ZOPO ZP780 sprawia świetne pierwsze wrażenie, kolejne z resztą też. Eleganckiego wrażenia robi srebrna wstawka wzdłuż jego boków, która idealnie komponuje się z czarną obudową, testowanej wersji tego modelu. Nie jest to telefon, który będzie dobrze leżał w kieszeni koszuli, może też zajmować zbyt wiele miejsca w ciasnych kieszeniach spodni. Klasyczna, prostokątna bryła mieści ekran o przekątnej 5 cala, jednak obsługa jedną ręką nie sprawia problemów. A to dlatego, że sama bryła telefonu jest cienka. Specyfikacje podają, że ZP780 ma grubość 8.25 mm, ale zaokrąglone krawędzie i dosyć dobre wyważenie sprawiają, że smartfon wygodnie leży w dłoni i wydaje się jeszcze cieńszy, niż jest w rzeczywistości.

Co do wykonania obudowy ZOPO ZP780 nie można mieć żadnych zastrzeżeń. Zaletą jest także solidne spasowanie komponentów z tworzywa sztucznego, nic też nie trzeszczy ani nie ma luzów. Powiem, wprost nie spodziewałem się takiego wykonania, po taniej słuchawce chińskiego producenta.

5-calowy wyświetlacz o rozdzielczości 960×540 pikseli i zagęszczeniu punktów na poziomie 245 ppi, sprawia że trudno na nim dostrzec pojedyncze piksele. Ekran wyświetla czytelny obraz i oferuje komfortowe użytkowanie podczas przeglądania ulubionych stron internetowych, lub prowadzeniu konwersacji za pośrednictwem portali społecznościowych.

Cała przednia część została pokryta szkłem, lecz nie miałem okazji przetestować jego odporności na zarysowania. Znad ekranu patrzy na nas frontowa kamerka o rozdzielczości 5 Mpix – dedykowana połączeniom wideo. Obok niej umieszczono głośnik, który w trakcie rozmów spisywał się bez zarzutu.

Matryca została wykonana w technologii IPS i to widać – kolory są żywe a jasność nawet w słońcu pozwala na swobodne korzystanie z urządzenia. Poprawne są także kąty widzenia, co zwykle było piętą achillesową tańszych konstrukcji. Zastosowany w modelu ZP780 panel dotykowy obsługuje multitouch (maks. 5 punktów dotyku).

Sterowanie dotykowe pozwala na wygodne obsługiwanie ekranu, ale ekran mógłby być nieco bardziej czuły. Zdarzało mi się, że musiałem kilkukrotnie powtórzyć polecenie, bo smartfon nie reagował na dotyk. Niestety panel jest podatny na odciski palców. Pod ekranem znajdziemy trzy sensoryczne przyciski znane każdemu użytkownikowi Androida: menu, home, back. Przyciski dotykowe funkcyjne, są solidne – nie za blisko i nie za daleko kranu oraz odpowiednio czułe.

Na bocznych panelach znajdziemy odpowiednio, z lewej dwa oddzielne przyciski regulacji głośności, z prawej klawisz włączenia / blokady telefonu. Guziczki są chromowane i tym samym dobrze komponują się ze srebrnym paskiem, na bokach obudowy.

W górnej, standardowe wejście minijack i gniazdo micro USB. Oba gniazda znajdują się w odpowiedniej odległości od siebie, a więc nie będzie żadnego problemu z podłączeniem dwóch wtyczek jednocześnie. Rozwiązanie to ma, jednak swoje wady i nie ukrywam, że nie przypadło mi do gustu. Często korzystam z nawigacji i takie umiejscowienie wejścia USB, moim zdaniem nie jest najlepszym rozwiązaniem.

Tylna część obudowy ma przyjemną, przypominającą skórę fakturę. Lekko wystający nad obudowę, dlatego może być podatny na porysowania, obiektyw kamery 8 megapikseli został umieszczony nad lampą błyskową. Oczko aparatu chroni metalowa obwódka. Zopo nie komplikował sprawy i umieścił głośnik tylny na dole obudowy.

Tylną klapkę możemy zdjąć. Pod panelem znajdziemy baterię, dwa sloty na karty SIM – jedną w rozmiarze standardowym, drugą micro, oraz gniazdo na kartę pamięci. Pierwsza karta jest traktowana, jako domyślna i dla niej są ustawiane zdarzenia, jak transmisja danych czy rozmowy wideo, jednak można to zmienić w ustawieniach. Jeżeli chcemy korzystać z danych pakietowych, np. z Aero2, warto zadbać o kartę microSIM.

