Karty SIM chipowy dowód osobisty waszego telefonu w przeciągu ostatnich 10 lat pokonał kilka dużych kroków w procesie swojej ewolucji…
I nie zmieniła się tylko wielkość karty , ale również jej funkcjonalność.

Karta SIM
Karta SIM

Karta SIM (ang. Subscriber Identity Module: moduł identyfikacji abonenta) – plastikowa karta elektroniczna wielkości karty kredytowej (85 × 54 mm, starszy typ) lub wielkości paznokcia (25 × 15 mm, nowszy typ) z wbudowaną pamięcią i mikroprocesorem.


Karta SIM identyfikuje abonenta i przechowuje także pewną ilość niektórych danych, np. fragment jego książki telefonicznej. Pełni funkcję klucza dostępowego do sieci komórkowej. Operatorzy różnych sieci telefonii komórkowej sprzedając aparaty z abonamentem zazwyczaj zaopatrują je w tzw. simlocki – blokady, uniemożliwiające korzystanie w aparacie z kart SIM innych operatorów.

Na wewnętrznej stronie karty znajdują się pozłacane pola – styki, które za pośrednictwem sprężynek stykowych telefonu łączą kartę z obwodami aparatu. Każda karta ma też swój odrębny dziewiętnasto- lub dwudziestocyfrowy numer identyfikacyjny SSN (SIM Serial Number).

Zgodnie ze specyfikacją 3GPP, z telefonu bez karty SIM można wykonywać połączenia na numery: 000, 08, 112, 110, 118, 119, 911 i 999. Są to numery, które mogą być traktowane przez różnych operatorów jako połączenia alarmowe (ang. emergency calls), mają wyższy priorytet podczas przydzielania zasobów radiowych, nie są naliczane dla nich opłaty, są przekierowywane do odpowiednich, wskazanych przez odpowiedni urząd centrów ratunkowych znajdujących się najbliżej miejsca, z którego wykonano połączenie.

Po dość długim okresie istnienia standardowej małej karty SIM, pojawiały się na rynku jej kolejne oblicza z dodatkiem Toolkit czyli z dodatkowym menu dającym dostęp do usług operatora i funkcji rozrywkowych i komunikacyjnych. Od dwóch lat oferowane są również karty obsługujące standard 3G dający min: dostęp do wideo rozmów i szybkiej transmisji danych w standardzie UMTS (USIM).

Micro SIM - Mini SIM
Micro SIM – Mini SIM

USIM (ang. Universal Subscriber Identity Module)- używany w sieciach UMTS moduł umożliwiający jednoznaczną identyfikację abonenta niezależnie od tego, jakiego terminala używa (odpowiednik karty SIM w sieciach 2G). Moduł ten jest fizycznie realizowany w postaci karty mikroprocesorowej UICC (ang. Universal Integrated Circuit Card). Wymiary modułu są takie same jak jak modułów używanych w systemie GSM.

Moduł zbudowany jest z dwóch bloków funkcjonalnych: blok MT(ang. Mobile Termination), który jest odpowiedzialny za realizację funkcji zapewniających łączność z radiową siecią dostępową oraz z bloku TE (ang. Terminal Equipment), który realizuje aplikacje. Transfer danych pomiędzy tymi blokami odbywa się za pośrednictwem funkcji TAF (ang. Terminal Adaptation Function).

Pojawienie się kart opartych o system UMTS, było krokiem milowym w budowie kart chipowych dla terminali mobilnych. Karty USIM zapoczątkowały również możliwość pracy na karcie SIM niezależnych aplikacji (ISIM).

Jako odrębna aplikacja ISIM może współdzielić dane i funkcje zabezpieczające z aplikacjami USIM na karcie chipowej.

Możliwe jest współdzielenie:

  • brak (ISIM i USIM mają swoje własne funkcje zabezpieczające i dane)
  • tylko mechanizmu sprawdzania SQN (ang. Sequence Number)
  • tylko algorytmu
  • tylko algorytmu i mechanizmu sprawdzania SQN
  • klucza uwierzytelniającego, funkcji uwierzytelniających i mechanizmu sprawdzania SQN

ISIM (ang. IP Multimedia Services Identity Module) jest aplikacją działającą na karcie chipowej UICC (ang. Universal Integrated Circuit Card) używanej w telefonach komórkowych trzeciej generacji (3G). ISIM zawiera parametry pozwalające na identyfikacje i uwierzytelnienie użytkownika w systemie IMS.

