Na konferencji Build 2015 Microsoft poinformował, że od teraz programiści wykorzystają jeden kod, który zadziała na każdym urządzeniu z Windows 10. Oznacza to mniej więcej tyle, że na naszych komputerach, smartfonach i tabletach z Windowsem 10 zobaczymy tytuły zarówno z Androida jak i iOS.

Terry Myerson, szef Windowsa w Microsofcie podczas konferencji Build w San Francisco, przedstawił także narzędzia, które ułatwią konwersję aplikacji oryginalnie zaprogramowanych pod systemy Android i iOS do systemu Windows bez konieczności pisania kodu. Zdaniem mediów branżowych będzie to radykalny ruch ze strony Microsoftu, który pomimo wysiłków zdobył tylko 3 proc. udziału w rynku smartfonów. Możliwość uruchomienia, również w wersji mobilnej Windows 10, aplikacji z innych systemów może się nagle okazać, dla wielu użytkowników najbardziej opłacalnym wyborem z punktu widzenia dostępu do szerokiej gamy programów.

Podczas konferencji otwierającej Build 2015 zaprezentowano oficjalną nazwę dla nowej przeglądarki internetowej, znanej wcześniej jako Spartan dla systemu Windows 10 – Microsoft Edge. Przeglądarka będzie dostępna na wszystkie urządzenia z Windows 10 – komputery, tablety i smartfony. Najważniejsze nowości Edge: Integracja z Cortaną, Zaznacz i wyślij -pozwala tworzyć różnego rodzaju notatki bezpośrednio na ekranie i dzielić się z nimi,
Łatwiejsze czytanie – ma nam pomóc nam w wygodniejszym czytaniu. Mają temu służyć dwie funkcje: Reading List i Reading View.

Microsoft spodziewa się, że w ciągu 2-3 lat Windows 10 trafi na miliard urządzeń.

Dla entuzjastów obsługi aplikacji ze smartfona na dowolnym komputerze, pokazano rozwiązanie – Continuum for Phones. Do połączenia smartfona i komputer posłuży nam kabel HDMI, a ekran główny telefonu zostanie wyświetlony w menu start. Z tego miejsca będzie można uruchomić dowolną aplikację ze smartfona, w wersji desktopowej, a nie mobilnej. Do ich obsługi posłuży nam klawiatura laptopa oraz myszka.

Oprócz tego Microsoft zmieni także oblicze Windows Store, który zaoferuje dodatkowe sposoby monetyzacji – rozszerzone reklamy, subskrypcje itp.

źródło: Microsoft

Kan