Funkcje i wyposażenie

Sony Ericsson Xperia Ray ma własną nakładkę graficzną, zmodyfikowany interfejs UX działający na Android 2.3.4 Gingebread. Interfejs Sony Ericssona przeszedł kilka istotnych zmian od momentu debiutu na Xperia X10. Przede wszystkim działa on już niezwykle płynnie, nawet na telefonach o gorszej specyfikacji. Pokazuje to tylko, że to producent decyduje o tym czy jednordzeniowy układ jest wystarczający dla płynnego działania telefonu. W przypadku telefonu Xperia Ray Sony Ericsson zrezygnował z czterech aktywnych rogów w interfejsie, znanych z modeli Mini. Ekran w tym wypadku jest wystarczający, aby wybrać „pełną odsłonę” interfejsu.

TimeScape zmienia sposób korzystania z telefonu

Interfejs jest intuicyjny, prosty oraz ma kilka modyfikacji, w tym TimeScape, wyświetlający w postaci kafelek chronologicznie informacje związane z naszym kontem w serwisie Facebook, Twitter oraz wiadomości i nieodebrane połączenia. Istnieje dodatkowo możliwość rozszerzenia funkcjonalności TimeScape dzięki odpowiednim pluginom z Android Market- Google Reader, Zdjęcia, Gmail, Fourquare, czytnik RSS, itd.

Wraz z Xperia Ray Facebook jest tam gdzie Ty. Telefony z logiem Facebook stają się już codziennością. Nie oznacza to jednak, że pozostałe nie mają integracji z najpopularniejszym serwisem społecznościowym na świecie. W przypadku nowych modeli Xperia, a także kolejnych aktualizacji mówimy o rozwiązaniu Facebook Inside Xperia- w tłumaczeniu Facebook w środku Xperii. Telefony Xperia przesiąknięte są na wskroś usługą Facebook., W odtwarzaczu muzycznym jedno kliknięcie pozwoli pochwalić się „ulubionym” utworem muzycznym, wykonawcą. Poza integracją Facebook w książce adresowej Sony Ericsson poszedł o krok dalej. Usługa ta zintegrowana jest nawet w Galerii, gdzie zdjęcia z Facebooka wyświetlane są razem z tymi w telefonie (nie mowa tylko o naszych fotografiach, a o zdjęciach znajomych). Integracji z Facebookiem nie mogło zabraknąć również w Kalendarzu, gdzie najważniejsze wydarzenia, w którym bierzemy udział, urodziny wyświetlane są po przejściu do aplikacji. Nie wspominają o możliwości podglądu naszych znajomych, ich statusów po przejściu do książki adresowej oraz wybraniu kontaktu. Czy też powiadomieniach o nowych wiadomościach, statusach z Facebook wprost na ekranie blokady. Dodatkowo dla fanów Facebooka pojawiły się unikatowe aplikacje „Gry i aplikacje znajomych” oraz „Muzyka i wideo Facebook”.

Xperia Ray jak każdy telefon z Androidem ma kilka modyfikowanych ekranów, wraz z dostępnym widżetami. Na HTC Sense. Nieco wygodniejsza przez możliwość przejścia do konkretnych widżetów widocznych na ekranie.

Odtwarzacz muzyczny oraz galeria zdjęć, wideo to dokładnie te same aplikacje co w przypadku Xperia Arc. W przypadku galerii mowa o programie wykorzystującym Facebook Inside Xperia.

Pozwolę sobie zacytować kilka słów o odtwarzaczu muzycznym oraz przeglądarce zdjęć z poprzedniej recenzji:

„Sony Ericsson zrezygnował z MediaScape zachowując jednak świetny odtwarzacz muzyczny. Umożliwia on segregowanie utworów dokładnie tak samo jak w odtwarzaczach mp3 , w tym poprzez wykonawce, album, utwory, listy odtwarzania, dodatkowo pojawiła się również opcja szukania muzyki. Przycisk nieskończoności wyszykuje online zawartość związaną z wykonawcą czy też utworem w tym przypadku z serwisu YouTube. Podczas odtwarzania utworu wyświetlana jest jego okładka na wzór trybu cover flow z iTunes. Należy wspomnieć również o bardzo dobrej jakości słuchawkach dousznych, z przyzwoitym basem oraz czystym dźwiękiem. Dodatkowo wbudowany jest prosty korektor muzyczny, equalizer z podziałem na gatunek muzyczny.”

Przeglądarka zdjęć, wideo to dokładnie ta sama standardowa wersja aplikacji znanej w Android Gingerbread. Niestety nie obsługuje ona możliwości odtwarzania plików XviD, DivX po wyjęciu telefonu z pudełka. Wystarczy jednak zainstalować jeden z darmowych programów z Android Market. „

Przeglądarka internetowa dzięki 1GHz procesorowi działa bardzo płynnie i obsługuje zawartość Flash. Drobnym minusem jest dostępne powiększenie tekstu, tylu przy wykorzystaniu gestu podwójnego tapnięcia w ekran (brak podczas wykorzystania gestu szczypnięcia).

Jak wspomniałem wcześniej aparat wykonuje dobre zdjęcia o nieco wyblakłych kolorach. Nagrywane wideo HD jest również przyzwoite.

Warto podkreślić na koniec dostępny przycisk nieskończoności np. w aplikacji muzycznej, który pozwala na wyświetlenie informacji powiązanych z utworem w Wikipedii, czy też szukania słów piosenek, wideo w YouTube.

Ponadto telefon ma preinstalowane aplikacje takie jak: Facebook- uzupełnienie funkcji Facebook Inside Xperia o jeszcze większą integrację z największym serwisem społecznościowym na świecie, Guide- przewodnik po telefonie, Androidzie w jeżyku angielskim, Alarmy, Kalendarz, Mapy, Gmail, Talk ( z wideorozmowami), Nawigacja Google, Miejsca, Synchronizacja, Kalkulator, TrackID- identyfikowanie muzyki, YouTube, Adobe Reader, Monitor Danych (świetny licznik zużycia pakietu internetowego podczas korzystania z sieci komórkowej) , OfficeSuite- pakiet biurowy, Pobieraj gry, aplikacje polecane przez Sony Ericsson, Menadżer LiveWare- aplikacja umożliwiająca ustawienie automatycznie uruchamianych programów po podłączeniu akcesoriów takich jak zestaw słuchawkowy, słuchawki, ładowarka, PlayNow sklep z aplikacjami, muzyką, tapetami, grami Sony Ericsson, NeoReader- skaner kodów QR oraz radio FM.