Funkcje i wyposażenie.

Dzięki nüvifone G60 zauważysz, że nawigowanie jest istotną cechą nowoczesnego stylu życia – można przeczytać na ulotkach reklamujących ten telefon i trudno się z tym hasłem nie zgodzić.

Garmin-Asus nüvifone G60 - nawigacja
Garmin-Asus nüvifone G60 – nawigacja

Aplikacje oparte na lokalizacji (LBS), obejmują aktualizowane na bieżąco informacje o ruchu drogowym, ceny paliwa, czasy lotów, pogodę, książkę telefoniczną i wyszukiwanie lokalne całej konstrukcji. Urządzenie nüvifone G60 posiada załadowane wstępnie Europy Wschodniej i Zachodniej. Użytkownicy otrzymują dźwiękowe wskazówki co do przebiegu trasy – nazwy ulicy i istotnych miejsc (POI). Po wyznaczeniu trasy G60 kieruje nas do celu za pomocą komunikatów głosowych, strzałek na mapie i wskazówek kierunkowych. Komputer podróży wyświetla bieżącą prędkość i umożliwia dostęp do przydatnych statystyk podróży. Dostępne są dwa tryby pracy: Samochód i Pieszy.

Garmin-Asus nüvifone G60 -  dwa tryby pracy: Samochód i Pieszy
Garmin-Asus nüvifone G60 – dwa tryby pracy: Samochód i Pieszy

Przyssawka jest przyklejana do szyby w standardowy sposób, a przytwierdzana do niej jest zaciskiem. Pozycję urządzenia możemy modyfikować w każdym kierunku.

Garmin-Asus nüvifone G60 - moduł dokujący do samochodu
Garmin-Asus nüvifone G60 – moduł dokujący do samochodu

Podczas wycieczki możemy także wysłać SMSa o naszej pozycji. Jeśli odbieramy sygnał satelity – moduł GPS pozwala uzyskać namiar w ciągu zaledwie kilku sekund – to do zdjęcia może zostać przypisana informacja o szerokości i długości geograficznej miejsca, w którym zdjęcie zostało wykonane. Przyda nam się to np., gdy chcemy kiedyś powrócić do tego miejsca, wystarczy wówczas uruchomić nawigację do tej lokalizacji. Pozostałe usługi to m.in. korzystanie z serwisu Ciao! Po zarejestrowaniu w społeczności Ciao!, serwis co pewien czas wysyła znajomym dane o naszej lokalizacji.

Garmin-Asus nüvifone G60 - Gdzie jestem
Garmin-Asus nüvifone G60 – Gdzie jestem

Nüvifone oferuje również funkcję „Gdzie jestem?”, wskazującą użytkownikowi szerokość i długość geograficzną, najbliższy adres, skrzyżowanie, szpital, posterunek policji czy stację paliw, wszystko to po jednym dotknięciu ekranu.

Garmin-Asus nüvifone G60 - tył
Garmin-Asus nüvifone G60 – tył

I tak dotarliśmy do kolejnej funkcji telefonu – aparatu fotograficznego. nüvifone G60 posiada wbudowany aparat z autofokusem. Korzystanie z aparatu jest banalnie proste. Wykonanie zdjęcia polega tylko na naciśnięciu klawisza aparatu, urządzenie automatycznie ustawia wszystkie parametry. Gdy chcemy zrobić zdjęcie z autofokusem, naciskamy klawisz do połowy i ustawiamy ostrość na obiekcie. Na ekranie wyświetlona zostanie zielona ramka i aparat ustawi ostrość. Naciskamy dalej i robimy zdjęcie. Nie spodziewajcie się rewelacji. 3 megapiksele to nie jest szczyt możliwości dzisiejszych komorek, ale zdjęcia są dość ostre i w miarę dobrym odwzorowaniem kolorów.

Przykłady:

Zdjęcie 1
Zdjęcie 2
Zdjęcie 3

Odtwarzacz muzyki obejmuje pliki MP3. Odtwarzany dźwięk nie jest może rewelacyjny, ale po podłączeniu zestawu słuchawkowego może zastąpić nam odtwarzacz muzyczny.

Garmin-Asus nüvifone G60 - Odtwarzacz muzyki
Garmin-Asus nüvifone G60 – Odtwarzacz muzyki

Na plus zaliczam też tryb głośnomówiący. W samochodzie, podczas jazdy telefon mógł spokojnie leżeć na siedzeniu pasażera i każdy z rozmówców słyszał i był słyszany znakomicie. Natomiast brak mi było radia. Przydatna za to funkcją jest tzw. Lista Kontrolna, w której możemy zapisać sobie planowane zakupy.

Garmin-Asus nüvifone G60
Garmin-Asus nüvifone G60

Podsumowanie:

nüvifone G60 działa w oparciu o środowisko Linux. Przez ponad dwa tygodnie naprawdę intensywnego użytkowania urządzenie nie odmówiło współpracy ani razu. Dla niektórych użytkowników wadą może być dość długi okres startu urządzenia. Obecna cena nüvifone G60 to około 1600 zl.

ZALETY:

  • Aktualne mapy
  • Wyposażenie obejmujące moduł dokujący do samochodu
  • Solidna konstrukcja
  • Duży, przejrzysty ekran działający w trybie horyzontalnym i wertykalnym
  • Dość dobry aparat fotograficzny
  • Niezawodna praca
  • WADY:

  • Słaba bateria
  • brak radia
  • Brak rozmów wideo

  • Brak obsługi MMS

    Kan