HTC ChaCha ma ekran dotykowy o przekątnej 2,6 cala i rozdzielczości 480 x 320 oraz korzysta ze sprawdzonej technologii TFT, więc nie oferuje tak rewelacyjnej jakości jak ekran typu AMOLED. Ale to porządny wyświetlacz, na który trudno narzekać – szczególnie, biorąc pod uwagę, że ChaCha nie została stworzona jako konkurent dla wysokobudżetowych telefonów. Rozmiar ekranu: 66 mm nie zrobi już dziś na nikim wrażenia, jednak korzystanie z Internetu za pośrednictwem telefonu ChaCha nie sprawia problemów. Przeglądarka systemowa smartfonu wczytuje strony błyskawicznie i jest wygodna, głównie dzięki temu, że już podczas wpisywania adresu pobierane są z wyszukiwarki Google podpowiedzi. Ekran dotykowy HTC ChaCha pozwala na powiększanie i pomniejszanie obrazów, e-maili i stron internetowych przez tzw. „uszczypnięcia” ekranu. Przybliżenie lub oddalenie strony powoduje przeskalowanie tekstu i automatyczne dopasowanie go do ekranu. Nie trzeba stale przesuwać tekstu w lewo i w prawo. Można nawet podświetlić tekst i szybko wyszukać termin lub wyrażenie w Google, Wikipedii lub na YouTube.


Jak już pisałem wcześniej Android 2.3.3 zainstalowany w HTC ChaCha został wyposażony w nakładkę producenta HTC Sense 2.1. W smart fonie na początek znajdziemy cztery ekrany główne i pierścień (lock-ring) do odblokowywania ekranu. Można maksymalnie dodać siedem ekranów łącznie. Możliwe jest także bezpośrednie uruchomienie czterech aplikacji bez wcześniejszego odblokowywania ekranu.


Wystarcza włożyć odpowiednia ikonkę do pierścienia, aby mieć dostęp do danej funkcji. Telefon jest także wyposażony w zdefiniowane sceny, z których każda zawiera wstępnie skonfigurowaną tapetę i zbiór widżetów. Aby przejść bezpośrednio do wybranego ekranu, wystarczy „szczypnąć” wyświetlacz. Spowoduje to wyświetlenie miniatur dostępnych ekranów głównych. Przesuwanie menu odbywa się płynnie, a ekran dotykowy reaguje błyskawicznie i aplikacje uruchamiają się nawet po delikatnym muśnięciu ikonek. Niestety mam trochę krytycznej opinii o jego jakości i widoczności przy dużym nasłonecznieniu.


W menu głównym dostępna z prawej strony jest przydatna lista z oznaczeniem: wszystkie, częste i pobrane. Programiści HTC zastosowali ciekawe, a zarazem nietypowe rozwiązanie dla poruszania się po menu. Po „muśnięciu” ikon palcem w górę lub w dół przesuwają się one o cały ekran. W dolnej części ekranu znajduje się przyciski prowadzące do najważniejszych funkcji: ekran główny, menu, wstecz oraz szukaj. Przytrzymania palca na ekranie głównym lub którymś z pozostałych umożliwia nam personalizację i umieszczenie na stałe widżetu (np. z pogodą i wiadomościami), skrótu klawiaturowego, katalogu i zmianę tapety. Jeśli jakaś funkcja zainstalowana w ten sposób nie będzie już potrzeba – wystarczy przytrzymać na niej palec i przeciągnąć do kosza, znajdującego się na dole ekranu – zostanie usunięta.