Wysoką wydajność i płynną pracę systemu ma zapewniać procesor MediaTek MT6582 wyposażony w cztery rdzenie o częstotliwości taktowania 1,3 GHz oparte o architekturę ARM Cortex-A7.


Jak nas zapewnia producent, sklep z aplikacjami Google Play stoi otworem przed potencjalnym nabywcą, gdyż dwurdzeniowy układ graficzny Mali-400MP2 o taktowaniu 500 MHz w towarzystwie 1 GB pamięci operacyjnej RAM, to zgrana para, umożliwiająca uruchomienie praktycznie każdego tytułu, a praktyka? Nie jest to demon prędkości, ale wydajnościowo daje sobie radę bardzo przyzwoicie i może służyć również, jako urządzenie do okazjonalnego pogrania w gry. Warto dodać, że urządzenie, przy intensywnym graniu zbytnio się nie nagrzewa. Zanotowane skoki temperatury procesora oscylowały wokół 22 do 35°C i nie sprawiały problemów. 1 GB RAMu wystarcza na przełączanie się pomiędzy kilkunastoma codziennymi aplikacjami, natomiast nie mamy, co marzyć o tym, że błyskawicznie będziemy przełączać się między stronami WWW, czy wydajnymi grami. Jak wynika ze specyfikacji w ZP780 dostaniemy małą pojemność pamięci – 4GB (z czego ok. 2GB dostępne), więc dodatkowa karta microSD (do 64 GB) jest niemal koniecznością.


Wyniki testu przeprowadzonego w popularnych benchmarkach widać poniżej:




ZP780 pracuje pod kontrolą systemu Google Android 4.2.2 Jelly Bean. Zopo nie ingeruje zbytnio w „gołego” Androida. Niestety także większość ustawień nie została przetłumaczona na język polski. W zasadzie większość aplikacji, które znajdziemy w pakiecie oprogramowania to standardowe aplikacje Google i raczej nie wymagają one większego opisu.


Autorskich aplikacji i gier, dołączonych do systemu nie znajdziemy tutaj zbyt wiele. I dobrze, bo większość programów i tak najczęściej jest usuwana, a wszystko co niezbędne znajdziemy w sklepie Google Play. Dostajemy, więc kilka preinstalowanych motywów i tapet ekranu – zresztą bardzo ładne. Chiński producent przygotował także własne aplikacje, jest WhatsApp – mobilna aplikacja dla smartfonów służąca, jako komunikator internetowy oraz Backup and Restore do automatycznego i ręcznego zapisywania danych z pamięci telefonu. Bezprzewodową komunikację zapewni karta sieciowa Wi-Fi pracująca w standardzie IEEE 802.11 b/g/n z możliwością tworzenia punktów dostępowych, Bluetooth 4.0 z protokołem A2DP, a także modem trzeciej generacji zapewniający szybką transmisję danych w standardzie HSDPA, umożliwiającą pobieranie danych z prędkością do 21 Mbps. Smartfon został wyposażony w standardową przeglądarkę internetową systemu Android. Przeglądarka sprawdza się do codziennego przeglądania zasobów sieci, a kultura jej pracy nie pozostawia wiele do życzenia. 5-calowy ekran sprawia, że strony wyglądają idealnie, zoomowanie działa szybko. Wszystkie aplikacje bez wyjątku działały prawidłowo i żadna nie odmówiła z niewyjaśnionych przyczyn współpracy, co było bolączką testowanego ZOPO ZP980+. Co prawda wbudowana antena nie należy do najbardziej czułych i zdarzało się, że ZP780 gubił zasięg WiFi w miejscach, gdzie konkurencyjne urządzenia wciąż jeszcze logowały się do domowej sieci. Ale nie była to zbyt duża wada, aby nie można było korzystać z telefonu w standardowym mieszkaniu w bloku.