Nowoczesne gadżety tworzone są przede wszystkim by ułatwiać i usprawniać nam życie. Taki cel uświęcał także twórcom smartwatchy MyKronoz. Postanowiliśmy sprawdzić, czy inteligentny zegarek szwajcarskiej firmy, przeznaczony specjalnie dla kobiet jest tylko gustownym drobiazgiem, a może użytecznym dodatkiem do stylu życia dla piękniejszej połowy naszego globu. Zapraszamy do przeczytania recenzji MyKronoz ZeBracelet2.


Światowa moda na wearables, czyli elektronikę ubieralną, przyjęła się także w Polsce. Największą popularnością wśród Polaków cieszą się opaski treningowe, mierzące funkcje ciała podczas aktywności fizycznej, oraz inteligentne zegarki. W 2014 roku sprzedaż tego typu gadżetów sięgnęła 100 tys., według szacunków w tym roku popyt na nie może wzrosnąć aż dziewięciokrotnie. Elektronika ubieralna ma przede wszystkim ułatwić codzienne życie. I taki był także cel mojego poszukiwania dla żony tego typu gadżetu. ZeBracelet2 to kolekcja przeznaczona specjalnie dla kobiet. Drugi to, aby współpracował z platformą Android lub iOS.

Z informacji producenta można przeczytać, że ZeBracelet2 łączy się z telefonem za pomocą Bluetooth 4.0. Podczas połączeń przychodzących smartwach dzwoni, wibruje i wyświetla dane kontaktowe dzwoniącego na ekranie OLED. Urządzenie poinformuje o przychodzącej rozmowie telefonicznej dzwonkiem oraz wibracją, jednocześnie wyświetlając na ekranie dane rozmówcy. Z poziomu zegarka możemy prowadzić rozmowę telefoniczną, dzięki wbudowanemu mikrofonowi oraz głośnikowi oraz odbierać i wysyłać To oznacza, że nie trzeba wyjmować telefonu z kieszeni lub torebki, by mieć nad nim kontrolę. Ponadto smartwatch wyświetla komunikaty o nieodebranych połączeniach i otrzymanych SMSach. Oprócz tych podstawowych funkcji zegarek ZeBracelet2 został również wyposażony w funkcje sportowe, dzięki wbudowanemu czułemu 3 osiowemu akcelerometrowi. Aktywna kobieta, dbająca o swoje zdrowie i kondycję fizyczną może obserwować swój dystans, liczbę kroków oraz monitorować swój sen. ZeBracelet2 umożliwia również odtwarzanie muzyki z naszego smartfona i posiada funkcje Anti-Lost, która ostrzega nas poprzez wibracje o tym, że telefon znalazł się poza jego zasięgiem. Dzięki temu możemy uniknąć zgubienia telefonu. Może okazać się to także kluczowe w przypadku kradzieży. Szybka reakcja to większa szansa przyłapania złodzieja i odzyskania cennego sprzętu.

Specyfikacja techniczna:

  • Bluetooth 2.1 i 4.0
  • Czujniki: 3 Osiowy akcelerometr
  • Wymiary: 73 x 32 x 12,5 mm
  • Waga: 36 gram
  • Bateria: 130 mAh
  • Czas czuwania: 3 dni
  • Czas rozmów: 3 h
  • Czas ładowania 1,5 h
  • Pamięć: aktywność z 7 dni
  • Typ wyświetlacza: OLED, rozdzielczość 96 x 64 pikseli, obwód 16 cm
  • Ładowanie: kabel USB
  • Funkcje użytkowe: Akcelerometr, Pomiar czasu snu, Krokomierz, Pomiar spalonych kalorii, Powiadomienia SMS, Wibracja, Obsługa połączeń, Informacje o statystykach, Odtwarzacz muzyki, Mikrofon, Głośnik
  • Kompatybilna platforma : Google Android 2.3 (lub nowszy), Windows Phone 8.1


Całość zapakowana jest w gustowne pudełko nadające charakter ekskluzywności produktu. W zestawie poza ZeBracelet2 otrzymujemy kabel USB z klipsem do ładowania urządzenia oraz książkową instrukcję obsługi.


Sam zegarek wyglądem przypomina elegancką damską bransoletkę (sprzedawany jest w kilku wersjach kolorystycznych). Wykonany jest głównie z dobrej jakości plastiku, z gumopodobną wyściółką wewnętrznej części stykającej się z nadgarstkiem. Urządzenie waży zaledwie 36 gramów, dzięki czemu można zapomnieć, iż ma się je na nadgarstku. ZeBracelet2 ma 4 przyciski umieszczone z boku urządzenia, które służą do nawigacji po zegarku i odbierania lub odrzucania połączeń (zielony i czerwony). Będą one potrzebne, ponieważ OLED-owy ekran w tym urządzeniu nie jest dotykowy. Gadżet obsługujemy, zatem przy pomocy wspomnianych przycisków.



Styki gniazda ładowania są umieszczone na wewnętrznej stronie urządzenia, ale nie jest to rozwiązanie najbardziej optymalne, bo w przypadku dłuższych urlopów musimy zabierać dodatkowy przewód ładowania z klipsem, szkoda że producent nie zastosował klasycznego gniazda microUSB. Tym bardziej, że wypustki klipsa są bardzo narażone na uszkodzenia (skrzywienia, wyłamania itp.), narażając nas na dodatkowe koszty.


Co potrafi Zebracelet2?

