Spółka portfelowa Funduszu zalążkowego StartMoney – SmartMobile Sp. z o.o. stworzyła narzędzia do tworzenia aplikacji mobilnych rozpoznających mowę oraz zamiany mowy na tekst i właśnie wprowadza je na rynek. Oprogramowanie SmartMobile może być wykorzystane m.in. do wprowadzania danych bez użycia klawiatury, do sterowania aplikacją lub sterowania urządzeniami zewnętrznymi – wszystko tylko za pomocą mowy.

Inwestycja Funduszu StartMoney w startup, w wysokości ponad 600 tys. zł w połowie 2013 roku, pozwoliła na stworzenie narzędzi dla systemu rynek oraz planuje stworzenie narzędzi SDK (Software Development Kit) dla kolejnych języków – angielskiego i hiszpańskiego, a tym samym wyjście na rynek międzynarodowy. „Po naszych dotychczasowych bardzo dobrych doświadczeniach z rozpoznawaniem trudnej (wy)mowy w języku polskim – ze wszystkimi dźwiękami typowymi dla naszego języka: sz, cz, ś, ć, rozpoznawanie mowy w hiszpańskim czy angielskim nie powinno sprawić kłopotu ” – twierdzi Marek Sobczak z zarządu SmartMobile. Teraz na bazie narzędzi SmartMobile programiści mogą rozpocząć swoją przygodę z nową technologią i trendem w tworzeniu aplikacji mobilnych – tworzyć własne aplikacje rozumiejące, co mówią do nich użytkownicy.

Aplikacje na urządzenia mobilne mogą rozumieć, co mówią – po polsku! – jej użytkownicy

Oprogramowanie SmartMobile może być wykorzystane m.in. do wprowadzania danych bez użycia klawiatury, do sterowania aplikacją lub sterowania urządzeniami zewnętrznymi – wszystko tylko za pomocą mowy. Wykorzystując narzędzia SmartMobile, zamiast kluczenia po menu aplikacji i wciskania malutkich klawiszy smartfonu, można wydawać urządzeniom polecenia typu: „Przelej cioci 200 złotych”, „Zasuń rolety od południa”, czy „Wypierz moją jedwabną bluzkę”. Dzięki temu obsługa aplikacji i urządzeń może stać się dużo prostsza i bardziej naturalna, a codzienne życiowe czynności łatwiejsze. Teraz narzędzia do automatycznego rozpoznawania mowy przygotowane przez SmartMobile (w tzw. systemie SDK ASR – Software Development Kit, Automated Speech Recognizer) będą wykorzystywane do przygotowania np. właśnie tak działających aplikacji na urządzenia mobilne przez programistów i firmy programistyczne.

Narzędzia SmartMobile zostały opracowane dla systemu Android dla języka polskiego. Aby aplikacje posługujące się rozwiązaniem SmartMobile działały sprawnie, potrzebny jest odpowiednio zaprojektowany dialog z użytkownikiem, i w jego skonstruowaniu Konsultanci SmartMobile bardzo chętnie pomagają użytkownikom SDK.

Ale SmartMobile to nie tylko możliwość tworzenia aplikacji usprawniających obsługę urządzeń i aplikacji. Specjalistyczne słowniki, jakie oferują narzędzia SmartMobile, pozwalają tworzyć zarówno aplikacje dla profesjonalistów posługujących się hermetycznym językiem, jak i gry z tajemnymi zaklęciami. Dla oprogramowania SmartMobile nie są straszne wyrażenia używane przez lekarzy, prawników czy administrację. W aplikacjach rozpoznających mowę można również zaszyć słowa „klucze”, po wypowiedzeniu których aplikacja sama wstawia stałe fragmenty tekstu, takie jak adresy, nazwy, czy „zgodnie z Ustawą z dnia…”. SmartMobile może zbudować słownik zawierający praktycznie dowolne słowa używane w języku polskim. Również takie, których nie ma w żadnym słowniku. W każdym przypadku aplikacja stworzona przy użyciu narzędzi SmartMobile będzie rozpoznawała głos użytkownika.

Bezpieczeństwo pracy

Używanie narzędzi SmartMobile jest również bezpieczne. Przetwarzanie lokalne, czyli możliwość pracy bez dostępu do Internetu, zapewnia ochronę danych i kontrolę nad tym, kto czyta dyktowane przez użytkownika teksty. Są także zastosowania, w których nie można przesyłać danych poza granicę Polski (choćby bankowość). Tam gdzie niezbędna jest dyskrecja i prywatność SDK ze SmartMobile jest niezastąpiony. SDK SmartMobile daje pewność, że podyktowane teksty są czytane tylko przez tych, którzy zostali do tego upoważnieni.

Jak zacząć tworzenie aplikacji mobilnych wykorzystujących system rozpoznawania mowy SmartMobile?
Narzędzia do tworzenia SDK są przekazywane partnerom bezpłatnie – pobiera się je ze strony http://www.smartmobile.com.pl, gdzie można również zobaczyć przykładowe aplikacje stworzone za pomocą ASR SDK SmartMobile, jak np. Kalkulator Leków. Model monetyzacji jest bardzo przyjazny dla twórców wykorzystujących narzędzia SmartMobile – partner dzieli się ze SmartMobile zyskami, dopiero gdy osiąga przychody ze sprzedaży swoich aplikacji. SmartMobile zaprasza do kontaktu wszystkich zainteresowanych tworzeniem własnych aplikacji rozpoznających mowę.

Fundusz inwestycyjny StartMoney, który zainwestował w SmartMobile, został uruchomiony w ramach projektu „Akcelerator Technologii Uniwersytetu Łódzkiego Venture”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej, w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007 – 2013.

źródło: StartMoney

Kan