W ciągu ostatnich 20 lat komputery osobiste, Huawei Polska.

Junfeng Li - CEO Huawei Polska
Junfeng Li – CEO Huawei Polska

Obecnie 70% światowego ruchu w sieci Internet dotyczy materiałów wideo i proporcja ta wciąż rośnie. Dotyczy to nie tylko rozrywki, ale również materiałów edukacyjnych, czy związanych ze zdrowiem. W niedalekiej przyszłości materiały wideo będą wszechobecne w życiu i przemyśle, poprzez integrację z rozwijającymi się technologiami sztucznej inteligencji, robotyki, nanotechnologii, czy biotechnologii. Wszystko to ma być możliwe dzięki rozbudowaniu infrastruktury szerokopasmowej zarówno w formie naziemnej jak i mobilnej. Ze względu na powszechne użytkowanie tego typu technologii przez społeczeństwo, rozwój szerokopasmowej łączności stał się kluczową kompetencją gospodarczą dla każdego kraju.


Jednakże rozwój łączności szerokopasmowej wymaga dużych nakładów finansowych na wdrożenie i wydajność budowy połączeń poprzez wykorzystanie trwałych materiałów, a także dbanie o cyfrowy potencjał ludzi. Koszty konstrukcji ponoszone na zasoby przestrzenne, kable i rurociągi można obniżyć (a także zwiększyć ich zasięg) dzięki ponownemu wykorzystaniu już istniejących zasobów. Dotyczy to między innymi udostępnienia infrastruktury niekomunikacyjnej: miejskiego systemu lamp oświetleniowych, rurociągów i kanalizacji, a także istniejących już sieci poprawiając ich wydajność. Ważną kwestią jest również inwestycja w kapitał ludzki. Aby utrzymać ciągłość innowacji i tworzyć sprzyjające warunki dla e-przedsiębiorczości wymagane są publiczne inwestycje w wykwalifikowanych pracowników miejscowych i szkolenia.


Rozwój branży ICT wymaga współpracy i dzielenia odpowiedzialności wszystkich zainteresowanych stron. Polski rząd już rozpoczął pracę nad projektem OPDP uwzględniając krajowe łącza szerokopasmowe w planie zagospodarowania przestrzennego. Huawei zachęca do współpracy miedzyministerialnej i przemysłowej, aby poprzez wspólną pracę poradzić sobie z rozwojem łączności szerokopasmowej zachęcając do innowacji w technologii, modelach biznesowych, specyfikacji branżowej i tworzeniu modeli, aby zwiększyć tempo rozwoju łączności szerokopasmowej.









Polscy operatorzy, także przedstawiali swoje pomysły na rozwój sieci szerokopasmowych i budowę społeczeństwa cyfrowego.

Adam Sawicki, Prezes T-Mobile Polska uważa, że mobilność staję się powoli częścią naszej kultury, a użytkownicy wymagają dostępu do sieci w trybie on-line. Podkreśla równocześnie istotność szybkości dostarczenia dostępu do Internetu do klienta.





Obecnie coraz bardziej popularna staje się technologia światłowodowa, ze względu na potencjalne synergie rynkowe. W Polsce liderem sieci światłowodowej jest Orange Polska, która wybudowała ponad 1 milion przyłączy FTTH dla gospodarstw domowych, a do końca 2016 roku przewiduje, że ukończy kolejny milion.


Piotr Muszyński, Wiceprezes Zarządu Orange Polska, podkreślił konieczność zastosowania łączy światłowodowych jako zasobu zarówno dla nowoczesnej sieci mobilnej jak i stacjonarnej. Wskazywał na dotychczasowe bariery z jakimi boryka się Orange Polska przy budowie sieci FTTH, oraz możliwe potencjalne rozwiązania.




Jacek Niewęgłowski, Dyrektor ds. Strategii, oraz Członek Zarządu P4 twierdzi, że główną przeszkodą w budowie nowoczesnej sieci telekomunikacyjnej jest brak jednolitych przepisów prawnych. Dodatkowo widzi konieczność inwestycji rządowych dla spełnienia wymagań Europejskiej Agendy Cyfrowej dla terenów „białych plam”.


Z punku widzenia mniejszych operatorów program POPC jest drogowskazem, w jakim kierunku zmierza cały sektor ICT stwierdza Janusz Kosiński, Prezes Zarządu INEA, podkreślając jednocześnie gotowość firmy do nowych konkursów na budowę sieci FTTH.

źródło: wł.

Kan