Jesteś tutaj:-, Inne, Konkurs, Nawigacje, Testy i opinie-NaviExpert vs. PND – Konkurs Gwiazdkowy

NaviExpert vs. PND – Konkurs Gwiazdkowy

NaviExpert jako jedyna nawigacja GPS na polskim rynku oferuje trzy tryby nawigowania: nawigację samochodową, pieszą i nawigację środkami komunikacji miejskiej. NaviExpert ułatwiania podróżowanie w okresie Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku. Czytelnicy, którzy jako pierwsi odpowiedzą na trzy proste pytania, będą mogli cieszyć się nawigacją na komórki przez cały rok.


NaviExpert – jako pierwszy w Polsce – wykorzystuje dane o natężeniu w ruchu drogowym z autorskiej technologii Community Traffic i układa trasę optymalizując zużycie paliwa. Dzięki temu NaviExpert ustala zużycie paliwa i dobiera najbardziej ekonomiczną trasę jaką powinien poruszać się kierowca.

Coraz większa liczba użytkowników w Polsce korzysta z nawigacji samochodowej. Wystarczy spojrzeć za szybę w czasie jazdy. Dlatego niedawno postanowiliśmy sprawdzić, czy NaviExpert na telefon komórkowy może być dobrym zamiennikiem standardowej nawigacji satelitarnej (PND). Jak zapewne większość użytkowników wie, NaviExpert jest programem wymagającym do działania kilku dodatkowych megabajtów danych. W praktyce pobranie nawet najdłuższej trasy w Polsce oznacza transmisję danych na poziomie 300 – 400 kB. Przy krótszych trasach będzie to tylko kilkadziesiąt kB. Jak widać korzystanie z NaviExpert w przypadku posiadania wykupionego pakietu danych u operatora nie skutkuje ponoszeniem wysokich opłat. Z przeprowadzonych testów wynika, iż dla potrzeb dwutygodniowego używania wystarcza kupić u operatora pakiet 10-megabajtowy. Co ważne aplikacja nie przeprowadza ciągłej transmisji danych. Osoba korzystająca z aplikacji ponosi opłatę tylko w momencie wytyczania trasy lub jej zmiany. Niestety, wadą takiego rozwiązania jest to, że bez dostępu do infrastruktury operatorów komórkowych nie mamy możliwości przeliczania i wybierania tras. Pamiętać o tym należy udająć się w „dzikie” rejony naszego kraju.

Aplikacja działa ze wszystkimi najpopularniejszymi systemami operacyjnymi na telefony komórkowe (Android, Symbian, Windows Mobile), a także wyposażonych w Javę. Obecnie ponad 300 modeli telefonów: Samsung, Sony Ericsson, Motorola, Nokia, LG, HTC współpracuje z nawigacją NaviExpert. Nawigacja NaviExpert w telefonie to dziś osobisty przewodnik. My wyznaczamy cel czyli adres lub interesujące miejsce tzw. POI, a nawigacja wskazuje nam drogę za pomocą komunikatów graficznych i głosowych. Kolejnym plusem programu, jest dostępność stale aktualnych map Polski. Wbrew pozorom jest to dość istotna zaleta NaviExperta. Większość programów do nawigacji (Sygic, Navigon) korzysta z dokładnych map Navteqa, które są aktualizowane co trzy miesiące. Niestety, w tych mapach wszystkie informacje o zmianach organizacji ruchu, rozbudowie skrzyżowań czy nowych drogach dodawane są co kwartał. W NaviExpercie mapy aktualizowane są na bieżąco (nawet co kilka dni), dzięki czemu często możliwe jest wytyczenie szybszej i wygodniejszej trasy, która zawiera drogi niedostępne w innych programach do nawigacji. Wiadomo ostatnio sytuacja na polskich drogach zmienia się dynamicznie. System na bieżąco zbiera dane o prędkości poruszających się pojazdów – jest to możliwe dzięki technologii Community Traffic online. Na podstawie tych danych planowany jest przebieg trasy z pominięciem najbardziej zakorkowanych odcinków dróg. Poza tym NaviExpert posiada aktualną bazę utrudnień drogowych i fotoradarów. Jak wynika z doświadczeń użytkowników NaviExpert pozwolił im dojechać do celu o 10-50% szybciej niż przy użyciu standardowej nawigacji. Jest to możliwe dzięki codziennej aktualizacji, która pozwala szerokim łukiem omijać utrudnienia i korki na drodze. Od teraz użytkownicy aplikacji, dzięki opcji wytyczenia najbardziej ekonomicznej trasy przejazdu, mogą także zredukować nawet o 10% swoje miesięczne wydatki na paliwo. Dodatkowo, co ważne dla kieszeni kierowcy aplikacja z wyprzedzeniem ostrzega o lokalizacji fotoradarów, miejsc częstych kontroli drogowych oraz niebezpiecznych punktach.


