Panasonic rozszerzył swoją ofertę o serię zintegrowanych termowizyjnych kamer dozorowych, które umożliwiają prowadzenie skutecznego monitoringu 24 godziny na dobę. Zaprezentowane urządzenia charakteryzują się wysokimi parametrami technicznymi, łatwością instalacji oraz solidną konstrukcją i mogą być wykorzystane do zwiększania poziomu bezpieczeństwa w transporcie, zakładach użyteczności publicznej, a także instytucjach rządowych czy finansowych.


Opracowane przez Europejskie Centrum Badawczo-Rozwojowe i Inżynierskie Panasonic kamery termowizyjne uzupełniają dotychczasową ofertę dla systemów zabezpieczeń. Obejmuje ona kamery, monitory i rejestratory obsługujące obrazy w jakości Full-HD 1080p, rozwiązania do rejestracji i przechowywania danych w chmurze oraz inteligentne systemy video dostarczające danych analitycznych. Ponadto w ofercie znajdują się kamery analogowe, IP, o zakresie widzenia 360o oraz wykorzystujące podczerwień przygotowane do pracy nawet w warunkach słabego oświetlenia.


Kamery wyposażone w funkcję detekcji ruchu umożliwiają prowadzenie monitoringu zarówno w warunkach braku oświetlenia, jak również pracy dziennej, zapewniając:

  • możliwość prowadzenia efektywnego monitoringu poprzez na przykład liście czy dym;
  • łatwe wykrywanie osób, które starają się wtopić w otoczenie za pomocą technik kamuflażu;
  • wykrywanie osób z odległości do półtora kilometra (640×480) i kilometra (384×288);
  • wykrywanie pojazdów z odległości do czterech kilometrów (640×480) i trzech kilometrów (384×288);
  • wbudowaną funkcję detekcji ruchu pozwalającą na tworzenie efektywnego wirtualnego ogrodzenia oraz wyznaczanie obszarów szczególnie narażonych na wtargnięcie, dzięki czemu możliwe jest zredukowanie liczby fałszywych alarmów;
  • prowadzenie efektywniejszego monitoringu otoczenia oraz ruchu pojazdów i osób przez personel ochrony.

Nowe kamery Panasonic wykorzystują szkło domieszkowane germanem zastosowane w obiektywach oraz krzemowy detektor bolometryczny o bardzo małej pojemności cieplnej. Kamery mogą dostarczać obraz w rozdzielczości 384×288 lub 640×480 przy częstotliwości wynoszącej poniżej 9 Hz lub powyżej 25 Hz. Sensor w rozdzielczości 384×288 charakteryzuje się czułością termiczną na poziomie 50 mK, a dla podzespołu w wyższej rozdzielczości ten wskaźnik wynosi 70 mK. Dodatkowo dostarczanie wyraźnego obrazu nawet podczas najciemniejszych nocy jest możliwe dzięki wysokiej czułości spektralnej urządzeń w zakresie od 8 μm do 14 μm. Kamery w wersji standardowej są wyposażone w obiektywy o ogniskowej od 15 do 45 mm, jednak na żądanie klienta firma może dostarczyć urządzenia z obiektywem o innych parametrach.

Nowe kamery obsługują dwa rodzaje kompresji: H.264 (2 strumienie) oraz JPEG (1 strumień). Wyposażone są ponadto w mechanizm progresywnej konwersji obrazów (ang. Progressive Conversion) pozwalający na generowanie przejrzystego podglądu w przypadku obserwacji dynamicznych scen.


W zależności od wymagań użytkowników funkcja detekcji ruchu (ang. Video Motion Detector) może zostać zaprogramowana tak, aby aktywować alarm poprzez komendę alarmową (ang. Command Alarm) lub w momencie utraty sygnału video (ang. Video Loss). W tym drugim przypadku kamery posiadają zdolność dalszego generowania swojej nazwy, co znacznie ułatwia lokalizację zagrożenia oraz reagowanie w czasie rzeczywistym.

Nowe kamery Panasonic uzyskały zgodność z protokołem ONVIF i są przygotowane do transmisji strumieniowej H.264 poprzez protokół HTTP w standardowych terminalach mobilnych takich jak iPad, iPhone, iPod touch oraz na urządzeniach wyposażonych w system Android. Wykorzystują również standard PoE+, dzięki czemu możliwe jest przesyłanie sygnału zasilającego i danych pojedynczym kablem łączącym poszczególne elementy systemu. Skraca to czas instalacji i pozwala na ograniczenie ilości przewodów potrzebnych do jego sprawnego działania. Różne opcje montażu umożliwiają instalowanie kamer zarówno naściennie jak również na słupach. Użytkownicy będą mogli w łatwy sposób zarządzać ich pracą za pomocą intuicyjnego interfejsu dostępnego w 8 wersjach językowych.

Lekka polikarbonowa obudowa oraz prosty system okablowania pozwalają na łatwą i szybką instalację kamer. Z kolei aluminiowe mocowania oraz zgodność ze standardem IP66 zapewniają im niezawodną pracę nawet w najtrudniejszych warunkach atmosferycznych. Ponadto dzięki zainstalowaniu wbudowanego układu grzewczo-chłodzącego urządzenia mogą pracować w temperaturach od -30 do 55oC, a specjalna osłona umożliwia im działanie nawet w pełnym słońcu.

źródło: Panasonic

Kan