Dane podstawowe

Do naszej redakcji trafił kolejny zestaw nawigacyjny tym razem z logo Mio. DigiWalker C720 to już nie tylko sama nawigacja, ale urządzenie posiadające wiele innych, nie tylko multimedialnych funkcji. Zastosowana w MIO C720 technologia Bluetooth umożliwia współpracę z telefonem komórkowym. Urządzenie posłuży nam także do robienia zdjęć oraz pozwala skanować wizytówki zamiast wprowadzać dane ręcznie.

Mio C720

Zanim jednak przejdziemy do prezentacji mapy zatrzymamy się przy samym urządzeniu. Jest ono dość duże (126 x 81 x 14,5~19,9 mm, waga 190 g), ale sprawia dobre wrażenia wizualne. Urządzenie Mio C720 jest wyposażone w szeroki (480 x 272 px), dotykowy ekran o przekątnej 4,3″. 65 tysięcy kolorów jakimi dysponuje urządzenie pozwala w miarę komfortowo korzystać z nawigacji. Jeżeli potrzebujemy jednym dotknięciem palca możemy rozciągnąć mapę na cały ekran, jak również tym samym dotknięciem zmniejszyć mapę, dodając do niej niezbędne w czasie podróży informacje (czas prędkość, godzina, dystans, POI). Do wyświetlacza mam trochę zastrzeżeń, przy dużym słońcu, ciężko jest naprawdę cokolwiek zobaczyć.

Nawigacja pracuje pod systemem Microsoft Windows CE .Net 5.0 i z odbiornikiem SiRF Star III i obsługuje TMC. W urządzeniu wbudowany jest procesor Samsung 2443 z zegarem 400 MHz. W pudełku za około 1100 zł otrzymujemy oprócz urządzenia uchwyt samochodowy, ładowarkę sieciową + dwie przejściówki (angielska i polska), zasilacz 12/24 V do ładowania urządzeń Mio z gniazda zapalniczki, kabelek USB – miniUSB do połączenia z komputerem, etui, CD z oprogramowaniem i instrukcję obsługi. Urządzenie jest wyposażone w wejście na kartę SD/MMC, gdzie można włożyć opcjonalna kartę pamięci Secure Digital lub MultimediaCard. Obsługuje ono karty pamięci o wielkości do 2GB. Na wyposażeniu Mio C720 nie znajdziemy rysika, gdyż jak informuje producent, ekran poprawnie reaguje na komendy wydawane za pomocą palca.

Mio C720

Firma Mio przygotowała bezpłatną aktualizację map fotoradarów – Mio SpeedCam Synchronization Tool. Niestety polska strona Mio nie umożliwia jeszcze dostępu do tego typu aplikacji. Każdy użytkownik, zainteresowany pobraniem aktualizacji, który zaloguje się na belgijskiej stronie: www.mio-tech.be/en/mio-club/speedcam-synchronisation.php możec pobrać aktualizacje fotoradarów do większości obecnych na rynku nawigacji marki Mio.

Funkcje i wyposażenie

Dostarczony do nas sprzęt posiadał uchwyt samochodowy składający się z kilku części, które należało najpierw ze sobą połączyć – dzięki temu uzyskujemy trwałe i odporne na wstrząsy mocowanie. Montaż urządzenia jest stosunkowo prosty, a zamocowany zestaw nawigacyjny nawigacja trzyma się w nim bardzo solidnie. Uchwyt jednocześnie pełni funkcję ładowarki, kabel zasilający nie jest standardowo podłączany do samej nawigacji, lecz do tylnej ścianki uchwytu.

Mio C720

Kiedy włączamy urządzenie po raz pierwszy, pojawia się ekran startowy.

Ekran ten pokazuje ikony dostępnych aplikacji. Można z niego uruchomić żądaną aplikację lub otworzyć kolejne menu. Menu urządzenia moim zdaniem jest bardzo czytelne i proste w obsłudze. Interfejs jest uporządkowany i zawiera intuicyjne menu, z którego mogą korzystać nawet początkujący użytkownicy.