Funkcje te dały dostęp do usług bankowych (przelewów, obsługa konta…), kodowanych transferów danych i plików w zamkniętych sieciach i grupach użytkowników.
Kart tego typu mogą być produktem oferowanym przez operatora innym podmiotom w celu rozwoju dedykowanych usług dostępnych dla klientów danej firmy, banku etc

Apple Micro SIM
Apple Micro SIM

Kolejna ewolucje kart pokazał Apple podczas konferencji prasowej poświęconej iPadowi. Jest nią Micro SIM nazywana także 3FF SIM. Rozmiar jest o 52% mniejszy od tradycyjnej karty (12 X 15 mm), jest ona kompatybilna z telefonami i urządzeniami będącymi już na rynku. Micro SIM została wynaleziona przez ETSI ((European Telecommunications Standards Institute).

Karta ta podobnie jak starsze modele pracuje z prędkością 5MHz, również styki są identyczne jak u starszych braci.

Karty
SIM
ISO/rozmiar dł. szer. grub. Pow.
mm2
Pow.
%
Pełen rozmiar ID 1 85,60mm 53,98mm 0,76mm 4621 100
Mini
SIM
ID
000
25,00mm 15,00mm 0,76mm  375 8,1
Micro SIM 15,00mm 12,00mm 0,76mm 180 3,9

Na rynku pojawia się również wiele kart, które swą funkcjonalnością maja ułatwić nam życie są to wszelakiej maści czyste karty sim, które ułatwiają klonowanie kart w celu przeniesienia kilku numerów na jedna kartę.

Oczywiście tego typu rozwiązanie nie jest idealne karty tego typu nie mogą pracować jednocześnie, a ich przełączaniem i funkcjonalnością zarządza specjalne menu pojawiające się po instalacji tego typu karty. Kolejnym minusem karty replikatora jest fakt, iż obsługuje ona tylko karty starego typu nie radzi sobie z klonowaniem kart z dodatkiem Toolkit oraz kart 3G. Co pewien czas pojawiają się karty, które ponoć usuwają ten problem jednak mimo wszystko ograniczenia dają się odczuć min: brak możliwości wykonywania video połączeń oraz rwanie sieci 3G.

Innym przedmiotem pożądania są wszelakiej maści adaptery Dual-SIM, które umożliwiają upchnięcie w mniej lub bardziej rewolucyjny sposób dwóch niezależnych kart w naszym telefonie. Według wielu jest to rozwiązanie, które zdecydowanie jest lepszym pomysłem niż telefony posiadające funkcje Dual-SIM, ponieważ daje to nam możliwość korzystania z dowolnej marki telefonu. A jak wiemy telefony oferujące funkcję Dual-Sim nie są specjalnie wysublimowanymi modelami. Przewaga adapterów Dual–SIM nad klonowanymi kartami jest spora otóż adaptery pozwalają na zastosowanie oryginalnych kart sim, co pozwala na korzystanie z dodatków Toolkit, oraz na cieszenie się działającą siecią 3G. Minusem w niektórych rozwiązaniach jest konieczność wycięcia oryginalnej karty sim do rozmiarów adaptera, co niekiedy może okazać się tragiczne w skutkach i może spowodować uszkodzenie karty.

Oprócz gadżetów, które pozwalają nam cieszyć się kilkoma numerami w jednym telefonie, mamy również karty, które umożliwiają nam ściągnięcie simlocka z kłopotliwych modeli telefonów, tzw: Turbo SIM programowo omijają fabrycznego simlocka nie pozbawiając nas gwarancji. Turbo SIM wyeliminowuje również ryzyko zablokowania telefonu przy próbie programowego ściągnięcia simlocka. Każda z tych kart ma swoje wady i zalety, dodatkowe menu pozwala nam na zarządzanie kontaktami zapisanymi do tej pory na kilku simach, oraz płyną zmianę numeru bez potrzeby rozbierania telefonu.

Powolutku dochodzimy do momentu, w którym karta SIM nie będzie tylko identyfikatorem klienta sieci komórkowej, ale również karta bankomatową, dowodem osobistym, paszportem oraz prawem jazdy. Pytanie czy i tego typu karty da się klonować i czym może to grozić?!

Jedna karta do wszystkich usług, jeden dokument tożsamości, jedna karta chorobowa a wszystko to zamknięte w małym kawałku plastiku.
Jednak zanim do tego dojdzie karty muszą przejść następną ewolucje a ich systemy zabezpieczeń muszą być o wiele bardziej bezpieczne niż w tej chwili.
Mariaż inteligentnej karty i inteligentnych kombajnów multimedialnych, jakimi staja się nasze telefonu, doprowadzi do rozwoju wirtualnych usług, możliwości załatwienia spraw w e -urzędach a nawet rozliczenia podatkowe i spłatę kredytów z poziomu naszego terminala.

