Rynek samochodowych systemów nawigacyjnych do telefonów komórkowych coraz bardziej się rozrasta. Redakcja Telix.pl postanowiła przetestować ostatnią z wersji MapaMap.

Najnowsza generacja nawigacji MapaMap dostępna jest już w wersji MapaMap Pocket PC 6.0 dla urządzeń PDA (Pocket PC) i Smartphone pracujących pod kontrolą systemu Microsoft Windows Mobile. Sugerowana cena detaliczna MapyMap Pocket PC 6.0 dla nowych użytkowników to 249 zł.

MapaMap Pocket PC 6.0
MapaMap Pocket PC 6.0

MapaMap Pocket PC zawiera mapy obejmujące ponad 405 tys. km dróg (w tym 306 tys. asfaltowych), 2,25 mln punktów adresowych, 2783 plany miast i miejscowości (w tym 2520 pełną numeracją domów, restrykcjami drogowymi, itp.).

Nawigację do testów otrzymaliśmy w postaci wersji instalacyjnej do użycia w smartphone. Ma to tę wadę, że do instalacji potrzebny jest dostęp do Internetu, w celu rejestracji – MapaMap Pocket PC na stałe przypisana jest do danego urządzenia. Po dokonaniu rejestracji i innych czynności zabezpieczających przed „piractwem” przystąpiłem do testu.

Menu główne
Menu główne

MapaMap Pocket PC jest w całości przystosowana do obsługi jednym palcem, bez użycia rysika. Możemy oglądać w trybie 2D lub 3D z automatycznym przełączaniem się z trybu REAL 3D na 2D w miarę zwiększania pokazywanego obszaru. Korzystając z ekranu dotykowego i przycisków na ekranie możemy zmieniać skalę i obracać mapę, a przesuwając palcem po wyświetlaczu – przesuwać ją. Narzędzie Super Tool do obracania mapy umożliwia „rozglądanie się” wokół centralnego punktu mapy). Musimy podkreślić, że przerysowywanie mapy jest szybkie i płynne. Siatka dróg poza wybraną trasą wydaje się dość uboga, ale dzięki temu mapa jest pozbawiona nieistotnych, odwracających uwagę szczegółów. Możliwe jest również operowanie w trybie dziennym bądź nocnym (zarówno w odniesieniu do wyświetlania map jak również interfejsu). Kolorystyka map i skórki interface użytkownika pozwalają dostosować ją do warunków zapewniają najlepszą, możliwą czytelność mapy w w zależności od pory dnia. Program wyposażony jest w zespół technik o nazwie antyaliasing, który wygładza krawędzie obiektów i napisów wyświetlanych na mapie. Program jest czytelny i bardzo intuicyjny. Działa przy pionowej lub poziomej orientacji ekranu, automatycznie dostosowując rozkład elementów.

GPS Jedź do Automatyczne dopasowanie poziomu głośności komunikatów głosowych do prędkości jazdy samochodu Lokalizowanie satelitów mapa

Zainstalowane mapy są całkiem aktualne i nie powinny sprawiać większych problemów, chociaż 100 procentowego pokrycia jeszcze brak, ale Imagis pracuje nad tym. MapaMap Pocket PC zawiera mapy obejmujące ponad 405 tys. km dróg (w tym 306 tys. asfaltowych), 2,25 mln punktów adresowych, 2783 plany miast i miejscowości (w tym 2520 pełną numeracją domów, restrykcjami drogowymi, itp.). Plany miast i miejscowości tylko z nazwami ulic: 263 tys. Plany miast z budynkami 3D: 16 (Białystok, Częstochowa, Gdańsk, Gdynia, Gorzów Wielkopolski, Lublin, Łódź, Katowice, Kraków, Olsztyn, Poznań, Rzeszów, Tarnów, Wrocław, Warszawa, Zielona Góra) – stan na koniec 2008 roku. Zawartość mapy jest zadowalająca, choć można mieć zastrzeżenia, co do ich aktualności.

Po włączeniu urządzenia i wybraniu opcji nawigacja, zaczyna się proces uruchamiania aplikacji MapaMap. Menu główne to sześć opcji: JEDŹ DO, TRASA, OPCJE, MAPA, GPS (pozycja, dokładność, wysokość, prędkość, azymut, data, Ustawienia) i WYJŚCIE z programu MapaMap.

Najszybszym sposobem znalezienia na mapie programu MapaMap poszukiwanej ulicy jest wpisanie jej nazwy w odpowiednim oknie wyszukiwania. Okno wyszukiwania można otworzyć, wybierając opcję JEDŹ DO z ekranu głównego. Mamy do wyboru wyszukiwanie miejscowości, ulic adresów (opcja Adresy), punktów użyteczności publicznej (POI), punktów ulubionych, poprzednio wybierany punktów „Ostatnio wybierane” oraz punktu z mapy lub współrzędnych geograficznych.
Po wybraniu opcji JEDŹ DO, do wyboru jest pięć opcji: Ostanio wybrane, Adres, Ulubione, POI, Punkt z mapy. Adres – to możliwość dokładnego zdefiniowania pożądanego adresu. Po jego wybraniu można także skorzystać z opcji Zobacz na mapie, aby sprawdzić, gdzie znajduje się szukane miejsce. Wpisując nazwę poszukiwanego obiektu wystarczy podać jej krótki fragment. Nie ma przy tym potrzeby używania polskich znaków. ULUBIONE to adresy zapisanych wcześniej najczęściej wybieranych miejsc. Wybór POI jest naprawdę duży i można znaleźć praktycznie wszystko.

