Prace mające na celu budowę systemu GSM-R w Republice Południowej Afryki, trwają już od 2013 roku. Objęły ponad 1200 km sieci kolejowej, przebiegającej przez trzy główne regiony kraju. Rozwiązanie Huawei GSM-R w połączeniu z systemem CVC firmy Siemens zapewnią PRASA wzrost jakości i efektywności świadczonych przez firmę usług. Ukończenie inwestycji będzie kluczowe dla przyszłości transportu kolejowego zarówno w RPA, jak i krajach sąsiadujących.


Ministerstwu Transportu RPA podlega najbardziej rozwinięta sieć kolejowa w Afryce. Jej cyfryzacja ma przyciągnąć większą liczbę pasażerów i zaoferować im bardziej efektywne i komfortowe usługi. PRASA wybrała rozwiązanie GSM-R oferowane przez Huawei i Siemens Convergence Creators ze względu na wykorzystanie technologii LTE i wsparcie w trzech poniższych obszarach:

  • Umożliwienie centrom dyspozytorskim PARSA wygodne zarządzanie personelem i taborem z wykorzystaniem systemu dyspozytorskiego Siemens Convergence Creator, który bazuje na konwergentnej komunikacji głosowej;
  • Rozszerzenie możliwości komunikacyjnych z obsługą taboru kolejowego, w oparciu o wchodzącą w skład GSM-R technologię umożliwiająca nagrywanie rozmów załogi składów kolejowych. Dzięki temu łatwiejsze stanie się ustalanie przyczyn wypadków i incydentów z udziałem pociągów
  • Usprawnienie komunikacji na trasach dalekobieżnych przy umożliwieniu dyspozytorom podglądu na sytuację na torach w czasie rzeczywistym.

Projekt realizowany przez Huawei i Siemens, to jedna z pierwszych w Afryce inwestycji, związanych z wdrożeniem systemu GSM-R w standardzie European Train Control System Level 2 (ETCS L2). Jej finalizacja planowana jest na koniec 2015 roku.

źródło: Huawei

Kan