Jesteś tutaj:-, Artykuły, Produkty z Chin, Sprzęt, Telefony, Testy i opinie, Top30, Top7-Test ZOPO ZP780: 5-calowy smartfon dla każdego

Test ZOPO ZP780: 5-calowy smartfon dla każdego

Wysoką wydajność i płynną pracę systemu ma zapewniać procesor MediaTek MT6582 wyposażony w cztery rdzenie o częstotliwości taktowania 1,3 GHz oparte o architekturę ARM Cortex-A7.


Jak nas zapewnia producent, sklep z aplikacjami Google Play stoi otworem przed potencjalnym nabywcą, gdyż dwurdzeniowy układ graficzny Mali-400MP2 o taktowaniu 500 MHz w towarzystwie 1 GB pamięci operacyjnej RAM, to zgrana para, umożliwiająca uruchomienie praktycznie każdego tytułu, a praktyka? Nie jest to demon prędkości, ale wydajnościowo daje sobie radę bardzo przyzwoicie i może służyć również, jako urządzenie do okazjonalnego pogrania w gry. Warto dodać, że urządzenie, przy intensywnym graniu zbytnio się nie nagrzewa. Zanotowane skoki temperatury procesora oscylowały wokół 22 do 35°C i nie sprawiały problemów. 1 GB RAMu wystarcza na przełączanie się pomiędzy kilkunastoma codziennymi aplikacjami, natomiast nie mamy, co marzyć o tym, że błyskawicznie będziemy przełączać się między stronami WWW, czy wydajnymi grami. Jak wynika ze specyfikacji w ZP780 dostaniemy małą pojemność pamięci – 4GB (z czego ok. 2GB dostępne), więc dodatkowa karta microSD (do 64 GB) jest niemal koniecznością.


Wyniki testu przeprowadzonego w popularnych benchmarkach widać poniżej:




ZP780 pracuje pod kontrolą systemu Google Android 4.2.2 Jelly Bean. Zopo nie ingeruje zbytnio w „gołego” Androida. Niestety także większość ustawień nie została przetłumaczona na język polski. W zasadzie większość aplikacji, które znajdziemy w pakiecie oprogramowania to standardowe aplikacje Google i raczej nie wymagają one większego opisu.


Autorskich aplikacji i gier, dołączonych do systemu nie znajdziemy tutaj zbyt wiele. I dobrze, bo większość programów i tak najczęściej jest usuwana, a wszystko co niezbędne znajdziemy w sklepie Google Play. Dostajemy, więc kilka preinstalowanych motywów i tapet ekranu – zresztą bardzo ładne. Chiński producent przygotował także własne aplikacje, jest WhatsApp – mobilna aplikacja dla smartfonów służąca, jako komunikator internetowy oraz Backup and Restore do automatycznego i ręcznego zapisywania danych z pamięci telefonu. Bezprzewodową komunikację zapewni karta sieciowa Wi-Fi pracująca w standardzie IEEE 802.11 b/g/n z możliwością tworzenia punktów dostępowych, Bluetooth 4.0 z protokołem A2DP, a także modem trzeciej generacji zapewniający szybką transmisję danych w standardzie HSDPA, umożliwiającą pobieranie danych z prędkością do 21 Mbps. Smartfon został wyposażony w standardową przeglądarkę internetową systemu Android. Przeglądarka sprawdza się do codziennego przeglądania zasobów sieci, a kultura jej pracy nie pozostawia wiele do życzenia. 5-calowy ekran sprawia, że strony wyglądają idealnie, zoomowanie działa szybko. Wszystkie aplikacje bez wyjątku działały prawidłowo i żadna nie odmówiła z niewyjaśnionych przyczyn współpracy, co było bolączką testowanego ZOPO ZP980+. Co prawda wbudowana antena nie należy do najbardziej czułych i zdarzało się, że ZP780 gubił zasięg WiFi w miejscach, gdzie konkurencyjne urządzenia wciąż jeszcze logowały się do domowej sieci. Ale nie była to zbyt duża wada, aby nie można było korzystać z telefonu w standardowym mieszkaniu w bloku.

Autor |2014-03-15T09:04:11+01:0015 marca 2014 09:04|Kategorie: Android, Artykuły, Produkty z Chin, Sprzęt, Telefony, Testy i opinie, Top30, Top7|Tagi: , , , , |17 komentarzy

17 komentarzy

  1. Jar 15 marca 2014 w 09:04 - Odpowiedz

    Mały (0,3″) błąd w specyfikacji technicznej. „Wyświetlacz: 4.7-calowy qHD (960 x 540 pikseli)” a rzeczywista przekątna to 5 cali, co jest napisane w dalczej części recenzji. Poza tym ok. 🙂

    • Kan 15 marca 2014 w 10:32 - Odpowiedz

      Poprawiona pomyłka w specyfikacji. Dziękuję za uwagi. W całej treści testu była mowa o poprawnej wielkości ekranu 5MPix. Andrzej

  2. maly 15 marca 2014 w 10:00 - Odpowiedz

    „Przystępna cena” – bardzo dokładne określenie. Dla niektórych to będzie 2000 zł. Autor mógłby choć trochę się wysilić.

