Pora zatem uruchomić nasz smartfon i przyjrzeć się ekranowi. A jest na co popatrzeć, bo Honor 3C wyposażono w 5-calowy wyświetlacz IPS o rozdzielczości 720p. To bardzo rozsądne parametry, ponieważ przekładają się na gęstość 294 pikseli na cal i przyjemny, ostry obraz. Kolory są naturalne, kontrast i kąty widzenia wzorowe a jasność wysoka. Niczego nie można zarzucić również czułości panelu dotykowego, który możemy obsługiwać w rękawiczkach po włączeniu specjalnego trybu w ustawieniach.


Telefon pracuje na Androidzie w leciwej już wersji 4.2., wzbogaconym o także nienajnowszą nakładkę EMUI 2.0. Na szczęście producent zapowiedział aktualizację do Androida 4.4 i EMUI 3.0, która powinna pojawić się w styczniu 2015 roku.


Nakładka Emotion UI mocno ingeruje w wygląd systemu, zmieniając ikony, belkę powiadomień, wygląd podstawowych aplikacji i wiele więcej. Jej charakterystyczną cechą jest fakt, że nie mamy tutaj osobnego menu z aplikacjami, lecz wszystkie ikony lądują bezpośrednio na ekranie głównym. Niektórzy mogą uznać to za galimatias, ale wbrew pozorom zachowanie porządku w programach nie jest trudne.


Górna belka po rozwinięciu pokazuje jednocześnie 5 skrótów do najważniejszych funkcji oraz powiadomienia. Dostęp do regulacji jasności oraz większej liczby skrótów otrzymujemy po naciśnięciu strzałki. Możemy także edytować, które z nich chcemy mieć pod ręką.


Na ekranach możemy umieszczać widżety, jednak producent daje od siebie tylko pogodynkę oraz widżet optymalizacji, który zamyka zbędne programy. Mamy wpływ także na przejścia między ekranami oraz dostęp do funkcji prostego ekranu głównego, która zmienia ikony preinstalowanych aplikacji w duże, kolorowe kafelki wypełniające cały ekran oraz powiększa czcionki. To dobra opcja dla ludzi starszych lub kierowców.


To jednak nie jedyne możliwości personalizacji smartfona. Gruntowną zmianę wyglądu interfejsu niesie za sobą zastosowanie motywów, które dostosowują nam wszystkie ikony, tapetę oraz ekran blokady do danego tematu. Z urządzeniem otrzymujemy 3 motywy, jednak możemy wybierać spośród kolejnych kilkudziesięciu dostępnych online i pobrać je na urządzenie. Motywy są naprawdę atrakcyjne wizualnie i wielu osobom przypadną do gustu.


Huawei razem ze smartfonem dostarcza również kilka przydatnych aplikacji, do których należy np. rozbudowany Menedżer telefonu. Program ten służy do zamykania niepotrzebnych aplikacji działających w tle, czyszczenia pamięci podręcznej, tworzenia czarnej listy numerów telefonów czy też zmiany planu zasilania, który pomoże nam oszczędzać baterię. Do wyboru mamy najbardziej wydajny tryb Normalny, domyślnie ustawiony plan Inteligentny oraz plan Wytrzymałość, który ogranicza wykorzystanie procesora i sieci.


To nie wszystkie możliwości Menedżera. W aplikacji tej znajdziemy także tryb Nie przeszkadzać, z którego będziemy mogli wykluczyć wybrane numery telefonów oraz zaplanować czas jego uruchomienia. Co więcej, znajduje się tu narzędzie za pomocą którego ustalimy, które aplikacje mogą korzystać z sieci 3G i/lub Wi-Fi, wyświetlać informacje na pasku powiadomień czy też uruchamiać się automatycznie przy włączaniu telefonu. Tak rozbudowane opcje to rzadkość wśród smartfonów, mimo że mogą okazać się bardzo przydatne.


Poza standardowymi programami Huawei dodaje także usługę chmurową Bitcasa, pakiet biurowy Kingsoft Office, menedżer plików oraz latarkę. Aplikacje takie jak zegar, kalkulator, kalendarz czy notatki są utrzymane w podobnej stylistyce i nie prezentują się zbyt nowocześnie, ale zapewne zmieni to aktualizacja interfejsu Emotion.


Honor 3C jest napędzany przez 4-rdzeniowy procesor MediaTek MT6582 z zegarem 1,3 GHz. Pozytywnym zaskoczeniem jest zastosowanie aż 2 GB pamięci RAM, których próżno możemy szukać u konkurencji w tej kategorii cenowej. Układ graficzny to Mali-400 MP. Taka specyfikacja przekłada się na wynik 20 000 punktów w benchmarku AnTuTu i bezproblemową pracę, bez żadnych lagów czy klatkowania animacji. Telefon jest naprawdę szybki, czego nie zdradza do końca wynik z AnTuTu. Wbudowana pamięć wynosi 8 GB, z czego do dyspozycji użytkownika pozostaje na początku ok. 5 GB, a rozszerzyć ją możemy o kolejne 32 GB, za pomocą kart microSD.