W kwietniu tego roku Komisja Europejska postawiła zarzuty firmie Google ws. naruszenia zasad konkurencji, w urządzeniach mobilnych z systemem operacyjnym Android. Według wstępnej opinii Brukseli, amerykańska gigant elektroniczny naruszył zasady konkurencji i nadużyła swojej dominującej pozycji na rynku nakładając ograniczenia na producentów urządzeń z systemem Android i operatorów sieci komórkowych. Nie jest to trudne, bo Google dominuje: w Europie kontroluje 90 proc. rynku wyszukiwarek internetowych oraz sklepów z aplikacjami dla systemu operacyjnego Android. Więcej na ten temat informowaliśmy w artykule: KE – zastrzeżenia ws. działań Google

W czwartek koncern z Mountain View odrzucił oskarżenia, i w kilkusetstronicowej odpowiedzi twierdzi, że jej działania nie szkodzą konkurencji, lecz ją wzmacnia i nie zamierza ustępować. Sprawa ta ma niebagatelne znaczenie, bo obecnie ponad połowa ruchu w internecie generowana jest za pośrednictwem urządzeń mobilnych. W skali światowej 80 proc. z nich ma zainstalowany system operacyjny Android.

Żaden producent nie jest zobowiązany do preinstalowania aplikacji Google na telefonie z Androidem. Oferujemy jednak producentom pakiet aplikacji, który po zakupie nowego telefonu zapewnia użytkownikom dostęp do znajomego zestawu podstawowych usług” – napisał w oświadczeniu zamieszczonym na oficjalnym blogu Google’a Kent Walker, Senior Vice President Google.

Usługa Google Search jest preinstalowana jako domyślna bądź jako jedyna wyszukiwarka na większości urządzeń mobilnych działających na systemie Android, które sprzedaje się w Europie. Według danych Google’a Android działa dziś na przeszło 24 tys. modeli urządzeń. W 2015 r. w Europie było co najmniej 1,3 mln deweloperów tworzących aplikacje.

Rozpowszechnianie produktów takich jak Wyszukiwarka Google wraz z Google Play pozwala nam na oferowanie całego zestawu aplikacji za darmo – w odróżnieniu od, na przykład, pobierania z góry opłat licencyjnych” – podkreślił Walker.

Google dodaje, że Android to system otwarty – a więc każdy może z niego skorzystać. W tej chwili każdy producent sprzętu może modyfikować Androida w dowolny sposób. Jednak, aby sprzedawać telefony i móc twierdzić, że są oparte na Androidzie, producenci muszą zapewnić minimum poziomu zgodności urządzeń z systemem Google’a. Producent, decydując się na taki krok, unika wydatków związanych z tworzeniem własnego systemu operacyjnego. – Dzięki temu smartfony są teraz dostępne w radykalnie niższych cenach – pisze Walker.

Wysłanie odpowiedzi, w której korporacja nie proponuje zmian w działaniu lecz odpiera oskarżenia, jest krokiem w kierunku batalii sądowej. Jeśli Bruksela nie będzie usatysfakcjonowana wyjaśnieniami może ukarać amerykańską firmę karą finansową w wysokości 10 procent jej dochodów.

źródło: PAP

Kan