29 czerwca odbyła się uroczysta gala ogłoszenia XXIV Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2023, która była nie tylko wyrazem uznania dla polskich uczelni, ale także symbolem wspierania polskiego kapitału intelektualnego. Zaszczyt zostania partnerem głównym tego prestiżowego wydarzenia przypadł firmie Huawei, która od blisko dwóch dekad działa w Polsce, skupiając się na wzmacnianiu innowacyjności i rozwoju talentów w dziedzinie technologii. Wydarzenie zgromadziło blisko dwustu przedstawicieli polskich uczelni wyższych, przede wszystkim dziekanów i rektorów.

Pierwsze miejsca ex-aequo w Rankingu Uczelni Akademickich zajęły Uniwersytet Jagielloński oraz Uniwersytet Warszawski. Za najlepszą uczelnię techniczną uznano Politechnikę Warszawską, która współpracuje z Huawei w zakresie badań nad rozwojem sztucznej inteligencji. Na czwartym miejscu uplasowała się Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie. Kolejny rok z rzędu za najlepszą uczelnię niepubliczną uznana została Akademia Leona Koźmińskiego, gdzie w partnerstwie z Huawei prowadzone są studia podyplomowe z zakresu zarządzania cyberbezpieczeństwem. Tytuł najlepszej Publicznej Uczelni Zawodowej przypadł Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim.

Gala Rankingu Perspektyw jest nie tylko uroczystym wydarzeniem, ale prawdziwym świętem polskiej edukacji. Opracowanie stanowi niezastąpiony przewodnik dla blisko 300 tysięcy maturzystów, którzy poszukują wskazówek dotyczących swojej przyszłej ścieżki życiowej. Ranking ten pełni istotną rolę, identyfikując najlepsze placówki oświatowe w całym kraju i wspierając młodych ludzi w dokonaniu świadomego wyboru uczelni oraz perspektywicznych kierunków kształcenia.

 

Dzięki partnerstwu z Fundacją Edukacyjną Perspektywy Huawei realizuje swoje zobowiązanie wobec rozwoju polskiego kapitału intelektualnego, nie tylko inwestując w rozwój uczelni, ale także tworząc przestrzeń dla młodych umysłów, które będą kształtować świat technologii jutra. Właśnie dzięki współpracy z Huawei polskie uczelnie, które zajmują czołowe pozycje w rankingu, stanowią miejsca, gdzie studenci mogą zyskać dostęp do wyspecjalizowanej wiedzy w obszarach takich jak sieci 5G, analityka danych, sztuczna inteligencja, chmury obliczeniowe czy zarządzanie biznesem – wskazał Ryszard Hordyński, dyrektor ds. strategii i komunikacji Huawei Polska.

 

Huawei ma długą tradycję wspierania polskiego szkolnictwa wyższego i edukacji cyfrowej. We współpracy z polskimi uczelniami firma organizuje szereg inicjatyw skierowanych do studentów, takich jak ICT Academy czy ICT Competition. Od 2019 roku Huawei organizuje profesjonalne szkolenia z umiejętności niezbędnych do pracy w branży ICT. Na przełomie października i listopada ubiegłego roku odbył się jesienny obóz szkoleniowy online dla studentów kierunków STEM, podczas którego Huawei przeszkolił aż 1000 młodych talentów na temat technologii chmurowych, zarządzania danymi i sztucznej inteligencji, a także wyróżnił dwie najlepsze uczelnie.

Firma uruchomiła również szereg własnych inicjatyw mających na celu stworzenie otwartego ekosystemu talentów. Do tej pory firma zorganizowała w Polsce aż 10 edycji autorskiego programu „Seeds For The Future”, w ramach którego przeszkoliła 3500 studentów. Podczas 8-dniowych kursów studenci zdobywają ekspercką wiedzę na temat nowych technologii, takich jak sztuczna inteligencja, 5G i rozwiązania chmurowe, jednocześnie poszerzając swoje umiejętności przywódcze. Warto podkreślić, że ogromnym sukcesem programu jest fakt, że z roku na rok bierze w nim udział coraz więcej kobiet – przykładowo w 9. edycji udział wzięło 68% studentek. Huawei zapoczątkował też jeden z najlepszych programów w Europie oferujących możliwości edukacyjne dla młodych kobiet, które chcą zdobyć wiedzę potrzebną do kształtowania przyszłości technologii – School for Female Leadership in the Digital Age. Tegoroczna edycja programu odbywa się w dniach 25-30 w Walencji, gdzie młode liderki, w tym przedstawicielka z Polski, przez tydzień szkolą się pod okiem najlepszych mentorek, ekspertek i menedżerek z całej Europy.

 

Przez dwie dekady naszej obecności w Polsce Huawei konsekwentnie działa na rzecz wzmacniania polskiego kapitału intelektualnego. Współpracujemy ściśle z wiodącymi polskimi uczelniami, aby wspomagać ich innowacyjność oraz wspierać kształcenie specjalistów, którzy nie tylko zmieniają oblicze dzisiejszej technologii, ale będą również kształtować jej przyszłość. Z nieukrywaną dumą ponownie angażujemy się jako partner główny we wsparcie Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy. To wyjątkowe przedsięwzięcie stale pomaga tysiącom młodych ludzi w kreowaniu swoich ścieżek kariery. Fundacja Edukacyjna Perspektywy wspiera nie tylko młodzież, ale cały system szkolnictwa. Ranking motywuje uczelnie do nieustannego rozwoju, intensywnych wysiłków w poszerzaniu oferty akademickiej oraz wzmacniania innowacyjności. W dzisiejszej gospodarce opartej na wiedzy, wartość takich inicjatyw jest nie do przecenienia. Nie tylko pomagają one młodym ludziom w dokonywaniu optymalnych wyborów życiowych, ale również podnoszą jakość polskiego szkolnictwa wyższego – skomentował Ryszard Hordyński, dyrektor ds. strategii i komunikacji Huawei Polska.

 

Ranking Szkół Wyższych Perspektywy to największy ranking uczelni w Polsce, który rok w rok bada poziom kształcenia na publicznych, niepublicznych oraz zawodowych uczelniach z całej Polski. Skupia się nie tylko na wskaźnikach naukowych – opiera się również na jakości pracy jednostek dydaktycznych i wydziałów uczelni.

 

W ranking Perspektyw wpisana jest wizja uczelni idealnej – model, który co roku Kapituła dopasowuje do zmieniającej się rzeczywistości. Badania na światowym poziomie i aktywny udział w globalnym naukowym networkingu, doskonała kadra, wysoki poziom dydaktyki i umiędzynarodowienia, współpraca z biznesem, troska o realizację społecznej misji uczelni, zapewnienie dobrych perspektyw zatrudnienia absolwentów – tego oczekują od uczelni jej studenci i absolwenci, a także jej partnerzy i otoczenie społeczno-gospodarcze – przypomina Waldemar Siwiński, pomysłodawca i kierownik rankingu.