NaviExpert jest bardziej aktualny dzięki swoim Użytkownikom. Każdy może uczestniczyć w społeczności NaviExpert. Dynamiczne dane w technologii Community Traffic online, dzięki którym omijamy korki, zgłoszenia fotoradarów , miejsc częstych kontroli drogowych oraz bieżące informacje o remontach i innych utrudnieniach na drodze pochodzą od aktywnych Użytkowników nawigacji NaviExpert.Można zgłosić fotoradar lub miejsce częstych kontroli drogowych . To proste: gdy je mijamy, wystarczy nacisnąć klawisz „2” w telefonie lub ikonę na ekranie dotykowym.Jeżeli na drodze jest remont, utrudnienie lub nowy odcinek drogi, który jeszcze nie został uwzględniony na mapie – wystarczy to zgłosic w specjalnym Web formularzu lub na forum NaviExpert.

Tutaj dochodzimy do ceny używania NaviExperta. Naszym zdaniem plusem jest możliwość wyboru abonamentu na usługę. Licencja obejmuje terytorium Polski: NaviPlan Polska lub NaviPlan Europa oraz Abonament NaviPlan Urban, dzięki któremu możemy zaplanować podróż środkami komunikacji miejskiej – dostępna w Bydgoszczy, Krakowie, Łodzi, Poznaniu, Szczecinie, Toruniu, Wrocławiu i Warszawie. NaviPlan Polska możemy wykupić (za 10.89 zł) na 4 dni, gdy akurat mamy zamiar udać się na weekendowy wypad na narty. Licencję można wykupić także na 1 miesiąc za 24 zł lub rok (99 zł).

Z NaviExperta można korzystać także za granicą, pamiętać jednak musimy o kosztach internetu mobilnego w roamingu. Cena licencji na całą Europę na 1 miesiąc to 29 zł. Dla jeżdżących dużo po Polsce i Europie firma ma w ofercie abonament NaviPlan Europa 24 miesiące w promocyjnej cenie 169 – standardowa cena 199PLN. Warto dodać, ze mobilna mapa jest do pobrania za darmo.

Jak wyglada Interfejs NaviExpert pokazują screeny przysłane przez naszych Czytelników, którzy wygrali roczna licencję w konkursie Mikołajkowym:

Z moich doświadczeń podczas używania NaviExperta na telefonie Nokia E52 wynika, że aplikacja działa szybko. Niestety często da się zauważyć problemy wynikające podczas wczytywanie map, że jednak korzystamy z połączenia s internetem. Podczas krótkich wypadów miałem okazję porównać NaviExperta ze standardową nawigacją PND. Podczas jazdy przez mniejsze miasta nawigacje zachowywały się podobnie. Przez wyznaczoną trasę prowadziły tak samo. Dało się tylko zauważyć bardziej aktualne informacji w NaviExpercie o fotoradarach. NaviExpert swoje możliwości pokazał jednak dopiero podczas jazdy po zatłoczonych Katowicach. Wyznaczane trasy częściej omijały korki niż klasyczna nawigacja, co pozwalało zaoszczędzić kilka minut i nerwów.

