Już wkrótce na rynku pojawi Google Wallet?

Apple Pay będzie wirtualnym portfelem wykorzystującym − podobnie jak Google Wallet − technologię NFC do parowania urządzeń i bezprzewodowej realizacji płatności mobilnych. W obydwu usługach użytkownik, po zbliżeniu swojego telefonu do kompatybilnego terminala płatniczego, w ciągu kilku sekund dokona zapłaty za towary w sklepie. Jednak w systemie Google, dzięki NFC możliwe są różne interakcje pomiędzy urządzeniami przenośnymi, w tym udostępnianie aplikacji i plików. Natomiast Apple zarezerwował NFC w swoim sprzęcie wyłącznie na potrzeby płatności mobilnych.

Apple Pay
Apple Pay

Czy Apple Pay jest bezpieczniejsze od innych?

Apple wprowadził pełen arsenał zabezpieczeń, mających odeprzeć potencjalne ataki hakerskie. Ich skuteczność zostanie jednak w pełni potwierdzona dopiero po pełnym uruchomieniu systemu elektronicznych płatności. Wiadomo, że Apple połączył m.in. takie technologie, jak NFC, EMV, Touch ID oraz Secure Element. Warto więc wiedzieć, jakie mechanizmy będą stały na straży naszych pieniędzy.

    NFC − technologia umożliwiająca automatyczne, zbliżeniowe płatności, zapewniająca zarazem wysoki poziom bezpieczeństwa. Wyeliminowanie karty kredytowej z procesu transakcji sprawia, że cyberprzestępcy nie mogą używać takich technik jak np. hakowanie terminalu płatniczego POS.

    Walidacja biometryczna – funkcja podobna do dostępnego w systemie Android mechanizmu „Dotknij aby zapłacić”. W urządzeniach Apple, za pomocą odczytywanego przez telefon odcisku palca można dokonać zakupów w iTunes oraz potwierdzić płatność NFC w przy płatności za pomocą terminala obsługującego tę technologię.

    Tokeny − zarówno Apple, jak i Google przypisują jednorazowe tokeny do każdej transakcji i unikalne 16-cyfrowe numery urządzenia do każdego numeru karty kredytowej. W ten sposób hakerzy nie mogą wyśledzić numerów kart kredytowych, a jeśli nawet im się to uda, nie mogą wykorzystać uzyskanych danych na zewnątrz.

    Secure Element – dedykowany chip w urządzeniu przechowujący w zaszyfrowanej postaci unikalny numer konta wraz z indywidualnym kryptogramem, przypisywanym do każdej transakcji. Podczas płatności, wygenerowany przez klucz szyfrowania łańcuch jednorazowych liczb − jeśli zostanie uznany za autentyczny − jest rozszyfrowywany przez sieć i wysyłany do banku. Bank porównuje token i jeśli jest on właściwy, potwierdza możliwość transakcji.

    EMV − technologia odpowiedzialna za kompleksowe szyfrowanie transakcji, uznawana za bezpieczniejszą niż pasek magnetyczny. Została opracowana ponad 50 lat temu, ale nadal jest często wykorzystywana w Stanach Zjednoczonych.

Aby korzystać z Apple Pay, musisz posiadać najnowszy SmartWach lub telefon w ostatniej wersji. Na razie usługa płatności będzie dostępna wyłącznie na ternie USA. Apple twierdzi, że nie będzie przechowywało danych karty kredytowej na własnych ani pokrewnych serwerach, co jest zaletą w odniesieniu do prywatności użytkowników. Jednak przechowywanie tych danych lokalnie, na urządzeniu, może zwiększyć ryzyko ich kradzieży.

Niezależenie od wykorzystywanej na telefonie platformy płatniczej, warto zabezpieczyć się przed coraz powszechniejszymi atakami cyberprzestępców i wykorzystać sprawdzoną technologię ochrony urządzeń przenośnych. Uzupełnieniem zabezpieczeń Google Wallet będzie przykładowo aplikacja Bitdefender mobile Security, który zapewni urządzeniu z systemem Android całkowitą ochronę przed wirusami i próbami naruszenia prywatności.

źródło: Bitdefender

Kan