Mały (0,3″) błąd w specyfikacji technicznej. „Wyświetlacz: 4.7-calowy qHD (960 x 540 pikseli)” a rzeczywista przekątna to 5 cali, co jest napisane w dalczej części recenzji. Poza tym ok. 🙂
Poprawiona pomyłka w specyfikacji. Dziękuję za uwagi. W całej treści testu była mowa o poprawnej wielkości ekranu 5MPix. Andrzej
„Przystępna cena” – bardzo dokładne określenie. Dla niektórych to będzie 2000 zł. Autor mógłby choć trochę się wysilić.
Pokazałam ten test mojej mamie i jest zdecydowaba go kupić.
Powiem tak, telefon ciekawy, ale jak jest z obsługą gwarancyjną. Zasiedzieli producenci są już znani. Dobrze że pojawiły się takie testy, bo przynajmniej wiadomo czego oczekiwać od sprzętu. Przynajmniej jest konkurencja dla potentatów.
Telefon za śmieszne pieniądze w sumie, a wygląda lepiej niż niektóre „topowce” 😀 Brałbym biały lub niebieski.
I ja też
Mam telefon już od prawie 3 lat , nie jestem zadowolona z zakupu, ponieważ cały czas się wyłącza i nie można włączyć , był już wiele razy u naprawy ;c JAK NAJSZYBCIEJ CHCE GO ZMIENIĆ . Lecz po za tym sprawuje się ok 😉
co polecacie mając do wyboru ZOPO zp780 i goclever insignia 5 (nie 5x), oczywistą przewagą goclevera jest druga pojemna bateria (ma tez większą rozdzielczość wyświetlacza) czy sa jakieś powody by skłonić się ku zp780?
Za zopo zp780 przemawia to, że pojawią się custom romy i ewentualne aktualizacje softu o gocleverze możesz zapomnieć. Jak również procesor w zp780 jest w benchmarkach bardziej wydajny.
Według mnie telefon ZOPO ZP780 jest dobry, poza małymi niedociągnięciami. A mam tablet GoClevera i po 2 miesiącach zepsuł się ekran i ogólnie kiepsko wykonany..raczej nie polecam
Insignia ma nieco lepszy procesor (wyższy model) a różnica w benchmark’ach wynika właśnie z większej rozdzielczości z którą jak widać nie radzi sobie za dobrze. Możliwość ładowania telefonu rzadziej niż codziennie to już spory plus, a zopo wypada tu poprostu słabo. Tylko, że w przypadku zopo to wiadomo z czym mamy do czynienia, raczej dobra chińska firma, goclever jedynie branduje chińskie firmy i to raczej nie tej klasy (chyba coś takiego jak Highscreen Alpha R). Cały problem dotyczy więc jakości telefonu, więc najbardziej zależy mi na opini osoby która miała choć jeden z tych telefonów w dłoni
Wyniki w benchmarkach tylko częściowo zależą od rozdzielczości, główna różnica to inna karta graficzna. Z tego co mi wiadomo to w GC jest starszy procesor cyferki w nazwie nie oznaczają który procesor jest wyższy. Żeby GC ładować rzadziej niż codziennie trzeba do niego podpiąć większą baterię i wtedy nosisz w kieszeni nie telefonu tylko cegłę. Wolę mieć cienki telefon ładowany częściej niż cegłę.
nagranie z kamery ma kiepściutką jakość.
Jest ok
mam zp780 od wczoraj. O zaletach nie będę pisał, bo do pewnych rzeczy przyzwyczajamy się i uznajemy je za normalne i zawsze po zmianie znajdujemy najpierw minusy.
Pierwsze zastrzeżenia: w trybie głośnomówiącym straszny pogłos i echo.
Pewnie dlatego, że głośnik jest z tyłu na samym dole, a z drugiej strony mikrofon.
W menu i ustawieniach polski przeplata się z angielskim. Mam ustawione fabrycznie 5 stron /pulpitów nie wiem jak usunąć niepotrzebne. Kilku rozmówców powiedziało mi, że słabo mnie słychać. Dzwonek cicho dzwoni choć jest na maxa.
Dioda led świeci bardzo nieregularnie. Poprzedni Samsung galaxy duos świecił dużo lepiej. Obsługa 2 kart póki co ok. Jedna karta mała, jedna zwykła. Mała z 3g działa ok. Do internetu mam Playa. Play korzysta chyba z nadajników innych sieci i czasem pojawia się info, że działamy w roamingu. Telefon ładuje się dużo dłużej niż wcześniejszy samsung. Z aplikacją do zarządzania wifi i transmisją danych mam o godz 23 jeszcze 32 %(od 7 rano).To tak na szybko. Jak coś nowego będę odkrywał, to dam znać.