Obsługa i ergonomia.


Smartfon pierwsze wrażenie sprawia bardzo dobre. Jest wykonany w całości z tworzywa sztucznego. Mi do gustu szczególnie przypadło wykonanie tylnej części obudowy telefonu – została wykonana z matowego i gumowanego plastiku. W przeciwieństwie do części frontowej jest to o wiele lepsze rozwiązanie, gdyż z przodu materiał jest podobny do Nokii C5-03 błyszczący i brudzący. Właśnie z przodu telefonu komórka najwięcej jest narażona na uszkodzenie i porysowanie – przydałoby się jakieś hartowane szkło lub gorila glass. Komórka łudząco przypomina kształt małej łódeczki. Jej wymiary to: 111.3 x 53.8 x 14.1 mm i waga 93 gramy. Zastosowane proporcje sprawiają, że z telefonu korzysta się miło i przyjemnie, nie mamy poczucia, że coś znacznie obciąża nasze kieszenie a co obecnie biorąc pod uwagę kształt dzisiejszych Smartfonów jest istotną zaletą. Za bardzo dobre posunięcie uważam dodanie do zestawu dodatkowych dwóch wymiennych pokryw baterii w kolorze niebieskim i czerwonym. Z pewnością taka możliwość spodoba się Paniom, które będą mogły dopasować wygląd swojego telefonu do ubioru.


W urządzeniu zastosowano wyświetlacz TFT o wielkości 3,2 cala. Jest to raczej standardowa wielkość, która może być uciążliwa jeśli chcemy komfortowo przeglądać zasoby internetu. Rozdzielczość ekranu to 16:9 nHD (640×360 pikseli). Wyświetlacz jest wykonany w technologii pojemnościowej i ma wyświetlać 16 mln kolorów. Obraz jest ostry i przyjemny dla oka, szkoda tylko, że nie zawsze czytelny w mocnym Słońcu.


Na przednim panelu pod ekranem mamy dostępne trzy przyciski: klawisz menu oraz zieloną i czerwoną słuchawkę. Nad wyświetlaczem mamy logo producenta, czujnik światła, czujnik zbliżeniowy i naturalnie głośnik rozmowy. Z tyłu mamy obiektyw aparatu, głośniczek i również logo NOKIA. Lewy bok został uwolniony od wszelkich przycisków. U góry mamy trzy wejścia : mini jack 3,5mm , micro-usb i port ładowarki. Po prawej stronie jest klawisz głośniej/ciszej a u dołu miejsce na zaczep smyczy.


500-setka daje wyjątkowe możliwości personalizacji począwszy od dodatkowych, kolorowych obudowach a kończąc na układzie menu. W zależności od zestawu są następujące wersje kolorystyczne obudowy: lazurowy błękit, czarny, koralowy czerwony, fioletowy, khaki, pomarańczowy. Przechodząc dalej możemy dowolnie zmieniać sobie układ ikon w menu a także mamy do dyspozycji trzy pulpity na których również odpowiednio wg gustu układamy widgety i skróty. Jeśli dostępna liczba tapet i motywów nam nie pasuje możemy ją poszerzyć o ovi sklep.


Jak już wspominałem Nokia 500 to pierwszy telefon rodem z Finlandii (chociaż testowy wyprodukowany został w Rumunii) z procesorem 1 GHz. Jak się można domyśleć wszystko działało dość dobrze i sprawnie…. Do czasu, bowiem miałem jedną większą przycinkę w odtwarzaczu muzycznym i później nastąpił samoczynny reset telefonu. W tym modelu mamy do czynienia z systemem o wdzięcznej nazwie Symbian Anna. Jak wiemy jedną z nowości jaką wprowadza Anna jest pionowa klawiatura QWERTY. Uważam to za opcję tylko dla wybranych, tzn. ludzi o małych dłoniach, kobietach. Dla mnie napisanie bezbłędnie wiadomości w tym układzie było niemal niemożliwe. Myślę, że sporo wniesie i uatrakcyjni aktualizacja do najnowszej wersji systemu – Symbian Belle. Ale muszę pochwalić sprawnie działającą funkcję autorotacji ekranu – działała sprawnie i bez opóźnień.