  3. lite 15 marca 2014 w 10:48 - Odpowiedz

    Pokazałam ten test mojej mamie i jest zdecydowaba go kupić.

  4. yed 15 marca 2014 w 14:55 - Odpowiedz

    Powiem tak, telefon ciekawy, ale jak jest z obsługą gwarancyjną. Zasiedzieli producenci są już znani. Dobrze że pojawiły się takie testy, bo przynajmniej wiadomo czego oczekiwać od sprzętu. Przynajmniej jest konkurencja dla potentatów.

  5. Nano 15 marca 2014 w 20:15 - Odpowiedz

    Telefon za śmieszne pieniądze w sumie, a wygląda lepiej niż niektóre „topowce” 😀 Brałbym biały lub niebieski.

  6. mika 15 marca 2014 w 21:50 - Odpowiedz

    Mam telefon już od prawie 3 lat , nie jestem zadowolona z zakupu, ponieważ cały czas się wyłącza i nie można włączyć , był już wiele razy u naprawy ;c JAK NAJSZYBCIEJ CHCE GO ZMIENIĆ . Lecz po za tym sprawuje się ok 😉

  7. gb 16 marca 2014 w 16:08 - Odpowiedz

    co polecacie mając do wyboru ZOPO zp780 i goclever insignia 5 (nie 5x), oczywistą przewagą goclevera jest druga pojemna bateria (ma tez większą rozdzielczość wyświetlacza) czy sa jakieś powody by skłonić się ku zp780?

    • pj 16 marca 2014 w 17:43 - Odpowiedz

      Za zopo zp780 przemawia to, że pojawią się custom romy i ewentualne aktualizacje softu o gocleverze możesz zapomnieć. Jak również procesor w zp780 jest w benchmarkach bardziej wydajny.

    • piotrekk 20 marca 2014 w 17:29 - Odpowiedz

      Według mnie telefon ZOPO ZP780 jest dobry, poza małymi niedociągnięciami. A mam tablet GoClevera i po 2 miesiącach zepsuł się ekran i ogólnie kiepsko wykonany..raczej nie polecam

    • gb 20 marca 2014 w 19:26 - Odpowiedz

      Insignia ma nieco lepszy procesor (wyższy model) a różnica w benchmark’ach wynika właśnie z większej rozdzielczości z którą jak widać nie radzi sobie za dobrze. Możliwość ładowania telefonu rzadziej niż codziennie to już spory plus, a zopo wypada tu poprostu słabo. Tylko, że w przypadku zopo to wiadomo z czym mamy do czynienia, raczej dobra chińska firma, goclever jedynie branduje chińskie firmy i to raczej nie tej klasy (chyba coś takiego jak Highscreen Alpha R). Cały problem dotyczy więc jakości telefonu, więc najbardziej zależy mi na opini osoby która miała choć jeden z tych telefonów w dłoni

    • pj 22 marca 2014 w 05:52 - Odpowiedz

      Wyniki w benchmarkach tylko częściowo zależą od rozdzielczości, główna różnica to inna karta graficzna. Z tego co mi wiadomo to w GC jest starszy procesor cyferki w nazwie nie oznaczają który procesor jest wyższy. Żeby GC ładować rzadziej niż codziennie trzeba do niego podpiąć większą baterię i wtedy nosisz w kieszeni nie telefonu tylko cegłę. Wolę mieć cienki telefon ładowany częściej niż cegłę.

  8. marcin 19 marca 2014 w 08:19 - Odpowiedz

    nagranie z kamery ma kiepściutką jakość.

  9. uas 24 marca 2014 w 07:46 - Odpowiedz

    Jest ok

  10. jost 4 kwietnia 2014 w 21:10 - Odpowiedz

    mam zp780 od wczoraj. O zaletach nie będę pisał, bo do pewnych rzeczy przyzwyczajamy się i uznajemy je za normalne i zawsze po zmianie znajdujemy najpierw minusy.
    Pierwsze zastrzeżenia: w trybie głośnomówiącym straszny pogłos i echo.
    Pewnie dlatego, że głośnik jest z tyłu na samym dole, a z drugiej strony mikrofon.
    W menu i ustawieniach polski przeplata się z angielskim. Mam ustawione fabrycznie 5 stron /pulpitów nie wiem jak usunąć niepotrzebne. Kilku rozmówców powiedziało mi, że słabo mnie słychać. Dzwonek cicho dzwoni choć jest na maxa.
    Dioda led świeci bardzo nieregularnie. Poprzedni Samsung galaxy duos świecił dużo lepiej. Obsługa 2 kart póki co ok. Jedna karta mała, jedna zwykła. Mała z 3g działa ok. Do internetu mam Playa. Play korzysta chyba z nadajników innych sieci i czasem pojawia się info, że działamy w roamingu. Telefon ładuje się dużo dłużej niż wcześniejszy samsung. Z aplikacją do zarządzania wifi i transmisją danych mam o godz 23 jeszcze 32 %(od 7 rano).To tak na szybko. Jak coś nowego będę odkrywał, to dam znać.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.