Partner Huawei, firma Itprojekt (itprojekt.it) uruchomiła w Poznaniu jeden z najmocniejszych polskich klastrów obliczeniowych Orzeł/Eagle o mocy 1.4 PFlops. Jest to jeden z najbardziej energooszczędnych systemów, jaki powstał w rejonie Europy, Bliskiego Wschodu oraz Afryki (EMEA) oraz jeden z trzech najmocniejszych systemów tego typu w Polsce.


Firma Huawei z dumą informuje o uruchomieniu jednego z najbardziej wydajnych i najmocniejszych klastrów obliczeniowych w Polsce, do chłodzenia którego wykorzystano ciecz. A dokładniej mówiąc, system bezpośredniego chłodzenia cieczą czyli DLC – Direct Liquid Cooling. Dzięki temu aż 80% ciepła jest odprowadzana za pośrednictwem zamkniętego i energooszczędnego systemu. Za sprawą zastosowanych rozwiązań nasz projekt znalazł się w czołówce rankingu TOP500. Jest wysoce prawdopodobne, iz zostanie również wyróżniony w zestawieniu GREEN500 za najefektywniejszy system pod względem energetycznym. – powiedział Dominik Dziarczykowski, Huawei Global Solution Elite Team Europe.


Centrum Innowacji to pierwszy etap wspólnej inwestycji, której celem będzie ścisła współpraca zespołów badawczych Huawei i Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego (PCSS) między innymi w zakresie przetwarzania danych w chmurze (Cloud computing) oraz składowania danych w chmurze (Cloud storage).

Firma Huawei dostarczyła ponad 1000 serwerów, połączonych w jeden klaster, którego łączna moc przekracza 1.4 PFlops. Inwestycja w znaczący sposób zwiększa potencjał badawczy środowiska obliczeniowego, którego zasoby zostaną wykorzystane między innymi do zaawansowanych zastosowań wymagających największej mocy obliczeniowej, zapewniającej najwyższą szybkość działania.


System może być zastosowany między innymi do symulacji inżynierskich, badań nad ludzkim mózgiem czy prac wykorzystujących energię z fuzji jądrowej, jako alternatywne, tanie oraz bezpieczne źródło energii. W zakresie zaawansowanych obliczeń PCSS we współpracy z Huawei pracować będzie nad optymalizacją platformy Ceph.


Wspólna inwestycja jest następstwem podążania za najnowszymi trendami, jakimi są rozwiązania chmurowe, które stają się coraz bardziej popularne w rozwiązaniach komercyjnych ze względu na przejrzysty model biznesowy, polegający na tańszym wykorzystaniu zasobów obliczeniowych wypożyczonych od ich właściciela (dostawcy usług). Projekt firmy Huawei spełnia najwyższe światowe standardy oraz wymogi stawiane przez uczelnie, które są jednymi z najbardziej wymagających klientów, zarówno pod względem oczekiwań odnośnie otrzymywanych rozwiązań jak i ich walorów użytkowych, takich jak energooszczędność.

Klaster Orzeł (EAGLE) jest 3 klasterem w PCSS zaprojektowanym i wykonanym w całości przez Itprojekt. Polski zespół zaprojektował, wykonał i uruchomił autorski system chłodzenia wodnego. Itprojekt wspiera też Huawei przy rozwoju i testach systemów chłodzenia wodnego projektowanego przez Huawei.

Firma Itprojekt jest integratorem systemowym, zajmuje się jako jedyny integrator w Polsce oraz jeden z nielicznych na świecie, technologiami chłodzenia wodnego oraz optymalizacją w centrach przetwarzania danych. – Zajmujemy się projektowaniem, budową i wdrożeniami systemów DLC (Direct Liquid Cooling) a także systemami chłodzenia wodnego przy zastosowaniu płynów dieelektrycznych (nie przewodzących) w technologii pełnego zanurzenia. Takie rozwiązania pozwalają na ogromne oszczędności energii w Datacenter. W praktyce pozwala to na ograniczenie wydatków na energię o połowę – mówi Maciej Szadkowski
VP / BDM z itprojekt.

źródło: Huawei Enterprise

Kan