Dane podstawowe

Siemens MC60 waży 86 gramów a jego wymiary to 109x46x21mm. Telefon wyposażony został w litowo-jonową baterię o pojemności 700 mAh. Producent deklaruje, że wystarcza ona na 250 godzin pracy w trybie oczekiwania lub na 5 godzin rozmowy. Dane te nie mają odzwierciedlenia w rzeczywistości – telefon wytrzymuje ok. 4 dni przy średnim zapotrzebowaniu na dzwonienie i użytkowaniu wbudowanych w menu funkcji. Czas pracy jest zatem dwukrotnie krótszy niż to określa producent. Pełne ładowanie baterii trwa około 2 godzin. W pudełku znajdziemy oprócz telefonu także instrukcje obsługi oraz ładowarkę.

”Siemens

Funkcje i wyposażenie

Telefon posiada wbudowany aparat cyfrowy umieszczony na tylnej części obudowy. W przeciwieństwie do np. Sagema my-X6, nie posiada lustra zabezpieczającego, jedynie otwór w obudowie. Kamera działa on w oparciu o technologie CIF a jego czułość wynosi 20-200000 lux. Zdjęcia wykonuje się przy pomocy klawisza 5. Użytkownik może robić zdjęcia w następujących rozdzielczościach:

QQVGA (160×120)
QCIF (176×144)
QVGA (320×240)
CIF (352 x 288)

Poza wymienionymi wielkościami zdjęć, można jeszcze wyregulować jasność, którą można stopniować w skali od -3 do +3 oraz balans bieli ustawiany w zależności od otoczenia (zewnętrzne, wewnętrzne, automatyczne). Telefon nie posiada zoomu, natomiast każde zdjęcie może zostać powiększone podczas przeglądania. Wykonane zdjęcia nie mają oszałamiającej jakości ani wielkości nadającej się do umieszenia w elektronicznym albumie rodzinnym. Jednakże trzeba przyznać, że na użytek MMS aparat bardzo dobrze się sprawdza – obiekt na zdjęciu jest czytelny. Gniazdo dodatkowej anteny umiejscowione jest także w tylnej części obudowy. Do wymiany danych służy połączenie GPRS (telefon pobiera dane z szybkością 56 kbit/s a wysyła z prędkością 13.4 kbit/s). Dużym rozczarowaniem jest brak łącza na podczerwień IrDA (o radiowym połączeniu Bluetooth nawet nie marząc). Do połączenia telefonu z komputerem służy jedynie kabel, którego niestety brak w standardowym wyposażeniu zestawu. Innym kanałem przetransferowania zdjęć do PC jest wykorzystanie technologii MMS, co jak wiadomo wiąże się z kosztami.

Siemens MC60 oferuje zaawansowane funkcje głosowe. W pamięci aparatu zapisać można komendy głosowe, które pozwolą na szybkie wybranie numeru telefonu. W trakcie rozmowy włączyć można tryb głośnomówiący, jednakże nie jest to najwłaściwszy sposób prowadzenia rozmowy jeżeli użytkownik przebywa poza „cichym” pomieszczeniem. Podobnie jak większość nowych telefonów na rynku, również MC60 wyposażony został w obsługę technologii java. W 1,87 megabajtowej pamięci telefonu (na midlety ok. 946kb) zapisać można nawet kilkanaście aplikacji. Pamięć ta jest zarządzana dynamicznie, więc im więcej wgranych midletów tym mniej wolnego miejsca na polifoniczne dzwonki lub zdjęcia z cyfrowej kamery. W telefonie uruchomić można aplikacje napisane na kolorowego S55 (Siemens, podobnie jak Nokia stosuje na szczęście w miarę spójny standard java i midlety napisane na modele serii 55 działają też na nowszych konstrukcjach).
Do planowania codziennych zadań przydaje się organizer. Pod tą właśnie pozycją w menu telefonu kryją się: kalendarz, terminy, notatki, alarmy, strefy czasowe oraz ustawienia. W kalendarzu wybrać można widok z dniami miesiąca, tygodnia lub z godzinami dnia. Pod wybraną datą i godziną zapisać można przypomnienie lub zadanie, w których użytkownik może podać numer telefonu pod który zamierza o danej porze zadzwonić, notatkę głosową lub informacje o spotkaniu. Funkcja profili umożliwia stworzenie do 8 zestawów ustawień telefonu. W ramach profilu można ustawić typ oraz głośność dzwonka, dźwięki klawiszy, podświetlenie, tony serwisowe, wibracje oraz filtr rozmów. Poszczególne profile mogą być aktywowane dzięki poleceniu głosowemu. W odróżnieniu od starszego modelu S55, telefon nie posiada dyktafonu, jednakże w zamian za to umożliwia nagrywanie dzwonków. Oprócz zwykłych wiadomości SMS, Siemens MC60 umożliwia również przesyłanie wiadomości e-mail oraz multimedialnych wiadomości MMS. Do MMS-ów oraz e-maili dołączyć można obrazki oraz pliki dźwiękowe. Ponadto do e-maila dołączyć można wszystkie inne pliki zapisane w pamięci telefonu, takie jak aplikacje java, animacje, dzwonki.