Mio C720

Podczas normalnego działania, urządzenie należy wyłączać przez krótkie naciśnięcie przycisku zasilania. Urządzenie przechodzi do stanu zawieszenia.

Mio C720

Przycisk służący do włączania nawigacji, znajduje się na jej górnej obudowie. Można zmieniać ustawienia systemowe takie jak: Podświetlenie ekranu, głośność, jasność, język. Kiedy raz zmienimy ustawienia, pozostaną one mienione aż do momentu, gdy wprowadzimy następne zmiany.

Mio C720

Obsługa urządzenia

Aby prawidłowo i bezawaryjnie obsługiwać urządzenie uruchamiamy aplikacje na ekranie dotykowym za pomocą opuszka palca. Palca można używać na trzy sposoby: Puknięcie, Przeciągnięcie, Puknięcie i przytrzymanie.

Mio C720

Ikonki mają odpowiednią wielkość i nie sprawiają problemów z ich obsługą i co ważne – przekazywane informacje są czytelne. Trudności mogą pojawić się u osób, które mają nieco większe dłonie przy obsłudze literek i cyferek, ponieważ są w bliskiej odległości od siebie i może dochodzić do pomyłek.

Mio C720

Czasami wymagane jest wprowadzenie do urządzenia numerów lub tekstu. Na przykład, do programu (Kontakty) należy wprowadzić nazwy, adresy i numery telefoniczne. W takich sytuacjach na ekranie wyświetlana jest klawiatura programowa. W zależności od bieżącej operacji, wyświetlany jest keypad alfabetyczny lub keypad z numerami/symbolami.

Mio C720

Przejdźmy do najważniejszej funkcji nawigacyjnej urządzenia do Map. W naszej części świata można przy pomocy tego urządzenia podróżować całkiem spokojnie. W obecnej chwili Mio C720 oferuje mapy 34 krajów całej Europy. Niestety, chociaż urządzenie wzbudziło moją sympatię to muszę stanowczo stwierdzić, że mapy to najsłabsza strona C720. Nie oznacza to, że dojedziemy do nawet najmniejszych miejscowości (osad), ale już problemem może być dotarcie do konkretnego adresu. Błędne lub nieaktualne nazwy ulic zdarzały się nawet w Katowicach nie wspominając o braku oddanych już kilka lat temu rond w 60-tysięcznych Żorach, po których testowałem przejazd. Moim zdaniem mapy odstają i to znacznie od testowanych przez Redakcję polskich map. Warto dokonać upgrade map, bo w urządzeniu z polskimi lokalizacjami i pokryciem oraz dokładnością map Polski można uznać, co najwyżej za dostateczne. Z kilkudniowego testu najbardziej w pamięci zapadły mi komunikaty głosowe, które czasem są zabawne jak np. „za 250m zjedź-zawróć”, czym to może skutkować zwłaszcza, w obcym mieście nie musze dodawać. Osobiście to podczas jazdy brakowało mi na obudowie przycisku regulacji głośności urządzenia. Aby uciszyć komunikaty musimy przejść do ustawień ogólnych. Podczas nawigacji mamy możliwość wyboru widoku 2D i 3D, podobnie jak tryb dzień/noc – ale to już obecnie jest standard w większości urządzeń tego typu.

Mio C720

Mio C720 jest standardowo wyposażony w technologię SiRFstar III. Technologia ta pozwala uzyskać namiar w ciągu zaledwie pięciu sekund i rozpocząć nawigację od razu po jego uruchomieniu. MioMap v3 szybkko i łatwo lokalizuje użyteczne miejsca (POI – points of interest). W testowanym urządzeniu mamy dostęp do 12 milionów punktów POI w prosty sposób pogrupowanych jako listy, np. restauracji, hoteli, stacji benzynowych.

Mio C720