Cecha

Nawigacja dedykowana (PND)

Smartfon na przykładzie iPhone 4/Samsung Galaxy S

Procesor

600 MHz

Często
1 GHz

Przekątna ekranu

4,3
cala, choć standardem są nieco większe wartości sięgające nawet 7 cali

4 cale

Mapy

Wbudowane Wbudowane
lub pobierane online

Odtwarzanie filmów i przeglądanie zdjęć

Standard

Standard,
ale często obsługiwane jest więcej formatów plików niż w dedykowanej
nawigacji

Tabelka pochodzi z serwisu: O nawigacji i tym co wokół

Jak widać z prostego porównania wszystkie cechy nawigacji wbudowanej zostały już praktycznie wkomponowane w zawartość typowego smartfona. Niestety wadą rozwiązania nawigacja-smartfon jest cena telefonu, jaką musimy doliczyć do kosztów. Przypominam jednak, że NaviExpert działa także na tańszych modelach komórek z Javą. Niestety w tym wypadku czeka nas kupienie modułu GPS. Jak na razie nawigacja wbudowana kosztuje mniej od typowego smartfona. Często już za 300 zł możemy cieszyć się posiadaniem urządzenia. Jednak ta różnica będzie systematycznie maleć, a już na pewno bardziej aktualne mapy wynagrodzą nam te większe wydatki. Wniosek jest prosty, dedykowane nawigacje właśnie odchodzą w przeszłość. Nadchodzi czas na nawigacje w komórkach, a tutaj NaviExpert śmiało może konkurować z innymi dostępnymi na rynku.

Autor |2010-12-24T08:32:29+01:0024 grudnia 2010 08:32|Kategorie: Artykuły, Inne, Konkurs, Nawigacje, Testy i opinie|Tagi: , , |22 komentarze

22 komentarze

 1. ekdar 24 grudnia 2010 w 08:55 - Odpowiedz

  odpowiedzi wyslane 🙂

  • Kan 24 grudnia 2010 w 09:34 - Odpowiedz

   Odpowiedź poprawna.

 2. PROZAK 24 grudnia 2010 w 09:02 - Odpowiedz

  Czytając ten artykuł zgadzam się z tym co Kan napisał o tej nawigacji. Zdecydowanie przewyższa inne dostępne na rynku. Wiadomo ze konkurencja nie śpi, i dobrze, bo mamy coraz lepsze mapy i informacje co dzieje się na drodze z której korzystamy.
  Muszę przyznać że taką nawigację naviexpert, mam i korzystam. A to dzięki wygranej w pierwszym konkursie telixa.I ty też możesz mieć, weź udział w następnym konkursie, bo warto mieć taka nawigację.
  Kto z niej korzystał na pewno przyzna mi rację.

 3. tost 24 grudnia 2010 w 09:14 - Odpowiedz

  Świetna navigacja. Polecam. Pozdrawiam

  • Kan 24 grudnia 2010 w 10:32 - Odpowiedz

   Niestety odpowiedzi zawierają błąd. Proszę próbować dalej. Andrzej

  • Kan 27 grudnia 2010 w 11:32 - Odpowiedz

   Redakcja Telix.pl informuje, że została pozytywnie rozpatrzona reklamacja dotycząca odpowiedzi na 3pkt. Czytelnik za spostrzegawczość otrzymuje dodatkowy roczny kod NaviExperta. Dziękujemy firmie Naviexpert za Pomc. Andrzej

 4. Kan 24 grudnia 2010 w 09:32 - Odpowiedz

  chciałbym poinformować, że przysłane do tej pory odpowiedzi zawierają błędy. Andrzej

