Aparat


iPhone 4 pod względem zastosowanej matrycy 5Mpix postrzegany jest jako jeden z najlepszych aparatów. W tym przypadku Apple zastosowało taktykę, że nie ważne jest ile Mpix ma sam aparat, a decydująca jest jakość wykonywanych zdjęć, stąd zaawansowany czujnik obrazu w telefonie. Zdjęcia wykonywane za pomocą telefonu są jednymi z najlepszych jakie możemy spotkać się w dzisiejszych smartphone’ach, plusem jest dodatkowa funkcja HDR, która w niektórych momentach pozwala na osiągnięcie świetnych efektów. Dodajmy do tego lampę błyskową LED. Telefon nagrywa wideo w rozdzielczości HD i pod tym względem również nie ma sobie równych. Detale wykonanych fotografii jak na telefon są naprawdę zadziwiające wystarczy poszukać w internecie odpowiednich zdjęć, aby o tym przekonać się.

Samsung Galaxy S na papierze przynajmniej ma bardzo podobny aparat, wyjątek stanowi brak lampy błyskowej LED. W skrócie aparat 5MPix oraz możliwością nagrywania filmów w rozdzielczości HD- 720p. Same fotografie wykonane za pomocą modelu Galaxy S nie są tak dobre jak w przypadku konkurencji. Filmy HD przy prawie 30fps są również nieco gorsze. Szkoda, że brakuje lampy LED, ten fakt powoduje, że w miejscach słabego oświetlenia zdjęcia są dużo gorsze niż te wykonywane konkurencyjnymi telefonami.

Nokia N8 posiada matrycę 12Mpix oraz obiektyw CarlZeiss, który zapewnia bardzo dobrej jakości zdjęcia. Istotną kwestią jest wielkość matrycy 1/1.83″- największa matryca zastosowana w telefonie komórkowym. Dodatkowo lampa ksenonowa powoduje, że nie musimy martwić się o odpowiednie oświetlenie pokoju, możemy pozwolić sobie na zrobienie zdjęcia nawet w nocy. Polecamy sprawdzenie fotografii wykonywanych za pomocą modelu, nie wspominając o nakręconych filmach w celach reklamowych- „The Commuter” czy też zrobionych sesjach zdjęciowych. Pomimo większe liczby Mpix aparatu zdjęcia nie odbiegają jakością od telefonu iPhone 4, są wręcz bardzo podobne.

Klawiatura, Przeglądarka Internetowa, wiadomości

Wrażenia użytkowe przeglądarki internetowej, a w szczególności skrzynki pocztowej, czy też wiadomości tekstowych będą dla większości użytkowników bardzo istotne.

Zaczniemy od klawiatur pozwalających na wprowadzanie tekstów. Niczym dziwnym jest, że pionierem w tej kwestii była po raz kolejny firma Apple, tworząc dotykową klawiaturę QWERTY przyjazną użytkowników. Klawiatura Apple pozostała do dzisiaj jedną z najwygodniejszych w smartphone’ach z dotykowymi ekranami. Zarówno w trybie pionowym jak i poziomym nie da zarzucić się jej wiele. Dodajmy do tego świetną autokorektę i mamy prawie idealną metodę wprowadzania tekstów. Produkt Apple pod tym względem ma sporą przewagę, w szczególności, że przykładowa funkcja kopiuj, wklej działa zarówno w przeglądarce wiadomości SMS, czy też aplikacji pocztowej, czytaj wszędzie gdzie jest to możliwe. Pozytywne wrażenie robi fakt, że klawiatura nie zajmuje całej powierzchni ekranu, jak ma to miejsce np. w Nokii N8. Jest to w szczególności przydatne gdy odpisujemy np. na wysłany przez kogoś e-mail. Na plus należy również zaznaczyć możliwość szybkiego poprawienia złej wstawionej litery dzięki lupie, która automatycznie pojawia się w momencie przesuwania palcem po wprowadzanym tekście.