Ciekawą możliwością wyboru jest ustalenie miejsca docelowego na poprzez zaznaczenie punktu na mapie. Sprawdza się znakomicie, gdy brak jest danej ulicy na mapach nawigacji, a znamy jego dokładne położenie np. z map internetowych lub papierowych.

Automatyczna zmiana skali mapy: AutoZoom strzałki kierunku na drogach Ustawienia kolorystyki map i skórki interface użytkownika – mapy w dzień i w nocy strzałki kierunku na drogach

Podczas planowania trasy najkrótszej mamy możliwość wyłączenia dróg gruntowych. Do wyboru pozostaje jeszcze trasa najszybsza oraz z wieloma punktami VIA (przejazd dokładnie przez wybrany punkt lub w pobliżu). Aby dokładnie zaplanować podróż producent zadbał o funkcję symulacja przejazdu zaplanowaną trasą (przy wyłączonym GPS).

Czarno-biały pasek wizualnie prezentuje nam średnią prędkość, pozostałą odległość oraz szacunkowy czas dotarcia do mety potrzebny na przejechanie do mety naszej podróży. Jest też cały czas widoczny przycisk Menu, który przenosi do głównego Menu MapaMap. Podczas nawigacji mogą pojawić się także dodatkowe informacje, takie jak nazwa drogi lub o zbliżaniu się do wybranego rodzaju POI ) – komunikat głosowy i wyświetlana odległość (w tym fotoradarów). O zbliżaniu się do fotoradaru zostaniemy poinformowani dźwiękiem i zobaczymy go na mapie – niestety, co do ich aktualności można mieć wiele zastrzeżeń.

Komputer pokładowy:

  • odległość na najbliższego manewru
  • szacunkowy czas dotarcia do celu
  • prędkość z jaką się poruszamy
  • współrzędne geograficzne
  • odległość do celu
  • kierunek jazdy
  • W rogu ekranu widzimy pole z symbolem najbliższego manewru. Prezentuje nam graficznie za pomocą strzałki kierunek zakrętu. Graficzna wizualizacja wspomagana jest głosowo podaniem odległości i komunikatami dźwiękowymi. MapaMap oferuje także automatyczne dopasowanie poziomu głośności komunikatów do prędkości jazdy samochodu. Komunikaty głosowe jednak niezbyt dobrze uzupełniają informacje wizualne i nie pozwalają jeździć „na słuch”. Użytkownik może wybrać lektora (kobieta, mężczyzna). Jedne i drugie są wydawane jasno i zrozumiale. Jak informuje producent komunikaty głosowe wykorzystywane w systemach nawigacyjnych MapaMap są przygotowywane przez pilota rajdowego – Macieja Wisławskiego, Mistrza Europy w rajdach samochodowych.

    Wyszukiwanie adresów i POI, a także możliwość wskazania na mapie punktów docelowego i pośrednich pozwalają na łatwe, szybkie i wygodne wybranie trasy odpowiadającej naszym upodobaniom. W związku z tym można by oczekiwać, że wszystko będzie bardzo dobrze, bowiem aplikacja jest banalnie prosta w obsłudze, ale jednak w rzeczywistości nie jest tak kolorowo. Przede wszystkim za późno i za rzadko pojawiają się komunikaty głosowe. Jeśli zdecydujemy się pojechać „po swojemu”, MapaMap w miarę szybko ustali nową trasę. Minusem jest jednak to, że nie powiadamia nas, iż minęliśmy właściwy skręt. Program oblicza nową trasę nie informując nas o tym. W głośniku cisza i pojawia się nowa trasa – zamiast np. ” zmieniam trasę” lub „zawróć, jeśli to możliwe”.

    Chociaż MapaMap dokładnością i aktualnością mapy według mnie nie dorównuje Automacie, która używam na codzień, zdecydowanie przewyższa ją jednak łatwością obsługi podczas jazdy i czytelnością komunikatów wizualnych. O szczegółowości mapy można tylko powiedzieć tyle, że podczas testu nie miałem problemu ze znalezieniem konkretnego adresu. Program działa nadspodziewanie dobrze, jedyną wadą może być to, ze nie zarządza naszym urządzeniem. Przed wyruszeniem w trasę musimy ustawić urządzenie na opcję włączonego ekranu podczas ładowania, dotyczy to także zasilania z baterii. Warto przy tym pamiętać, że nawigacja bardzo szybko rozładowuje baterię, więc na dłuższe trasy trzeba się zaopatrzyć w ładowarkę samochodową. Do minusów można zaliczyć także długi (ok. 3 min) start programu. Zachęcające do kupna są natomiast częste i darmowe aktualizacje oraz cena, niższa niż produktów konkurencji, jeśli ktoś chce używać nawigacji w telefonie lub palmtopie MapaMap jest godna polecenia.

    Program MapaMap testowałem na telefonie Omnia firmy Samsung.

    Andrzej Kisiała