Dane podstawowe

Test Samsung Star II GT-S5260
Test Samsung Star II GT-S5260

Samsung S5230 Avila – Test Samsung S5230 Avila Tutaj sprzedano w rekordowej liczbie ponad 30 mln sztuk, z czego 1.3 miliona sztuk w Polsce. Nic dziwnego, że koreańska firma postanowiła iść za ciosem i wprowadzić na rynek kolejną wersję tak popularnego telefonu, dodatkowo uzupełnioną o inne funkcje. Samsung Star II GT-S5260 tak jak poprzedni jest dostępny w stosunkowo niskiej cenie ok. 400 zł.

Funkcje i wyposażenie.


Telefon waży niespełna 94 gramy, przy wymiarach 107,5 x 54 x 12,4 mm, a to oznacza, że spokojnie mieści się w kieszeni. Plastik, z którego wykonany jest korpus sprawia wrażenie solidnego i wytrzymałego. Obudowa nie zaskakuje – wygląda… dokładnie tak samo jak poprzednicy Samsung Avila (S5230) i Avila GPS (S5230G). Zestaw do testów zawierał telefon i przenośną ładowarkę i zapewnie bardzo różni się od tego, co znajdziemy w pudełku sprzedażowym.


GT-S5260 został wyposażony w litowo-jonową baterię o pojemności 1000 mAh. Według producenta w sprzyjających warunkach powinna ona wystarczyć na 900 godzin pracy w trybie oczekiwania i do 500 minut rozmowy. Tutaj muszę podkreślić, że czas podawany przez producenta w miarę realnie odzwierciedla rzeczywiste osiągi. Jednak i tak częstotliwość ładowania naszej komórki zależy oczywiście od sposobu i intensywności używania. Realnie w czasie testu sięgaliśmy po ładowarkę, co 4-5. Telefon w tym czasie był intensywnie używany. Przykrym zaskoczeniem był fakt, że z włączonym modułem Wi-Fi, po ładowarkę musieliśmy sięgać nawet co 2 dni.


Samsung Star II dzięki większym możliwościom komunikacji zapewnia użytkownikom łatwy dostęp do internetowych serwisów społecznościowych, gwarantując im nieprzerwaną łączność z rodziną i przyjaciółmi – czytamy w informacji. W telefonie można uzyskać dostęp do zintegrowanej komunikacyjnej aplikacji Social Hub obsługującej pocztę e-mail, wiadomości konwencjonalne i błyskawiczne, kontakty i kalendarz. Specjalnie z myślą o potrzebach nowego pokolenia konsumentów w nowej Avili została rozbudowana funkcja Social Hub o możliwość obsługi serwisów społecznościowych bezpośrednio z poziomu telefonu. Telefon Samsung Star II wyposażony jest również w preinstalowane aplikacje umożliwiające dostęp do takich serwisów społecznościowych jak Facebook czy Twitter. Z kolei wbudowany komunikator oferuje użytkownikom możliwości czatowania pomiędzy wieloma platformami komunikacyjnymi, m.in. Yahoo Messenger, Talk, AIM i Facebook. Dotykowa przeglądarka Samsung Mobile Browser v2.0 (Dolphin WebKit) dobrze radzi sobie z wyświetlaniem bardziej skomplikowanych stron. Niestety otwarcie w tle np. odtwarzacza muzycznego wywoływał komunikat o braku pamięci systemowej i konieczności jego wyłączenia.

Test Samsung Star II GT-S5260 - przeglądarka internetowa
Test Samsung Star II GT-S5260 – przeglądarka internetowa

Użytkownik ma do dyspozycji 30 MB pamięci, którą może rozbudować kartami microSD. Samsung Star II wspiera 4 zakresowy GSM, łączność GPRS i EDGE – co uchodzi raczej za standard, wspomagana przez moduł W-Fi w standardzie 802.11 b/g/n. Brak wsparcia dla łączności 3G (UMTS), oraz nawigacji satelitarnej (GPS), to moim zdaniem minus tego telefonu – prawdopodobnie przy konstruowaniu tego modelu duży udział mieli księgowi koreańskiej firmy. Moim zdaniem, podobnie jak było przypadku starszego brata, już niedługo na rynku pojawi się wersja z modułem GPS, którego zabrakło w tym modelu. Ponadto, znajdziemy tutaj Bluetooth w wersji 3.0 i port microUSB 2.0. Jeśli zechcemy wykorzystać funkcję lokalizacji do ustalenia naszej pozycji i zaimplementowaną aplikację Google Maps, to tylko za pośrednictwem sieci komórkowej i włączeniu pakietowej transmisji danych.


