System operacyjny, interfejs, użytkowanie


Każdy z telefonów może pochwalić się własnym systemem operacyjnym. iPhone 4 działa pod kontrolą najnowszej wersji mobilnego systemu Apple oznaczonej iOS4, Nokia N8 została wyposażona w nową wersję systemu, która miała pokazać platformę Symbian w całkiem innym świetle- Symbian^3 oraz ostatni z telefonów bez wątpienia pod tym względem nie gorszy został wyposażony w system stworzony przez Google- Android 2.1 Eclair (wersja 2.2 Froyo dostępna jest oficjalną drogą dla właścicieli urządzenia z sieci Era).


Apple tworząc własny system operacyjny zapoczątkowało całkiem nową erę platform mobilnych dla telefonów komórkowych. To właśnie śladem firmy z Cupertino zaczęli podążać pozostali producenci, w tym także i Google tworząc Androida, czy też Nokia przedstawiając najnowszą edycję Symbian^3. Między słowem intuicyjność a iOS możemy postawić znak równości, to właśnie Apple pokazało wszystkim, że telefon komórkowy nie musi być skomplikowany, aby użytkownik miał możliwość skorzystania z poszczególnych jego funkcji.

iOS = intuicyjność, prostota obsługi

System iOS nie tylko działa, lecz także jego interfejs wygląda, podkreślę, wygląda bardzo dobrze na tle chociażby wymienionego Symbian^3. Kilka minut użytkowania powie każdemu, że system ten został stworzony całkowicie od podstaw z myślą o urządzeniach mobilnych. Interfejs Apple oparty jest na korzystaniu z ikon, będącymi skrótami do poszczególnych aplikacji. W porównaniu do swojej konkurencji, małym minusem dla niektórych może być brak konfigurowalnych widżetów, które integrują najważniejsze wybrane przez nas informacje, w tym te z serwisów społecznościowych. Brak jednak wspomnianej możliwości edycji ekranu głównego nie określiłbym jako spory minus, interfejs iOS charakteryzuje się niezwykłą intuicyjnością oraz prostotą. Jeśli np. użytkownik chce zmienić ustawienia zainstalowanej aplikacji wystarczy, aby wszedł w opcję ustawień i wybrał program, które chce dostosować. Nie znajdziemy tutaj skomplikowanych zawiłych poszukiwań ustawień, opcji aplikacji po jej uruchomieniu. Sam fakt wyposażenia urządzenia w jeden fizyczny przycisk świadczy o prostocie systemu stworzonego przez Apple. Pisząc o iOS grzechem było by nie wspomnieć o ponad 300 tys. aplikacji dostępnych w sklepie mobilnym App Store. iOS oferuje dzięki temu niezwykle szeroką gamę aplikacji, dzięki czemu każdy znajdzie te, których poszukuje. Wielozadaniowośc w najnowszej wersji iOS umożliwia uruchamianie aplikacji w tle oraz przełączanie się miedzy nimi poprzez dwukrotnie naciśnięcie przycisku home, czy także grupowania ikonek aplikacji w foldery, dzięki czemu zachowujemy porządek na naszym ekranie. iPhone 4 dzięki wykorzystaniu „własnego” układu Apple A4 o taktowaniu 1GHz zapewnił nową prędkość działania iOS. Co ciekawe funkcja dostępna w innych telefonach od dobrych kilku lat, wideorozmowy wprowadzona do najnowszej odsłony iPhone 4 pod nazwą FaceTime stała się prawdziwym hitem. Jest to kolejny przykład potęgi firmy Apple, która przedstawiając funkcję ograniczonych wideo rozmów odświeżyła opcję postrzeganą jako całkowicie niepotrzebną. FaceTime działa tylko w zasięgu sieci Wi-Fi. Minusem w iOS jest brak możliwości transferu danych poprzez Bluetooth.


