Funkcje i wyposażenie.

Hardware

Nokia Booklet 3G - System info
Nokia Booklet 3G – System info

A co jest w środku ? Netbook wyposażony został w najnowszą wersję systemu Microsoft Windows 7 Starter. Producent wyposażył netbooka w procesor Atom Z530, 1 GB pamięci RAM oraz dysk twardy o pojemności 120 GB wirujący z prędkością 4200 obrotów/min. Czy taka konfiguracja jest dobra ? Atom Z530 to jednordzeniowy procesor, który nadaje się tylko do podstawowych aplikacji. Otwarcie naraz większej liczby programów powoduje już pewne przymulenie się systemu. Office, przeglądarka internetowa a do tego jeszcze jakiś dodatkowy program graficzny ? Tego już za wiele. Trzeba jednak zaznaczyć, że wyświetlanie filmów 720p w przebiegało bez problemów. Także odtwarzanie filmu FullHD 1080p działało w miarę płynnie (z drobnymi i rzadkimi przycięciami. Jest to zasługą chipsetu GMA500, który wspiera dekodowanie H.264 i MPEG-4 i odciąża tym samym procesor.

Nokia Booklet 3G - film 720p
Nokia Booklet 3G – film 720p

Dobrze, że zainstalowana siódemka w miarę sprawni radzi sobie na netbookowych konfiguracjach – strach pomyśleć co by było gdyby producent zdecydował się na sprzedawanie tego urządzenia z Windows Vista. Dysk twardy – Toshiba MK1235GSL to konstrukcja z talerzem o średnicy 1.8 cala i szybkością 4200 obrotów na minutę. Nie jest to szybka konstrukcja co wpływa na wydajność całego systemu. Czas uruchomienia się siódemki to 90 sekund. O wiele szybciej działa przywracanie systemu z hibernacji – 25 sekund.

Bateria

Nokia Booklet 3G - bateria
Nokia Booklet 3G – bateria

Z netbookiem dostarczana jest bateria o pojemności 56.8 Wh, która w całości mieści się w urządzeniu – nic tutaj nie wystaje i nie przeszkadza. Akumulator wystarcza na długo, bardzo długo. Podczas testu włączyliśmy wyświetlanie filmów DivX. WI-FI i bluetooth były włączone. Przy domyślnym 30% ustawieniu jasności ekranu Booklet działał aż przez prawie 8 godzin. Producent podaje nawet, że maksymalny czas pracy może dojść do 12 godzin, co przy wyłączeniu WI-FI, bluetooth i mniej obciążających procesor i dysk zadaniach wydaje się prawdopodobne.

Połączenia z Internetem

Projektując Booklet 3G Nokia postawiła na komunikację bezprzewodową. Do sieci dostaniemy się zatem przez WIFI b/g/n oraz wbudowany modem 3G z obsługą HSDPA. W obu przypadkach połączenia przebiegły bez najmniejszych problemów. Jeżeli ktoś nie poradzi sobie z konfiguracją to zawsze można zajrzeć na stronę suportu Nokii gdzie na instruktażowych filmikach pokazano co i jak. Po włożeniu karty SIM i kliknięciu na „Connect” system automatycznie połączył się poprzez iPlus z Internetem. Podczas testów osiągane były prędkości rzędu kilku megabitów na sekundę.

Nokia Booklet 3G - Speedtest
Nokia Booklet 3G – Speedtest

Do łączności bezprzewodowej wykorzystać można także protokół bluetooth. W Booklecie zainstalowano moduł BT firmy CSR w wersji 2.1 EDR. Pozwala on na w miarę szybkie nawiązywanie połączeń z innymi urządzeniami. Musze jednak przyznać, że pobieranie w ten sposób jakiejś pokaźnej biblioteki zdjęć bądź zestawu plików MP3 może potrwać dosyć długo – nawet parę godzin, więc chyba lepiej korzystać z kabelka.
Oprogramowanie

W Boklecie dostępne jest oprogramowanie Nokii – Ovi Suite lub PC Suite. Jest też aplikacja do serwisu społecznościowego Nokii – Social Hub. Wszystkie pozostałe aplikacje są jednak w wersji trailowej. 60-dniowa wersja Office oraz 30-dniowa wersja pakietu F-secure.