Kolejny model Samsung Galaxy S z lekko zmodyfikowaną preinstalowaną klawiaturą Androida oraz dodatkowym rozwiązaniem Swype wypada na tle konkurencyjnego iPhone 4 w miarę dobrze. W dużej mierze jest to zasługa technologii Swype pozwalającej na wprowadzanie wyrazów bez konieczności wstukiwania znaków, wprost za pomocą przesuwania palcem po konkretnych literach. Sama oryginalna klawiatura obsługuje multitouch i należy do tych wygodnych. Jej minusem jest fakt, że w trybie poziomym zajmuje cały ekran, co jest rzeczą niemalże dziwną biorąc pod uwagę ogromny dostępny wyświetlacz. Jej wrażenia użytkowe są podobne jak w przypadku iPhone’a 4, może ustępują minimalne produktowi Apple, warto wspomnieć, że reakcja na dotyk wyświetlacza stoi praktycznie na tym samym poziomie co w produkcie z logiem jabłka. Dotykając ekran nawet przez materiał, np. koszulkę ekran nadal pozostaje czuły. Jeśli chodzi o Swype jest to swego rodzaju rewolucja w pisaniu wiadomości tekstowych w szczególności kiedy próbujemy robić to jedną ręką. Wprawiony użytkownik Swype oraz klawiatury z iOS powinien jednak pisać teksty z podobną prędkością.

Nokia N8 ustępuje miejsca pod względem klawiatury dwóm wspomnianym modelom. Po pierwsze pełna klawiatura QWERTY dostępna jest tylko trybie poziomym, co jest rzeczą kompletnie niezrozumiałą. Po drugie nie jest ona tak wygodna jak w przypadku konkurencji. Jest to spowodowane m.in. nieco gorszą czułością samego ekranu jak i brakiem multitouch oraz rozmieszczeniem samej klawiatury QWERTY, nie wiem w jakim celu mamy dostęp od razu do polskich znaków jeśli można było je schować, dzięki temu powiększyć trochę klawiaturę, co oczywiście uczyniłoby ją wygodniejszą. Zaskoczył mnie też brak typu klawiatury QWERTY w trybie pionowym, standardowa klawiatura znana z telefonów komórkowych w tym przypadku jest lekkim nieporozumieniem.

Przechodząc do przeglądarki internetowej, wrażenia użytkowe przy korzystaniu z przeglądarki w modelach Samsung Galaxy S oraz iPhone 4 są bardzo podobne. Prędkość wczytywania stron stoi na bardzo podobnym poziomie. Dodatkowo najbliższa aktualizacja Galaxy S do Androida 2.2 przyniesie obsługę technologii Flash dla użytkowników wspomnianego modelu. Każda z przeglądarek obsługuje gest szczypnięcia, czy też podwójnego tapnięcia. Najgorzej na tle konkurencji wypada standardowa przeglądarka w modelu Nokia N8, wielkich różnić pomiędzy tą w Symbian^1, a tą aktualną w Symbian^3 nie znajdziemy. Jej działanie pozostawia wiele do życzenia, cieszyć może obsługa większości zawartości Flash 10.1 dzięki Flash Lite 4, jednak przypadkowe wyłączenie przeglądarki, czy też powolne doczytywanie zawartości podczas przewijania stron, ich powiększenia nie wpływa dobrze na ostateczną ocenę.

W przypadku oceny aplikacji pocztowych, czy też wiadomości nie można zarzucić im nic złego. Każda jest intuicyjna oraz prosta w obsłudze. Wiadomości tekstowe wyświetlane są w formie czatu na każdym urządzeniu.

Nawigacja

Odpowiedź, który z telefonów oferuje możliwości prawdziwej nawigacji zaraz po wyjęciu z pudełka jest dosyć oczywista. Nokia w swoich telefonach instaluje aplikację Ovi Mapy, darmową nawigację, która dostępna jest bez żadnych dodatkowych opłat. Ovi Mapy pozwalają na korzystanie z map ponad 180 państw, dostępne są one również w języku polskim co bez wątpienia dla niektórych będzie elementem kluczowym. Za podobnej jakości nawigację w Android Market, czy też App Store konsument musiałby zapłacić sporą kwotę. W telefonie iPhone oraz Samsung Galaxy S dostępna jest domyślnie zainstalowana aplikacja Google Mapy.