Zebracelet2 to smartwatch łączący się z telefonem za pomocą bezprzewodowej transmisji danych. Proces parowania nie wymaga instalowania dodatkowych aplikacji. Wszystko przebiega przy pomocy protokołów Bluetooth. Dla bardziej wymagających istnieje możliwość zainstalowania odpowiednich bezpłatnych aplikacji dedykowanych zarówno systemowi Android, iOS, jak i Windows mobile oraz PC i MAC. Pozwalają one śledzić wyniki i postępy rejestrowane przez smartwatch. przy pomocy bezpłatnej aplikacji. Ja skorzystałem z dwóch opcji i sparowałem go przez Bluetooth z moją Nokią Lumia 925 oraz testowo ze smartfonem na Androidzie. Dzięki niej, i za sprawą wskazówek wirtualnego trenera, zostaniemy poinformowani o efektach naszego treningu i dziennej aktywności.


Warto pochwalić producenta za prostą, a zarazem intuicyjną aplikację, wirtualny trener naprawdę pomaga osiągnąć wyznaczone cele. Dziennik aktywności daje pełen wgląd w statystyki, informuje o postępach. Wbudowany sensor ruchu umożliwia pomiar ilości kroków, przebytego dystansu i liczby spalonych kalorii. Urządzenie posiada również użyteczną funkcję – umożliwia monitorowanie naszego snu. Dzięki czujnikom i odpowiedniemu oprogramowaniu gadżet jest w stanie sprawdzić fazy naszego snu, jego głębokość i jakość. Zakładane na nadgarstek urządzenie, podczas całej nocy analizuje nasz ruch i śledzi fazy snu REM, odpowiedzialnego za regenerację naszego organizmu.


Parowanie przebiegło bez zakłóceń i mogłem spokojnie zabrać się za testowanie sprzętu. Tutaj uwaga, niestety ale za sprawą niedopracowanego oprogramowania, każdorazowe rozłączenie smartwacha od smartfona skutkowało koniecznością ponownego parowania – przynajmniej tak było w przypadku moich smartfonów. Może się mylę, ale przeciętny użytkownik oczekuje, że powinien to być proces automatyczny. Z podłączeniem do komputera było jeszcze gorzej, nie udało się ani razu.


A jak ZeBracelet2 sprawdza się na naszym nadgarstku. Dzięki technologii Bluetooth umożliwia korzystanie ze smartfona bez konieczności wyjmowania go z torebki. Zegarek zapewnia stałe połączenie ze smartfonem, a dzięki delikatnym wibracjom oraz wyświetlaczowi OLED, powiadamia nas o połączeniach i ważnych wydarzeniach, tyle teoria, a jak jest w praktyce? Obsługa urządzenia jest banalnie prosta. Aby rozpocząć, zakończyć lub odrzucić rozmowę wystarczy nacisnąć funkcjonalny przycisk na obudowie zegarka.


Jeżeli chodzi o połączenia, to zarówno na platformie Windows Phone, jak i Android nie zaobserwowałem żadnych problemów. Gadżet informował mnie o nadejściu połączenia i spokojnie mogłem go odebrać lub odrzucić. Gdy telefon tylko zaczynał dzwonić, zegarek reagował dźwiękiem oraz delikatną wibracją, a na ekranie pojawiał się numer osoby, która chciała się ze mną skontaktować. W przypadku nieodebranych połączeń na ekranie zegarka pojawia się odpowiedni komunikat. Jakość rozmowy mogę uznać za przeciętną, ale konwersacja była w obu kierunkach zrozumiała. Niestety, jeżeli chodzi o wiadomości tekstowe, to całkowita klapa, nie udało mi się, przy żadnej konfiguracji tego sprawdzić, po prostu nie otrzymywałem takiej informacji na wyświetlaczu zegarka. Podobnie, jak nie udało mi się wypróbować sterowania głosowego – ZeBracelet2 nie reagował na nie.


Podsumowanie


ZeBracelet2 prezentuje się niezwykle stylowo i kosztuje obecnie około 250 zł. Dzięki umiejętnemu połączeniu technologii z designem, użytkowniczka otrzymuje funkcjonalny produkt, który swoim wyglądem przypomina raczej element biżuterii niż zegarek. Zmartwach może okazać się także dobrą propozycją dla osób dbających o utrzymanie dobrej formy. Wiele osób chciałoby trenować regularnie, ale zwyczajnie trudno im się do tego zmotywować. Codzienny wysiłek jest nie lada wyczynem, toteż potrzeba kogoś lub czegoś, co przekona nas do dalszej pracy. Tutaj z pomocą przychodzi testowany inteligentny zegarek. Bardzo fajnie w zegarku ZeBracelet2 działa sterowanie odtwarzaniem muzyki. Podsumowując, dzięki połączeniu funkcji monitorowania aktywności fizycznej oraz możliwości zdalnej obsługi smartfona z poziomu nadgarstka, ZeBracelet2 wpisuje się w potrzeby entuzjastów elektronicznej galanterii. Na pewno można przymknąć oko na przeciętną, choć nie tragiczną, jakość rozmowy, oczekiwanie w tej kwestii cudów po budżetowym urządzeniu byłoby rzeczą niemądrą. Jednak za nic nie można wybaczyć producentowi niedopracowanego oprogramowania. Jest to zdecydowanie pięta achillesowa ZeBracelet2.

Zalety:

  • Dobry czas pracy na baterii
  • Świetny wygląd i wykonanie
  • Duża funkcjonalność – współpraca z Android, iOS i Windows Phone
  • Banalnie prosta obsługa
  • Przystępna cena

Wady:

  • Niedopracowane oprogramowanie
  • Raczej przeciętna widoczność w słońcu
  • Nie jest wodoodporny

Andrzej Kisiała