Dane podstawowe

Nokia Booklet 3G
Nokia Booklet 3G

Zainteresowania mini-komputerkami trwa w najlepsze więc nic dziwnego że coraz nowi producenci chcą uszczknąć dla siebie trochę z netbookowego tortu. Jakiś czas temu Nokia zaprezentowała swój nowy produkt – Booklet 3G. Teraz mamy możliwość przetestowania tego urządzenia w naszej redakcji.
Design

Nokia Booklet 3G
Nokia Booklet 3G

Z zewnątrz widać że booklet został przygotowany z dbałością o najmniejsze szczegóły. Wykonana częściowo z aluminium obudowa jest sztywna i bardzo elegancka. Górna klapa z wyświetlaczem wykonana została jednak z lakierowanego czarnego plastiku na którym widać wszystkie odciski palców. W pierwszej chwili ktoś nawet powiedział, że to musi być jakiś sprzęt od Apple’a bo tak dobrze wygląda. Klawiatura ma dosyć małe przyciski i konieczny jest pewien trening żeby się do niej przyzwyczaić. Touchpad umieszczony został nieco wyżej i był wygodny w obsłudze – zdecydowanie lepiej się sprawował niż w niektórych netbookach konkurencji.

Nokia Booklet 3G - klawiatura
Nokia Booklet 3G – klawiatura

Zawartość zestawu, obudowa

W nowym zestawie dostajemy to co niezbędne: laptop z baterią i zasilacz. Jako dodatkowe bonusy znajdziemy zestaw słuchawkowy do rozmów przez Internet, kabelek USB do ładowania telefonów Nokia oraz ściereczkę do przecierania ekranu. Przydałoby się też dodatkowe etui do przenoszenia netbooka w plecaku lub torbie, jednak to trzeba kupić sobie extra. Booklet 3G waży 1250 gramów co biorąc pod uwagę metalową obudowę jest wynikiem całkiem dobrym. Netbook jest przy tym bardzo płaski – jego grubość to 2cm. Pozostałe wymiary to 264×185 mm.

Nokia Booklet 3G - zawartość opakowania
Nokia Booklet 3G – zawartość opakowania

Złącza

Komputer włączamy przyciskiem umieszczonym z boku obudowy. Po chwili na górnej krawędzi netbooka rozświetlają się kolorowe diody sygnalizujące stan pracy urządzenia i jego podzespołów.

Nokia Booklet 3G - widok z boku
Nokia Booklet 3G – widok z boku

Jak wygląda sprawa ze złączami ? Booklet 3G posiada 3 złącza USB (jedno z prawej i dwa z lewej strony). Znajdziemy w niej także złącze HDMI do podpięcia telewizora, gniazdo na karty SD oraz gniazdko do wpięcia słuchawek. Nie jest tego wiele i niektóre osoby pewnie odczują brak złącza sieciowego RJ45 lub wyjścia na standardowy monitor LCD.

Nokia Booklet 3G - karta SIM
Nokia Booklet 3G – karta SIM

Jak widać do połączeń z Internetem postawiono na komunikację bezprzewodową. Żeby temu zaradzić Nokia oferuje dodatkowe akcesoria i przejściówki – np. adapter USB LAN AD-73 lub przejściówkę HDMI/DVI AD-74. Trzeba jednak za nie dodatkowo zapłacić. Komputer obszedł się bez aktywnego chłodzenia. Zapewne, dzięki metalowej obudowy ciepło może zostać przeniesione poza obudowę bez potrzeby użycia wiatraczka. Mimo to komputerek się nie grzeje i spokojnie można z niego korzystać trzymając go na kolanach. Obudowa jest bardzo sztywno – dotyczy to także ekranu jak i klawiatury, która nie odgina się jak na niej piszemy.

Nokia Booklet 3G - widok od spodu
Nokia Booklet 3G – widok od spodu