Obsługa i ergonomia

Samsung SGH-U900

Model „Soul” jest kontynuacją designu modeli „Ultra Edition”, charakteryzujących się wyjątkowym minimalizmem oraz prostotą kształtów. „Soul” wyróżnia się metalową obudową, ozdobiona strukturą przypominającą linię włosów, która nadaje telefonowi elegancki i niespotykany wygląd, zachwala swój produkt producent i trudno się z nim nie zgodzić. Obudowa w testowanym egzemplarzu była zrobiona z dobrych materiałów, a rozsuwany mechanizm działa bardzo precyzyjnie.

Samsung SGH-U900

Po wyjęciu telefonu z pudełka urządzenie prezentuje nam dwa wyświetlacze, z których mniejszy Magic Touch wyposażony jest w wirtualne wskaźniki nawigacyjne. Na górnym panelu znajduje się jeszcze u góry logo firmy, głośnik i z lewej strony aparat do rozmów wideo.

Samsung SGH-U900

Po lewej stronie konstruktorzy umieścili klawisze sterowania głośnością oraz wspólne gniazdo do podłączania zestawu słuchawkowego kabla lub ładowarki chronione przed kurzem przy pomocy odchylanej klapki. Umieszczony pod ekranem joystick nawigacyjny oraz cztery klawisze funkcyjne służą do obsługi menu telefonu.

Po przeciwnej stronie znajduje się klawisz aparatu fotograficznego i gniazdo kart microSD.

Po rozsunięciu obudowy z tyłu mamy oczko aparatu cyfrowego, diodę doświetlającą i lusterko do autoportretów. I to wszystko bardzo skromnie, a zarazem elegancko.

Samsung SGH-U900

Po zainstalowaniu baterii i włączeniu telefonu, możemy zrobić to bez rozsuwania urządzenia, ujawnia się nam cały unikatowy design tego modelu. W górnej części szklanego panelu znajduje się duży ekran gotowości o wymiarach (45×35 mm). U dołu drugi mniejszy (25×22 mm), na którym wyświetla się wirtualny czteropozycyjny przycisk ze strzałkami. Dotykanie strzałek umożliwia przechodzenie kolejno między poszczególnymi elementami menu. Dzięki Magic Touch, opartej na technologii DaCP – co do nazw musimy uwierzyć na słowo producentowi, wskaźniki nawigacyjne na klawiaturze telefonu zmieniają swoje funkcje w zależności od preferencji użytkownika. Na przykład, podczas korzystania z trybu muzycznego na wskaźnikach nawigacyjnych zostaną wyświetlone ikony odpowiadające temu trybowi, a podczas korzystania z trybu aparatu, pojawią się ikony odpowiadające trybowi aparatu, takie jak ikona zoomu czy ikona regulacji jasności.

Samsung SGH-U900

Zarówno kolory jak i czułość Panelu dotykowego możemy dostosować do własnych preferencji. Po kilku dniach sprawdzania telefonu mogę powiedzieć, że panel dotykowy raczej negatywnie mnie zaskoczył. Moim zdaniem Panel jest zbyt mały i może stwarzać pewne problemy osobom o większych palcach. Często zdarzało mi się wybrać nie ten wirtualny przycisk, jakiego właśnie potrzebowałem użyć. W testowanym także przez redakcję modelu KF600 firmy LG podobny panel wydawał mi się bardziej ergonomiczny.

Obok panelu dotykowego znajdziemy klawisze szybkiego dostępu, które umożliwiają dostęp do wybranych funkcji za pomocą jednokrotnego dotknięcia ekranu.

Samsung SGH-U900

Ekran gotowości umożliwia dostęp do wszystkich opcji menu, szybkie wykonanie połączenia oraz zmianę profilu, a także dostęp do wielu innych funkcji. Menu główne (Siatka lub Lista) składa się z dziewięciu ciekawie zaprojektowanych ikonek. „Soul” wyposażono w graficzny interfejs użytkownika (GUI), dysponujący trzema różnymi opcjami dla użytkowników. Dzięki opcji Thematic UI użytkownik może modyfikować interfejs graficzny zgodnie ze swoimi upodobaniami. Ponadto możliwe jest tworzenie własnych tematów graficznych za pomocą funkcji USC (do wyboru opcja zaawansowana lub łatwa), funkcja pozwala zmienić tapetę, czcionkę oraz kolory. Wszystkie funkcje telefonu są dobrze opisane i łatwo dostępne.

