabilnympołączeniem
  • Koniczność ingerencji ręcznej w konfiguracji modemy
  • Brak gniazda na karty pamięci

Andrzej Kisiała

AirLive Traveler3GM: reset routera do ustawień fabrycznych, przycisk WPS pozwala zabezpieczyć sieć bezprzewodową,
AirLive Traveler3GM: reset routera do ustawień fabrycznych, przycisk WPS pozwala zabezpieczyć sieć bezprzewodową,