Projekt blupill: stworzony w Polsce automatyczny optymalizator komórkowych wydatków budzi wątpliwości operatorów komórkowych. Jak powstał algorytm umożliwiający precyzyjne dobranie oferty abonamentowej pod danego użytkownika – opowiada w wywiadzie dla „Dziennika Gazety Prawnej” pomysłodawca projektu Sebastian Barylski.

Sam algorytm, który pozwala na przedarcie się przez gąszcz taryf operatorów komórkowych i wybranie najdogodniejszej dla nas oferty jest owocem pracy kilkunastu informatyków, matematyków i ekspertów z dziedziny telekomunikacji.

Sebastian Barylski, szef Entellico, zapewnia, że priorytetem usługi nie jest zachęcanie użytkowników do migracji do innych operatorów, a jedynie zaprezentowanie możliwości osiągnięcia oszczędności i zmniejszenie „asymetrii informacji”, na której cierpią abonenci sieci komórkowych zagubieni w gąszczu taryf, usług dodanych i ich kombinacji.

Nigdy nie myślałem o tym, by zrobić krzywdę gigantom telekomunikacyjnym – opowiada Sebastian Barylski. – Pociągała mnie raczej próba stworzenia czegoś, czego wcześniej nikt nie wymyślił – dodaje.

Stworzył więc program komputerowy, wpisał tam wszystkie dane i parametry korzystania z komórki, a wynik zapamiętał, by porównać z przyszłym rachunkiem. Gdy po miesiącu dostał fakturę i zestawił wyniki, zobaczył, że trafił, a więc da się to wszystko matematycznie wyliczyć. Ale to wciąż było nie to, bo cały program napisany został tylko dla niego i jego połączeń: – Zacząłem więc zastanawiać się, czy w ogóle jest możliwe stworzenie usługi dla wszystkich, która wskazywałaby idealne rozwiązania dla każdego klienta – dodaje.

W odróżnieniu od dotychczas znanych prostych podejść, blupill podaje ile konkretnie możemy płacić za telefon komórkowy przy zastosowaniu kombinacji taryf, usług dodanych (tzw. bonusów) i aktualnie obowiązujących promocji. Przy czym poddany bardzo precyzyjnej analizie matematycznej nasz rzeczywisty sposób korzystania z usług telefonii komórkowej w danym momencie, zamiast liczenia średnich i opierania się na przybliżeniach. Rozwiązanie wymaga zastosowania unikalnych algorytmów i wyrafinowanych metod obliczeniowych. Liczba kombinacji jest astronomiczna, a problem obliczeniowy, jest uznawany za jeden z najtrudniejszych problemów algorytmicznych (kategoria problemów NP-zupełnych) znany współczesnej nauce. – Okazuje się, że większość użytkowników może uzyskać oszczędności przekraczające połowę kwot, które dotąd wydawali na rachunki za komórkę. Przy jednoczesnym doskonałym dopasowaniu kombinacji usług do rzeczywistego sposobu korzystania z telefonii komórkowej przez daną osobę – podkreślają twórcy programu.

Pełny wywiad można przeczytać Dziennik Gazeta Prawna
: Blupill – przez gąszcz taryf komórkowych przedrzesz się za pomocą programu.

Kan

Warto przeczytać:
Wojciech Jabczyński: nie straszymy, radzimy ostrożność
Odpowiedź Entellico na zarzuty operatorów: oficjalnie