Samsung SGH-U900

Ikony na pasku stanu wskazują m.in. siłę sygnału, nowe wiadomości i stan baterii, a także informują, czy system Bluetooth jest aktywny. Ekran TFT jest jasny i czytelny. Niestety zarówno ekran gotowości jak i Magic Touch zawodzi w czasie słonecznego dnia. Na obu ekranach po prostu trudno cokolwiek zobaczyć. Pamiętać o tym musimy, gdy np. uruchamiamy aparat cyfrowy, bo trudno nam będzie zmienić ustawienia. Jasność oraz czas podświetlenia wyświetlacza można regulować z poziomu menu „Ustawienia”.

Wbudowany w telefon organizer, nie wiadomo, dlaczego w U900 to folder Aplikacje, oferuje kilka przydatnych funkcji takich jak Bluetooth, Czytnik RSS, Notatka, Czasomierz, Stoper, Konwenter jednostek, Czas globalny i usługi SIM. Dla Alarmów i Kalendarza producent zastosował odrębne foldery w Menu. Wbudowany kalendarz pozwala na planowanie zajęć. Po wejściu do tej aplikacji na ekranie ukazuje się kratka z wypisanymi dniami miesiąca. Przy użyciu panelu dotykowego można zmieniać wyświetlane miesiące. Pod wybraną datą można zapisać krótki tekst, który pojawi się na ekranie telefonu w zaprogramowanym terminie Zamiast kalendarza do ustawienia alarmu wykorzystać można również wbudowany budzik (można ustawić max. 5 alarmów). W zegarku można ustawić automatyczne włączenia i wyłączenia telefonu.

Folder „Menadżer plików” zawiera domyślne obrazy załadowane fabrycznie do telefonu, obrazy pobrane przez użytkownika oraz zdjęcia wykonane aparatem telefonu. W celu przejrzenia wszystkich obrazów zapisanych w telefonie można utworzyć pokaz slajdów, który eliminuje konieczność otwierania i zamykania każdego obrazu po kolei. Menu Dokumenty pozwala na wyświetlanie wszystkich plikow dokumentów. Za jego pomocą można wyświetlać pliki w formacie Excel, PowerPoint, Word, tekstowym i PDF. Przeglądarka dokumentów radzi sobie nawet z dość dużymi plikami.

Samsung SGH-U900

W menu Profile można konfigurować i przypisywać dźwięki telefonu do różnych zdarzeń lub warunków otoczenia. W telefonie dostępnych jest pięć profili fabrycznych: Normalny, Cichy, Samochód, Spotkanie, Na zewnątrz, Offline.

Samsung SGH-U900

SGH-U900 „Soul” posiada wysuwaną od dołu prawie płaską klawiaturę. Podczas pisania SMS-ów można korzystać z wbudowanego słownika T9. Nawet bez tej funkcji wpisywanie tekstu przebiega bez problemów. Klawisze telefonu są, bowiem dobrze rozmieszczone i mają wyczuwalny punkt nacisku. Mimo niewielkich wymiarów aparatu sterowanie funkcjami telefonu nie nastręcza żadnych problemów. Oprócz zwykłych wiadomości SMS, telefon umożliwia również przesyłanie wiadomości e-mail oraz multimedialnych wiadomości MMS. Do MMS-ów oraz e-maili dołączyć można obrazki oraz pliki dźwiękowe. Ponadto do e-maila dołączyć można także dokumenty PDF, DOC, PPT, TXT.

Podsumowanie

Samsung SGH-U900 „Soul” to telefon dla osób kładących nacisk na zaawansowane funkcje i najwyższą jakość. Wprawdzie do obsługi panelu dotykowego trzeba się przyzwyczaić, ale telefon oferuje wiele przydatnych funkcji i może okazać się przydatny w codziennej pracy. Unikatowy design i bardzo dobrej jakości materiały użyte do budowy zasługują na pochwałę, ale duży szklany panel sprawia, że pozostawia się na nim widoczne ślady palców. A wszystkie te niedogodności wynagrodzi nam 5-megapikselowy aparat, który oferuje lepszą jakość zdjęć niż w większości dostępnych komórek.

Andrzej Kisiała

Samsung SGH-U900