Dane podstawowe:

Sony Ericsson w przypadku nowego modelu postawił przede wszystkim na minimalistyczny design zachowując przy okazji niezbyt duże rozmiary telefonu. Podczas gdy większość producentów, w tym i Sony Ericsson prześciga się w prezentacji coraz to większych smartfonów, warto pamiętać o konsumentach, którzy poszukują przede wszystkim urządzenia mobilnego, o ładnym, eleganckim design. Xperia Ray jest odpowiedzią na potrzeby konsumentów, telefonem z „zaledwie” 3.3 calowym ekranem o rozdzielczości 854 x 480 pikseli (WVGA) przy wadze 100 gramów. Wymiary telefonu 111 x 53,0 x 9,4 mm pokazują tylko, że mówimy jak na dzisiejsze trendy o smartfonie o bardzo małych rozmiarach (choć po premierze RAZR, grubość 9,4 mm ja na smartfon to już sporo). Nie jest to krasnal w stylu Xperia X10 Mini, jednak do dużych telefonów również nie należy.

Nowy smartfon Sony Ericsson z Android stawia przede wszystkim na bardzo prosty, elegancki design. Nie znajdziemy tutaj żadnych rzucających się oczy zbędnych elementów, dodatków. Smartfon na tle innych odróżnia się właśnie minimalizmem oraz niezłą jakością wykonania, solidnym dopasowaniem obudowy. Niestety nie mówimy tutaj o ekranie Gorilla Glass, w zastępstwie Sony Ericsson zastosował szkło mineralne (znane z niektórych zegarków, zapewniające sporą twardość oraz odporność na zarysowania). Starałem się również znaleźć tutaj aluminiową obudowę, jednak poza ramką telefonu zauważyłem, że większa cześć urządzenia jest po prostu plastikowa. Na szczęście matowy plastik z tyłu nie powoduje pozostawiania smug, odcisków na obudowie.

Jak na złość do naszej redakcji trafił model o najmniej ciekawej kolorystyce- czarnej. Dodatkowo Sony Ericsson oferuje wersję złotą (tak istnieje tłumaczenie słowa Gold) oraz różową.

Xperia Ray ma 3.3″ wyświetlacz o rozdzielczości 854 x 480 pikseli (WVGA), łapiąc kalkulator w dłonie i przeliczając na gęstość pikseli mówimy o wyświetlaczu z gęstością 296 PPI. Jest to wartość zbliżona do ekranu Retina Display w iPhone’a 4/ iPhone’a 4S 326ppi. Co przekłada się na ostrość, czytelność widzianego obrazu na ekranie (Ray jak same liczby wskazują ustępuję pod tym względem telefonowi firmy Apple). Ekran Reality Display wykorzystuje technologię Sony Mobile Bravia, w którym odwzorowanie kolorów, jasność oraz głębia prezentują się wyśmienicie. Ekran spisuje się również dobrze w pełnym słońcu. Kąty widzenia ekranu również stoją na dobrym poziomie, poza zmianą jasności wyświetlacza pod znacznym kątem widzenia.

Na przednim, minimalistycznym panelu Xperia Ray znalazła się 0.3Mpix kamera do wideorozmów, czujnik zbliżeniowy. Poniżej ekranu mamy logo Xperia, a także przyciski funkcyjne , w tym dwa pojemnościowe (reagujące na dotyk) oraz jeden fizyczny pod „łukiem z diodą LED”- ekran główny. Podświetlana informacyjna dioda LED w postaci łuku, nadaję telefonowi jeszcze większej gracji.

Złącze microUSB dostępne jest na lewym boku urządzenia. Odpowiednio na prawym mamy przycisk regulacji głośności.

U góry telefonu znajdziemy przycisk włączenia, blokady telefonu ,a także jack 3.5 mm. Odpowiednio u dołu mikrofon oraz głośnik.

Na tylnym panelu znalazła się 8.1Mpix matryca Exmor R z przysłoną f2.4, lampą błyskową LED (bez możliwości automatycznego włączenia lampy w zależności od warunku oświetlenia- ogromny minus). Dodatkowo mamy tutaj możliwość nagrywania wideo HD, a także funkcję 3D Sweep Panorama, pozwalającą na wykonywanie zdjęć 3D Sweep Panorama. W teorii matryca Exmor R pozwala na wykonywanie lepszych zdjęć przy słabym oświetleniu. Dla mnie wykonywane fotografie mają wyblakłe kolory, choć należy zaznaczyć, że poziom detali, jakość zdjęć jest naprawdę dobry.

W parzę z minimalistycznym design idzie dobra specyfikacja urządzenia. telefon choć został wyposażony w procesor jednordzeniowy o taktowaniu 1GHz działa bardzo płynnie. Wszystko za sprawą dopracowanego interfejsu oraz 512MB RAM.

Sony Ericsson Xperia Ray działa pod kontrolą Androida 2.3.4 Gingerbread, wersji platformy, która dosłownie kilka dni temu zadebiutowała na urządzeniu. Telefon ma ponadto: moduł Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA, GPS z aGPS, Bluetooth z A2DP, czytnik kart microSD do 32GB, radio FM z funkcją RDS. Pasmo pracy telefonu to UMTS HSPA 900/2100, GSM/EDGE 850/900/1800/1900, UMTS HSPA 850/1900/21000.