Model myPhone 5300 Forte to pierwszy telefon z serii myPhone Simple Life z obudową odporną na pył i silny strumień wody. Rzucaliśmy nim o podłogę, polewaliśmy wodą, tarzaliśmy w piachu. Gdy kończyliśmy ten test na telefonie nie było widać jeszcze śladów użytkowania.


Model myPhone 5300 Forte to pierwszy telefon z serii myPhone Simple Life z obudową odporną na pył i silny strumień wody. Rzucaliśmy nim o podłogę, polewaliśmy wodą, tarzaliśmy w piachu i błocie. Gdy kończyliśmy ten test na telefonie nie było widać jeszcze śladów użytkowania.

W oficjalnych komunikatach myPhone przeczytać można, że model 5300 Forte spełnia rygorystyczne normy szczelności obudowy zgodne z normą IP56. Oznacza, to że jest pyłoodporna i chroni elektronikę telefonu przed wodą, ale tylko na silny strumień wody, a nie na zanurzenie. Telefon występuje w dwóch wersjach kolorystycznych – żółto-czarnej i szaro-czarnej.


Obudowa myPhone 5300 FORTE wykonana jest z dobrej jakości tworzyw sztucznych o podwyższonej odporności. Trzeba przyznać, że jak testy wykazały została też bardzo precyzyjnie spasowana z użyciem gumowych uszczelek.
Najczęściej użytkownicy skarżą się, że telefon przestał reagować z dwóch powodów: upadek na ziemię albo zamoczenie. Czy polski producent zaoferował telefon, który będzie nam służył w dość ekstremalnych warunkach i będzie odporny na różne nieostrożności ze strony użytkowników? Na to pytanie postaramy odpowiedzieć w dalszej części tego testu. Najpierw zobaczymy co oferuje nam samo urządzenie. W pudełku, jeszcze w wersji przedprodukcyjnej znajdziemy niewiele: oprócz telefonu i ładowarki z odłączanym kabelkiem USB, producent dodaje jeszcze standardowy zestaw słuchawkowy. I właściwie trudno oczekiwać czegoś więcej w zestawie z serii myPhone Simple Life, która z założenia ma służyć do utrzymywania kontaktów. myPhone 5300 FORTE posiada najpotrzebniejsze funkcje, których spodziewamy się po telefonie. I tak oprócz intuicyjnej obsługi rozmów telefonicznych i wiadomości SMS, model ten posiada kilka najpraktyczniejszych dodatków takich jak organizer, kalkulator, alarm. Latarka i radio FM włączane są za pomocą dedykowanych przycisków – radio działa bardzo dobrze bez konieczności podłączenia zestawu HF. Jeden z klawiszy w dolnej części obudowy jest definiowalny – domyślnie uruchamia ustawienia alarmu, ale równie dobrze może włączać kalkulator czy listę spraw do załatwienia. Osoby mające nie najlepszy słuch z zadowoleniem odnotują kompatybilność telefonu z aparatami słuchowymi. Telefon umożliwia ponadto prowadzenie rozmów w trybie głośnomówiącym. Bateria ma pojemność 1150 mAh i według producenta zapewnia długi czas działania telefonu w stanie czuwania i podczas rozmów. Na przeprowadzenie własnych testów w tej mierze miałem za mało czasu. Dodam tylko, że podczas tygodniowego testu nie musiałem szukać zasilania, co docenią zwłaszcza globtroterzy. A korzystałem dużo z radia w trybie głośnomówiącym. Warto podkreślić, ze radio działa bez zestawu słuchawkowego. W telefonie wyróżnia się również… latarka. Jest to dioda umieszczona nietypowo na tylnej części obudowy – moim zdaniem nie jest to zbyt ergonomiczne. Świeci natomiast bardzo mocnym światłem, co pozwala zrezygnować z noszenia dodatkowej latarki.


Urządzenie jest intuicyjne w obsłudze, a duże klawisze i czytelny, kontrastowy ekran docenią zwłaszcza osoby ze słabszym wzrokiem. Jednak ten model docenią także osoby poszukujące telefonu komórkowego, który wytrzyma więcej niż inne dostępne na rynku. Przyznam, że na pierwszy rzut oka myPhone 5300 FORTE nie przypomina typowego „pancerniaka” . Moim zdaniem może nawet się podobać. Czy można go używać na co dzień np. będąc na łonie przyrody, na budowie lub uprawiając sport albo czy wytrzyma próbę w rekach naszych pociech – wokół tego opierał się mój test.