Samsung Galaxy S został wyposażony w platformę Android 2.1 wraz z jej wszystkimi korzyściami. Podobnie jak iOS, Android obsługuje multitouch. To właśnie platforma Google jest najbardziej konkurencyjną względem Apple na rynku urządzeń mobilnych. Rewolucją Androida było przedstawienie ekranu głównego z pełni konfigurowalnymi widżetami. To właśnie one stały się znakiem rozpoznawczym zielonego „robocika”Google. Podobnie jak iOS platforma Google jest niezwykle szybka w działaniu, wszystko dzięki samemu modelowi Galaxy S, który został wyposażony w procesor o taktowaniu 1GHz oraz 512MB RAM. Android wykorzystuje ikony będące skrótami poszczególnych aplikacji. Sam system stoi na podobnym poziomie prostoty jak iOS, w niektórych przypadkach posiada on kilka przewag, wg. mnie np. ową przewagą jest pasek powiadomień, który pozwala również na szybki dostęp do sieci Wi-Fi, uruchomienie Bluetooth, włączenie wibracji, dźwięku, czy też w nowszej wersji Android 2.2 GPS. Widżety Androidowe są również sporym udogodnieniem dla samych użytkowników, dzięki czemu osoba korzystająca z platformy nie musi koniecznie uruchamiać konkretnych aplikacji, aby np. sprawdzić najnowsze wiadomości z serwisów społecznościowych.

„Android to przede wszystkim konfigurowalne widżety”

W Androidzie znajdziemy również wielozadaniowość w tym przypadku nieco ograniczoną, w tle działa ostatnich 6 aplikacji (przy systemie Android 2.1 Froyo). Platforma oferuje również znacznie mniej aplikacji niż w App Store, aktualnie w Android Market dostępnych jest ponad 120 tys. programów, lista ta i tak jest spora, przeciętny kowalski nie będzie miał za złe, że nie posiada dodatkowych 180 tys. aplikacji. Tym bardziej, że wzrost popularności Androida w krótkim czasie spowoduje, że liczba aplikacji w Android Market będzie jeszcze większa. Rzeczą wartą zwrócenia uwagi w przypadku interfejsu samego systemu w przypadku Androida jest fakt , że został praktycznie w pełni zmodyfikowany. Deweloperzy w tym przypadku mają spore pole do popisu i przedstawiają własny wygląd ekranu głównego oraz widżetów.


Nokia N8 miała zapoczątkować nową erę smartphone’ów fińskiego producenta dzięki odświeżonej wersji Symbian^3. Same zmiany systemu są jednak kosmetyczne. Wielką nowością są trzy dostępne ekrany główne z widżetami (wcześniej użytkownik miał tylko dostęp do jednego ekranu konfigurowalnego). Zaowocowało to większą liczbą widżetów, jednak te podstawowe nie są tak funkcjonalne jak ich odpowiedniki w Androidzie. Uruchamiając menu z dostępnymi aplikacjami nie zauważymy również diametralnych zmian względem poprzedniej edycji Symbian, wręcz niektórzy będą mieli problem ze znalezieniem jakichkolwiek, innymi słowy „diabeł tkwi w szczegółach”.

Symbian^3 to nic innego jak odświeżona stara wersja platformy

W tym przypadku warto dodać, że nowy Symbian działa znacznie lepiej niż jego poprzednik, dziwnego rodzaju lagi, czy też przycięcia zdarzają się znacznie rzadziej. Prędkość systemu stoi również na dobrym poziomie. Różnice miedzy starą edycją platformy znajdziecie w recenzji Nokia N8. Sporą przewagą Symbian^3, o której wspomnieć należy jest darmowa nawigacja Ovi Mapy. To właśnie nawigacji GPS stworzona przez fińską firmę jest znacznie bardziej funkcjonalna niż domyślnie zainstalowane Google Mapy w iOS oraz Android. Aplikacja jest prawdziwą nawigacją GPS zakręt-po-zakręcie, a nie tylko imitacją oferującą możliwość znalezienia konkretnej ulicy, aresu, czy też miejsca, trasy. W przypadku dwóch pozostałych platform podobnej jakości nawigacja dostępna jest za sporą dodatkową kwotę.