Sercem urządzenia jest 64-bitowy 8-rdzeniowy procesor Qualcomm Snapdragon 625 MSM8953 (octa-core) ARM Cortex-A53), taktowany zegarem 2.0 GHz. Układ w zastosowaniach graficznych wspomaga karta graficzna Qualcomm Adreno 506 i 3 GB pamięci RAM. 32 GB pamięci Flash, (dla użytkownika wolne jest trochę ponad 22 GB) można rozszerzyć do 128 GB.



Taka specyfikacja wystarczy, aby telefon poradził sobie z każdą aplikacją, chociaż w testach wydajności, z wynikiem ok. 64 tys. punktów, lokuje się obecnie w średniej półce. Przyznam, że jestem rozczarowana tym wynikiem. Moto Z Play radzi sobie z obsługą systemu operacyjnego i interfejsu. Problemu nie stwarzają mu także najbardziej zaawansowane gry ze sklepu Google Play. Warto przy tym zauważyć, że wyższa ilość ciepła jaką CPU emituje przy pełnym obciążeniu, jest prawie nieodczuwalna dla użytkownika.


Poniżej wyniki testów benchmarkowych: Quadrant Standard Edition i AnTuTu Benchmark:



Smartfon pracuje na systemie operacyjnym Android 6.0.1 Marshmallow, z delikatnymi modyfikacjami producenta. Należy podkreślić, że system jest dobrze zoptymalizowany, nie występują żadne przycięcia i działa on bardzo płynnie.



Wbudowane Wi-Fi obsługuje sieci w standardzie 802.11 b/g/n. Wbudowana antena jest średnio czuła, ale spokojnie obsłuży standardowe mieszkanie w bloku.


O czułości odbiornika GPS/AGPS. nie ma co się rozwodzić – jest dobra, bezproblematyczna, po prostu pozwala na wygodne korzystnie z niego jako nawigacji samochodowej, czy też pieszej.