GT-S5260 oferuje standardowe narzędzia biurowe, które umożliwiają przeglądanie plików tekstowych, tworzenie notatek głosowych i zarządzanie pocztą mailową. Exchange Active Sync zapewnia dostęp do wiadomości e-mail, listy kontaktów i kalendarza (obsługuje formaty MS Office 2007, pdf, txt). Funkcja QuickType, czyli zaadoptowana na potrzeby telefonów Samsung funkcja T9 Trace, umożliwia szybsze i łatwiejsze wprowadzanie tekstu. Dzięki niej zamiast „naciskać” poszczególne wirtualne klawisze, wystarczy przesuwać palec po literach tworzących wybrane słowo. Urządzenie rozpozna je samodzielnie na podstawie słownika. Standardowo telefon posiada funkcję Mobile Tracker. Pomaga ona w znalezieniu i odzyskaniu telefonu. Gdy do telefonu zostanie włożona nowa karta SIM, funkcja Mobile Tracker automatycznie wyśle numer kontaktowy do dwóch odbiorców.


Już od dawna telefon komórkowy może służyć nie tylko do komunikacji ze światem, ale również do rozrywki. Aparat o rozdzielczości 3,2 MPix z 2x zoomem cyfrowym, czyli parametry te same co oferował poprzednik, nie powala jakością zdjęć. Brak autofocusa, lampy błyskowej czy nawet diod oświetlających scenę wpływa na ostrość i nasycenie fotek. Wystarczy dla „pstrykania” ulotnych chwil, ale rewelacji się nie spodziewajmy. Menu aparatu też jest identyczne, więc nie ma się co rozpisywać, skoro telefon był już raz u nas testowany. Zdjęciami można również dzielić się z przyjaciółmi lub udostępniać je w wybranym serwisie społecznościowym korzystając np. z łącza Wi-Fi. A skoro o aparacie mowa to dużym minusem jest rezygnacja projektantów z dedykowanego klawisza do obsługi aparatu fotograficznego, jaki był w poprzednim modelu. Przekopywanie się przez Menu , aby włączyć aparat może spowodować, że nie zdążymy zarejestrować ciekawy materiał . Tym bardziej będzie to trudne w słoneczny dzień – niestety, ale ekran nie jest wtedy zbyt czytelny. Myślę, że kierowano się bardziej estetyką, niż funkcjonalnością.

Przykłady: Tutaj

W skład dodatków multimedialnych telefonu wchodzą: odtwarzacz MP3 oraz radio z funkcją RDS. Odtwarzacz obsługuje pliki muzyczne w formacie MP3, AMR (Nagr. głosowe), AAC+, WMA. Korzystanie z biblioteki muzycznej ułatwiają dotykowe przyciski muzyczne. Wśród narzędzi muzycznych znajduje się także equalizer pozwalający na podbicie wybranych częstotliwości odsłuchiwanych plików.

Test Samsung Star II GT-S5260 - odtwarzacz muzyczny
Test Samsung Star II GT-S5260 – odtwarzacz muzyczny

Wbudowany tryb głośnomówiący umożliwi prowadzenie rozmów bez użycia rąk i odrywania się od aktualnych zajęć. Same dźwięki wydobywające się z głośnika zarówno podczas rozmów telefonicznych, jak i przy odtwarzaniu wszelkiej maści dźwięków i melodyjek zasługują na uznanie. Uprzedzając pytania dodam, że w przypadku dyktafonu niestety nie można nagrywać rozmowę telefoniczną.

Test Samsung Star II GT-S5260 - Dyktafon
Test Samsung Star II GT-S5260 – Dyktafon

W telefonie Samsung Star II zastosowano intuicyjny interfejs TouchWiz 3.0 oferujący możliwość personalizacji, w tym dostosowanie ekranu startowego i paska z widgetami do własnych potrzeb i upodobań. Trzycalowy ekran WQVGA wykonano w technologii pojemnościowej, a to oznacza, że telefon obsługuje się za pomocą palca. Zalet ekranów pojemnościowych przedstawiać nikomu nie trzeba. Według mnie w GT-S5260 sprawuje się lepiej niż w testowanym telefonie Nokia X3-02. Ekran dotykowy jest intuicyjny w obsłudze oraz reaguje szybko za jednym przesunięciem palca.