Podczas wczorajszej prezentacji systemu Windows Phone 8 prowadzonej przez Joe Belfiore, przedstawiono kilka funkcji, które mają przyciągnąć potencjalnych użytkowników, wokół możliwości nowej platformy mobilnej Microsoftu. Co ciekawego przygotowała dla nas firma z Redmond?

Spersonalizowany ekran blokady

Zanim przeciągniemy palcem blokadę telefonu będziemy mogli zobaczyć ważne dla nas informacje o ilości nieodebranych połączeń, wiadomości SMS lub e-mail. Od teraz, równie dobrze mogą to być nowe zdjęcia umieszczone przez znajomych na portalach społecznościowych. Jeśli ktoś wrzuci zdjęcie na swoim profilu na Facebooku, to użytkownik smartfona z WP8 będzie miał podgląd miniatury tej fotografii, zanim na dobre odblokuje swój telefon. O tym czy będzie to przydatna funkcja czy też kolejny bajer zadecydują użytkownicy.

Live Tiles czyli żywe kafelki

Jest to coś co znamy już od czasów Windowsa 7. Live Tiles pozwala nam spersonalizować kafelki w taki sposób by na bieżąco informowały nas o nagłówkach wiadomości e-mail, SMS’ach, najnowszych artykułach na portalach informacyjnych itd. Można też przypisać do pojedynczej płytki kontakt telefoniczny ze zdjęciem osoby, do której chcemy mieć szybki dostęp.

Skype

Nowy Windows Phone 8 jest ściśle zintegrowany z aplikacją Skype. Oznacza to, że otrzymamy powiadomienie o nieodebranych połączeniach via Skype nawet wtedy, kiedy mamy wyłączoną aplikację. Mając wystarczający pakiet danych lub będąc w zasięgu sieci WiFi, możemy łączyć się z innym użytkownikiem programu, nie ponosząc kosztów z tytułu prowadzonych rozmów. Funkcja szczególnie przydatna kiedy przebywamy za granicą. W zestawieniu z możliwością prowadzenia wideorozmów może to być rzecz, która jest w stanie przyciągnąć określony typ konsumentów. Co prawda Skype funkcjonuje na innych platformach mobilnych i to od bardzo dawna, jednak to Microsoft wprowadził możliwość zainicjowania połączenia przypisanego na stałe do każdego z kontaktów w telefonie.

Kid’s Corner czyli tryb rodzicielski

Jessica Alba do spółki z Joe Belfiore starali się przekonać zgromadzonych gości, że jest to wyjątkowa funkcja, którą pokochają nasze dzieciaki. Polega ona na tym, że właściciel telefonu z WP8 może wyodrębnić dodatkowy pulpit z kafelkami dla swojej pociechy, uprzednio zaznaczając na nim wybrane przez siebie gry, aplikacje i filmy, do których chce by miało dostęp jego dziecko.

Podczas prezentacji Belfiore poprosił swoje dwie 5 letnie córki by chwilę pobawiły się wydzielonym pulpitem z treściami przeznaczonymi tylko dla nich. W trakcie zabawy jedna z bliźniaczek niechcący przeciągnęła palcem w lewą stronę ekranu, przechodząc z powrotem na pulpit ojca. Pokazało to, że tryb rodzicielski jest tylko zwykłym chwytem marketingowym, który da się obejść w banalny sposób, nie będąc w stanie zabezpieczyć wrażliwych danych rodzica przed nieuprawnioną ingerencją swojego dziecka.

Data Sense czyli licznik transferu danych

Funkcja znana z wielu aplikacji dostępnych na Androida oraz iOS zawitała również na platformę mobilną Microsoftu. Pozwala ona na monitorowanie stanu wykorzystanego pakietu danych z podziałem na sieć 3G/LTE oraz WiFi. Statystycznie pozwala ona na zaoszczędzenie aż do 45% danych, wykorzystywanych przez użytkownika. Wszystko dzięki automatycznemu łączeniu się z najbliższymi hotspotami, zamiast bazowaniu na usłudze operatora. Ponadto gdy użytkownik zacznie się zbliżać do uprzednio ustalonego przez siebie miesięcznego limitu danych, wówczas telefon ograniczy ilość pobieranych danych w tle.

Rooms czyli zawężone kręgi społecznościowe

Jest to pod pewnymi względami najciekawsza funkcja zaprezentowana wczoraj przez Microsoft. Pozwala ona na udostępnianie zdjęć, wiadomości, wpisów z kalendarza a nawet listy zakupów tylko i wyłącznie osobom znajdującym się naszym wewnętrznym kręgu. Coś na kształt Google +. W ten oto sposób można stworzyć kilka zamkniętych grup wymiany informacji. Oddzielną dla rodziny, przyjaciół czy też ludzi z pracy.

Voice Notes czyli notatki głosowe

Podobnie jak w niektórych telefonach innych producentów, działających pod kontrolą Androida czy też iOS możemy tworzyć notatki głosowe. Wystarczy przytrzymać dłużej przycisk Start i powiedzieć słowo Note. Wówczas włączy się dyktafon a nagrana wiadomość audio zostanie przekonwertowana do tekstu i obie z nich zostaną zapisane na nasz Skydrive.

Skydrive czyli integracja plików w telefonie z usługą w chmurze

Zaletą usługi Skydrive ma być dostępność naszych plików dla wszystkich nowych wersji Windowsa bez względu na to czy jest ona dostosowana do telefonu, tabletu czy też komputera. Zapisany dokument będziemy w stanie otworzyć na każdym wyżej wymienionym urządzeniu działającym na platformie Microsoftu. Co prawda 7GB danych to nie 25GB od Dropboxa jakie oferuje HTC, niemniej jednak więcej niż 30 dniowa usługa iCloud oferowana użytkownikom telefonów iPhone.

Xbox Music czyli muzyczny streaming na życzenie

Następca Zune Music i coś czego nie zobaczymy na platformie Windows Phone 7 to Xbox Music. Joe Belfiore wspomniał, że aktualna biblioteka utworów muzycznych przekroczyła liczbę 30 mln. Usługa pozwala na odsłuchiwanie swojej muzyki, streaming tej nie swojej oraz zapisanie jej na dysk, by później móc odtworzyć ją w trybie offline.

Czy specom od marketingu w Microsofcie uda się skutecznie wypromować i zachęcić do kupna urządzeń z Windows Phone 8 na pokładzie, który całymi garściami czerpie z rozwiązań znanych z Androida czy też iOS? Najbliższe miesiące z pewnością dadzą nam odpowiedź na to pytanie.

Źródło: venturebeat.com

Kamil Kawczyński