Wiele osób chciałoby trenować regularnie, ale zwyczajnie trudno im się do tego zmotywować. Codzienny wysiłek jest nie lada wyczynem, toteż potrzeba kogoś lub czegoś, co przekona nas do dalszej pracy. Funkcjonalna – elektroniczna opaska Xiaomi Mi Band w prosty sposób ułatwi prowadzenie aktywnego trybu życia każdemu użytkownikowi. Opaska pozwala także monitorować jakość snu, ilość kroków, podczas marszu i biegu, a następnie monitorowania i analizowania treningów oraz liczbę spalanych kalorii. To co wyróżnia Mi Band na tle dostępnych obecnie na rynku opasek, to wbudowany pulsometr.


Opaska, przy swoich ogromnych możliwościach jest przy tym bardzo mała oraz lekka. Sam rdzeń opaski, o rozmiarach 36 x 14 x 9 mm przypomina posrebrzany element ozdobny i na nadgarstku wygląda bardzo elegancko i klasycznie. Xiaomi Mi Band nie posiada jednak wyświetlacza, więc dostęp do wszystkich zgromadzonych danych mamy wyłącznie z poziomu sparowanego smartfona. Opaska łączy się ze smartfonem za pomocą funkcji Bluetooth, a do pracy z nią niezbędne jest zainstalowanie dedykowanej aplikacji z Google smartfon nie bardzo chciał z nią współpracować. A właściwie bardziej z dedykowaną aplikacją Mi Fit, która pozwala wykorzystać pełnię możliwości opaski. Nie wiem gdzie tkwił błąd, ale po zainstalowaniu programu ekran zaczął mi „wariować” i ciągle migać. I w ten, dość oryginalny sposób postanowiłem zadbać o swoją aktywność fizyczną.


Od razu zaznaczę, że opaskę nie zdejmowałem przez 24 godziny na dobę, aby lepiej sprawdzić swoją kondycję. A, że jest ona wodoodporna to i trafiła ze mną na basen, a także do jacuzzi, zarówno solnej jak i borowinowej, z bardzo ciepłą wodą ok. 37-38 °C oraz sauny, w której panowała wysoka temperatura i wysoka wilgotność – dodam, że spokojnie to przetrwała. Dzięki certyfikatowi IP67 opaskę od Xiaomi można zalać wodą lub wziąć pod prysznic – nic się jej nie stanie, jest ona wodoodporna na zanurzenia do 1 metra aż na 30 minut. Opaska przeszła także testy: ciepła – wytrzymuje temperatury w zakresie od -10 do 50 °C; wytrzymałości na upadki – została ona upuszczona 12 razy z wysokości 1.2 m oraz test korozji. Jak zapewnia producent, wszystkie przeszła pozytywnie. Ja niestety nie miałem okazji, aż tak bardzo ją katować.


Sprawne działanie zapewnia procesor o małej częstotliwości taktowania, dzięki temu nie trzeba zbyt często ładować opaski. Producent zapewnia, że bateria o pojemności 45 mAh jest w stanie pracować nawet przez pełnych 30 dni kalendarzowych na jednym ładowaniu. Przeprowadzony dwudniowy test, z włączonymi powiadomieniami, alarmem i przeprowadzonymi pomiarami aktywności fizycznej dał ubytek ok. 8%, co oznacza, że spokojnie możemy zapomnieć o ładowarce około 3 tygodni.


Tyle specyfikacji, a jak opaska sprawdza się na ręce miłośnika aktywnego spędzania czasu. Xiaomi Mi Band posiada wszystko, czego można wymagać od opaski sportowej.


Gadżet, po udanej synchronizacji zaczyna automatycznie śledzić naszą aktywność: chodzenie, bieganie oraz zapewnia wgląd w jakość naszej najgłębszej drzemki dzięki funkcji automatycznego wykrywania snu. Zastosowany pulsometr umożliwia nam monitoring tętna, a to przenosi się na dokładniejszy, i efektywniejszy trening.


Nie zabrakło także wibracyjnej sygnalizacji powiadomień o połączeniach i SMS-ach, trzech wybranych przez użytkownika programów (zaskakujące, ale brak możliwości wyboru poczty e-mail) oraz funkcji budzenia. W ustawieniach powiadomień możemy ustawić opóźnienie (od 3 do 30 s.) wibracji od pierwszego sygnału. Ponadto, jeśli korzystacie z jakiegokolwiek mechanizmu bezpieczeństwa podczas odblokowywania ekranu smartfona, to odblokowanie go za pomocą opaski jest jak najbardziej możliwe.


Producent wyposażył opaskę w trzy białe diody sygnalizacyjne. Ilość świecących się diod prezentuje nam stopień wykonanego, dziennego celu, lub stopień rozładowania baterii. Jak już wspomniałem, opaska komunikuje się ze smartfonem za pomocą interfejsu Bluetooth oraz dedykowanej aplikacji Xiaomi – Mi Fit. Aplikację można pobrać bezpośrednio z Google Play lub kilka z jej modyfikowanych i ulepszonych wersji z oficjalnego forum MIUI. Przy pierwszym uruchomieniu aplikacji konieczne jest utworzenie konta MI, z poziomu programu Mi Fit, włączając wcześniej Bluetooth. Rejestracji też można dokonać tradycyjnie, za pośrednictwem poczty e-mail. Tutaj warto dodać, że w danym momencie opaska może być połączona z jednym smartfonem. Warto także podkreślić fakt, że aplikacja Mi FIT na Androida jest w pełni spolszczona, co znacznie ułatwia jej obsługę.


Sama aplikacja MI Fit na Androida jest bardzo czytelnie opracowana. Mamy tutaj posegregowane diagramy pokazujące naszą dzienną i nocną aktywność. Ważne, że Mi Band bez problemu odczytuje, kiedy idziemy, a kiedy biegniemy, a osiągnięte wyniki są od razu widoczne w aplikacji. Nie zauważyłem też, aby przekłamywała liczbę kroków, a wyniki porównywałem z dużo droższą opaską Polar Loop, którą jakiś czas temu testowałem na Telix.pl.