Podczas konferencji Build w San Francisco Microsoft oficjalnie zaprezentował najnowszą wersję swojej mobilnej platformy, Windows Phone 8.1. Przyjrzyjmy się dokładnie, jakie funkcje i ulepszenia znalazły się nowym systemie z kafelkami.


Cortana, czyli wirtualny osobisty asystent głosowy

Android ma Google Now, iOS ma Siri, nadszedł więc czas by Windows Phone miał swoją Cortanę. Ten głosowy asystent, oparty o wyszukiwarkę Bing, odgrywa istotną rolę w nowej wersji mobilnych okienek. Pozwala ustawić przypomnienia oraz wydarzenia w kalendarzu, zadzwonić do kogoś, udzielić informacji na temat miejsc które odwiedzasz lub które planujesz odwiedzić, odpowiedzieć na pytania na temat sportu, pogody, i zrobić wszystko, czego oczekuje się od wirtualnego asystenta. Cortana będzie dostępna pod przyciskiem wyszukiwania i dzięki zaawansowanemu rozpoznawaniu mowy pozwoli także na przeszukiwanie internetu.


Asystent, jeśli mu na to pozwolimy, będzie w stanie udzielić nam również niestandardowych powiadomień na podstawie naszych osobistych informacji i danych, podobnie jak to ma miejsce w Google Now. W chwili startu usługi, Cortana będzie mogła zbierać informacje z serwisów takich jak Bing i Foursquare a ich większa liczba ma zostać dodana wkrótce.


Joe Belfiore z Microsoftu potwierdził, że Cortana najpierw dostępna będzie w USA, a w drugiej kolejności w Wielkiej Brytanii i Chinach. Kolejne kraje otrzymają wsparcie później.

Centrum akcji

Pierwszy był Android, później iOS, a teraz.. jakżeby inaczej, Windows Phone także będzie miał swoje centrum akcji, znane również jako centrum powiadomień. Wysuwana belka będzie zawierać najbardziej potrzebne ustawienia, takie jak regulacja jasności ekranu, lokalizacja, blokada obracania ekranu, Wi-Fi, Bluetooth, i inne skróty, które będziemy mogli dostosować do własnych potrzeb. Poniżej tych przycisków znajdziemy listę bieżących powiadomień, obejmujących informacje o e-mailach, SMSach, nieodebranych połączeniach czy powiadomieniach od asystenta Cortana.


Nowy ekran blokady i zmiana tła kafelków

Dzięki nowym otwartym API, Windows Phone 8.1 pozwoli aplikacjom na przejęcie kontroli nad ekranem blokady i zmianę motywu czy czy dodanie nowych funkcjonalności. Kilka niestandardowych ekranów zademonstrowanych podczas konferencji wyświetlało np. wpisy z kalendarza, w atrakcyjnej szacie graficznej.


Inną ciekawą opcją jest możliwość ustawienia dowolnego tła dla kafelków na ekranie startowym. I nie chodzi tutaj o tło będące za kafelkami, tylko o samą powierzchnię kafelków.

Internet Explorer 11

Windows Phone 8.1 trafi do użytkowników wraz z najnowszą wersją przeglądarki Internet Explorer. Ta oferuje tryb „widoku do czytania”, który wyciąga ze stron tekst dla łatwiejszego przyswajania treści, ulepszony menedżer haseł, który synchronizuje wszyskie nasze hasła na wielu urządzeniach, tryb incognito, wsparcie dla WebGL czy odtwarzacza w HTML5 serwisu YouTube.

Aplikacje Sense

Battery Power Sense to aplikacja, która sprawdza, jakie oprogramowanie wykorzystuje zasoby telefonu w największym stopniu i daje możliwość wygodnego podglądu, jak nasza bateria się rozładowuje. Naturalnie, możemy włączyć opcję oszczędzania baterii.


Aplikacje Data Sense i Wi-Fi Sense pozwolą zachować większą kontrolę nad tym, jak korzystamy z sieci. Wi-Fi Sense umożliwi udostępnienie połączenia internetowego ze swojej zabezpieczonej sieci Wi-Fi osobom zapisanym w kontaktach Skype’a, Facebooka i Outlooka, bez podawania hasła. Znajdzie także otwarte sieci Wi-Fi i automatycznie się z nimi połączy.

Inne funkcje

Podobnie jak w Androidzie, dotykowe przyciski systemowe, takie jak Start, Cofnij i Wyszukaj, nie będą już potrzebne. Windows Phone 8.1 oferuje teraz przyciski ekranowe.

Funkcja „Ciche godziny” pozwoli na uwolnienie się od niepożądanych telefonów w wyznaczonych godzinach. Będziemy mogli ustawić okres w ciągu dnia, kiedy dana grupa ludzi nie będzie mogła się do nas dodzwonić.

Zmiany doczekała się również klawiatura, która teraz otrzyma funkcję Wordflow. To sposób pisana zbliżony do klawiatury Swype czy SwiftKey, pozwalający na pisanie bez odrywania palca od ekranu.


W WP 8.1 znalazła się również pełna obsługa VPNa, dzięki czemu możemy korzystać z sieci w bardziej bezpieczny sposób.

Aktualizacja Windows Phone 8.1 zostanie oficjalnie wydana w ciągu kilku miesięcy (tak to określił Microsoft), a nowe urządzenia z tym systemem wejdą na rynek pod koniec kwietnia / na początku maja. Co istotne, Microsoft zaktualizuje wszystkie telefony z serii Nokia Lumia, które pracują na Windows Phone 8, do kolejnej wersji.

Źródło: Gsmarena, Engadget

Sewix