Od kiedy telefony komórkowe stały się powszechne, nie ustaje dyskusja na temat ich rzekomej szkodliwości. Według najnowszysch badań duńskich naukowców korzystanie z telefonów komórkowych nie wywołuje nowotworów mózgu – czytamy w raporcie, ktory został opublikowany na łamach najnowszego wydania „British Medical Journal”.

Badacze z duńskiego Instytutu Epidemiologii Nowotworów przez 18 lat obserwowali ponad 350 tys. użytkowników komórek. Nie znaleziono dowodów na powiązanie telefonów komórkowych z ryzykiem zachorowań na raka. To największe i najbardziej jednoznaczne w tej sprawie badanie, jakie dotychczas opublikowano. Wśród 358 403 przebadanych właścicieli telefonów komórkowych na przestrzeni 18 lat wykryto 356 glejaków oraz 846 innych nowotworów ośrodkowego układu nerwowego. Z podobną częstotliwością na nowotwory ośrodkowego układu nerwowego zapadają osoby nieposiadające telefonu komórkowego.

Te wyniki to jak dotąd najmocniejszy dowód na to, że używanie telefonu komórkowego zdaje się nie zwiększać ryzyka wystąpienia nowotworów ośrodkowego układu nerwowego u dorosłych” – powiedział Hazel Nunn z brytyjskiego Centrum Badań nad Nowotworami.

Autorzy badań nie wykluczają jednak, że telefony komórkowe mogą nieco zwiększać ryzyko nowotworu mózgu u osób, które bardzo często z nich korzystają. Zalecenia dotyczą rzadkiego korzystania z telefonów komórkowych, ograniczania dla dzieci, stosowanie telefonów komórkowych o bardzo niskich poziomach promieniowania, szersze stosowanie technologii umożliwiających wolne korzystanie z rąk oraz zestawów słuchawkowych.

Warto dodać, że wyniki innych niezależnych badań nad związkiem zachorowań na raka a używaniem telefonów komórkowych wskazują na wzrost ryzyka wystąpienia nowotworów złośliwych mózgu w wyniku używania telefonów komórkowych. Na poczatku br. międzynarodowy zespół ekspertów Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) ocenił, że promieniowanie telefonów komórkowych „może być rakotwórcze”. Telefony komórkowe w tych badaniach zostały zaliczone do trzeciej grupy – „możliwie rakotwórczych”.

Jak wynika z przeprowadzonych badań, tak naprawdę jeszcze niewiele wiadomo na temat zagrożeń dla życia w przypadku długoterminowego narażenia organizmu na działanie promieniowania telefonii komórkowej. Zatem nie wiadomo, czy aktualne normy i standardy bezpieczeństwa są odpowiednie, by zapobiec chorobom.

Wciąż oczekuje się jednak na oficjalne wyniki i zakończenie badań, na podstawie których można będzie wyciągnąć rzetelne wnioski.

Konieczność przeprowadzania kolejnych prac na ten temat wynika nie tylko z faktu, że zdania naukowców są podzielone, ale również ze względu na to, że liczba użytkowników telefonów komórkowych cały czas rośnie, a problem dotyczy właściwie każdego z nas.

źródło: Slashdot

Kan