 5. uikol 24 grudnia 2010 w 10:02 - Odpowiedz

  wysłałem odpowiedzi, raczej poprawne ale czy byłem chociaż 3? 😉

  • Kan 24 grudnia 2010 w 10:25 - Odpowiedz

   Tak, odpowiedzi są poprane. Czekam na jeszcze jednego Czytelnika. Pozdrawiam Andrzej

 6. jogi 24 grudnia 2010 w 10:44 - Odpowiedz

  Nowy głos to Dżoana, nowy typ trasy to ECO, mapa obejmuje 37 Państw łącznie z Polską 🙂

  • jogi 24 grudnia 2010 w 10:45 - Odpowiedz

   ups.. to chyba miało byc na maila..

 7. Kan 24 grudnia 2010 w 10:57 - Odpowiedz

  Konkurs roztzygnięty. Ostania nagroda rozdana. Gratulujemy tym, nawigacji NaviExpert. Nagrody zostaną wysłane zaraz po swiętach. Poprawne odpowiedzi już dostępne. Tym, któym się dziś nie udało Zapraszam do udziału w kolejnych konkursach na Telix.pl już wkrótce. Andrzej

 8. kordi 24 grudnia 2010 w 18:40 - Odpowiedz

  Używam naviexperta i bardzo chwalę. Jeżdzę po Warszawie i już się nauczyłem, że Naviexpert jest ode mnie mądrzejszy, nawet kiedy do domu mam 400 metrów i każe mi jechać naokoło :).

  • jogi 5 stycznia 2011 w 10:40 - Odpowiedz

   Czy można jakoś ustawić by mapy w NaviExpert nie były pobierane po każdym uruchomieniu aplikacji (co wiąże się z pobieraniem danych przez internet) tylko były na stałe w telefonie?

  • Iomega 5 stycznia 2011 w 11:14 - Odpowiedz

   Niestety, taka jest specyfika tej nawigacji.

 9. grandus 24 grudnia 2010 w 19:52 - Odpowiedz

  mam nokie od ponad 3 tygodni telefon rewelacja zdjecia super metalowa obudowa przyciski chodza jak nalezy (nosic w etui to nie bd nic trzeszczec) poprostu rewelacja fon

 10. nieznany 24 grudnia 2010 w 20:38 - Odpowiedz

  mam ten telefon 2 godziny i jestem zadowolony

 11. alak 24 grudnia 2010 w 21:07 - Odpowiedz

  oo to ciekawe a mam taka prosbe pomógłbys mi ustawic ten telefon zeby gg mi w nim chodziło? pisz jak cos na gg nawet jak jestem niedostepnny 10951962

 12. WunD3r 24 grudnia 2010 w 21:29 - Odpowiedz

  Witaj,

  Tak, za każde połączenie internetowe trzeba płacić chyba, że używasz wi-fi.

  O pakietach możesz dowiedzieć się na stronie operatora.

 13. justynq 24 grudnia 2010 w 21:57 - Odpowiedz

  Mam problem . Dostałam Nokie X3 i klawisz u góry strasznie ciężko chodzi trzeba go mocniej naciskać . Nie wiem czy to kwestia wyrobienia klawisza ? Mam ten telefon 1 dzień . Pomóżcie

 14. Prohehe 27 grudnia 2010 w 11:58 - Odpowiedz

  Telefon se kupilem w wakacje. Nie nazekam bateria bez formatowania trzyma mi po 3dni (gdy slucham muzyki ,gram ,chodze po necie). Czasem zamula ,lekki lag zlapie albo wymusi zamkniecie programu (zeby temu zapobiec polecam w android market „Task Manager” czyscisz ramy przy czym zmniejsza ci lagi ,robi wiecej miejsca czyli mniej zamula. Ekranow „pulpitu” mozna miec 7maksymalnie. Telefon oceniam na 9 w skali do 10

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

https://linebet-bangladesh.com/en/mobile