Wizja urządzenia idealnego jest coraz bliższa, również karta SIM będzie miała w tym udział jednak nie będzie to ani micro SIM ani tym bardziej mini SIM. Dlaczego nie? Ponieważ kart te nie dysponują własną rozbudowaną pamięcią ani systemem operacyjnym który zarządzałby poszczególnymi danymi na karcie. Oczywiście w ostatnim okresie pojawiły się karty Sim wzbogacone min: o Wi-Fi na pokładzie.

Dual-SIM
Dual-SIM

Firma Sagem Orga zaprezentowała bardzo ciekawe rozwiązanie, SIMFi to urządzenie stworzone wspólnie z jednym z największych operatorów telefonicznych w Europie, firmą Telefonica, które w karcie SIM integruje hot spot WiFi! Wszystko realizowane jest na poziomie oprogramowania karty SIM, w której wbudowano moduł WiFi.

Przy wykorzystaniu najzwyklejszego telefonu komórkowego z obsługą HSPA, możemy udostępnić przy pomocy WiFi połączenie internetowe naszemu netbookowi lub laptopowi, praktycznie w każdym miejscu na świecie, gdzie mamy zasięg sieci GSM. Jest to na pewno bardziej praktyczne rozwiązanie niż podłączenie telefonu za pomocą przewodu USB czy korzystanie z zewnętrznych i dosyć drogich modemów.

Jednak krokiem milowym w rozwoju kart SIM będzie pojawienia się na rynku karty Koreańskiej firmy SK Telecom. Karta tej firmy to pierwsze urządzenie tego typu posiadający własny system operacyjny skorzystano tutaj z Androida wspartego 1GB pamięci tupu Flash.

Będzie to pierwszy krok w kierunku karty uniwersalnej niezależnej od operatora. Nasze kontakty, notatki, dokumenty zawsze będą z nami niezależnie od posiadanego typu i marki telefonu. Będziemy mogli również uruchomić Androida na telefonie z innym systemem operacyjnym, co da nam możliwość przenoszenia aplikacji pomiędzy różnymi systemami i korzystania z nich w razie konieczności…

Android Micro SIM
Android Micro SIM

Dzięki tak prostemu rozwiązaniu już nigdy nie będziemy musieli nosić portfela wypchanego dokumentami, kartami i legitymacjami…Pozostaje jedno małe, ale czy taki kraj jak Polska jest gotowy na taki system, czy będzie możliwość odczytania elektronicznych dokumentów?!

Jest to wątpliwe w kraju gdzie zdziwienie wywołuje podpis elektroniczny, płatności typu m-pay… Niestety w Polsce brak edukacji obejmującej najnowsze zagadnienia technologiczne, a w niedoinformowaniu brylują urzędnicy, konsultanci biur obsługi klienta czy sprzedawcy oferujący nowinki techniczne.

Jeśli ktoś nie wie, co sprzedaje, oferuje lub udostępnia to jak ma się w tym połapać zielony klient? Być może właśnie z tego prostego niedoinformowania wiele cenny i trafnych pomysłów po prostu umrze śmiercią gadżetu…

Ale czy świat nie był odrobinę piękniejszy gdyby nie biurokracja?! Przecież klient wyposażony w nowoczesny aparat z inteligentna kartą nie musiałby się rejestrować u lekarza wystarczyłoby, aby wysłał numer ubezpieczenia do lekarza a system wyznaczyłby mu datę wizyty, po wejściu do lekarza dzięki systemowi wi-fi aparat sam rejestrowałby fakt naszego przybycia i przesyłałby akta pacjenta do wybranego lekarza…

Zero stresu, kolejek, zero pilnowania portfela, kart, dokumentów…
Wydaje się, że karty SIM odegrają jeszcze nie jedną ważna rolę w naszym życiu, a ich ewolucja dopiero się rozpoczęła.

Być może już niedługo niewielki kawałek plastyku stanie się symbolem wolności i nowego wymiaru użyteczności i funkcjonalności …Przynajmniej mnie nie martwi fizyczny brak kart, dowodów, legitymacji i paszportu oraz pieniędzy, całkowity wirtualny obrót pieniędzmi, i całkowicie wirtualna osobowość…

Jeszcze miesiąc temu karty tego typu były wyjęte z filmów Si-fi, jednak Swiss Telecom przygotował taką partię kart specjalnie dla służb specjalnych.

Niech SIM będzie z wami…

Wojciech dydymus Dydymski