Wyświetlacz

Nokia Booklet 3G - Telix
Nokia Booklet 3G – Telix

To co mnie irytowało w netbookach to mała rozdzielczość wyświetlacza. 1024×600 to stanowczo za mały obszar do korzystania ze współczesnych aplikacji. Większość stron się w nim nie mieści i jesteśmy skazani na częste przewijanie ekranu. W Nokii na szczęście zdecydowano się na umieszczenie panelu 1280×720 pikseli – jest to zatem niewiele mniej niż w większości dostępnych na rynku laptopów z ekranem 15.4 cala, które zwykle mają matryce 1280×800. Duża rozdzielczość w 10.1 calowym ekranie oznacza oczywiście, że musimy nieco wysilić wzrok, żeby zobaczyć małe ikonki i literki. Niemniej jednak, uważam, że jest to rozwiązanie dobre. Sygnał z karty graficznej możemy wyprowadzić na telewizor poprzez złącze HDMI a jeśli potrzeba to poprzez wspomnianą przejściówkę AD-74 na monitor ze złączem DVI. Dodajmy także, że ekran podświetlany jest diodami LED co daje w rezultacie bardzo ładne kolory.

Dźwięk i multimedia

Dzięki wbudowanej kamerce 1.3 Mpix netbook możemy wykorzystać do wideorozmów np. poprzez Skype. Jeśli tylko mamy szybkie połączenie 3G z HSDPA to usługa ta działa dobrze.

Nokia Booklet 3G - głośniki
Nokia Booklet 3G – głośniki

Głośniki widoczne w obu rogach obudowy nie dostarczą nam jednak oszałamiających wrażeń. Nawet przy ustawionej największej głośności dźwięk jest stosunkowo cichy. Jeżeli w pomieszczeniu, w którym się znajdujemy jest głośno, to będziemy mieli problemy z „usłyszeniem” naszego netbooka.

Nokia Booklet 3G - Mapy Ovi
Nokia Booklet 3G – Mapy Ovi

Booklet 3G wyposażony został w moduł A-GPS do lokalizacji komputera. Dzięki niemu możemy w prosty sposób skorzystać np. z aplikacji Ovi Maps, która wyświetli nam na ekranie naszą aktualną pozycję. Służy do tego widget instalowany w laptopie i pokazujący na pulpicie wycinek mapy. Lokalizacja działa jednak tylko na zewnątrz budynków lub bardzo blisko okien. W budynkach sygnał GPS nie dociera do urządzenia co jest zupełnie normalne. Instalacja modułu GPS daje też szereg innych zalet – można sobie wyobrazić oprogramowanie, które w przypadku kradzieży netbooka wyśle użytkownikowi maila z podaną lokalizacją geograficzną sprzętu. Jednak fabrycznie w booklecie nic takiego nie zainstalowano a szkoda.

Nokia Booklet 3G - System info
Nokia Booklet 3G – System info

Podsumowanie

Za niemałą cenę, bo prawie 2800 zł dostaniemy stylowy, bardzo dobrze wykonany komputerek oferujący szereg przydatnych funkcji. Do połaczeń: WIFI w standardzie n, bluetooth i modem HSDPA, do multimediów: ekran o rozdzielczości 1280×720 i kamerkę do wideorozmów. Wszystko to działa na systemie Windows 7 nadzwyczaj długo – producent podaje że nawet 12 godzin. Booklet 3G to propozycja dla osób ceniących sobie dobrą jakość wykonania, długi czas pracy i niemających problemów z głębszym sięgnięciem do kieszeni żeby zapłacić za to przy kasie.

Marcin Horecki

Nokia Booklet 3G – Video Promo