v500 to zaawansowany, czterosystemowy telefon amerykańskiego koncernu Motorola wyposażony w większość zaawansowanych funkcji dostępnych na rynku w 2004r. Telefon dostępny jest już u niektórych polskich operatorów i z pewnością wiele osób zastanawia się nad jego zakupem. Czy decyzja o zakupie tego modelu okaże się słuszna pokaże poniższy test autorstwa Tomasza Wojciechowskiego

Dane podstawowe
Przy zakupie otrzymujemy aparat zapakowany w elengackie pudełko, a w nim na pierwszym planie słuchawka, książeczka „Let’s start”, ładowarka 230V, bateria i klapka osłaniająca baterię. Osobiście uważam za skandal, że przy telefonie z tyloma funkcjami nie ma kabelka do polączemia telefonu z PC, oprogramowania lub choćby słuchawek. Dodatkowo za polecany przez producenta pakiet Mobile Phone Tools trzeba dodatkowo zapłacić.

Instrukcja obsługi nie jest zbyt gruba a to, co w niej zawarte można opanować po półgodzinnej zabawie z telefonem (dokładniejszy przewodnik użytkownika można znaleźć w Internecie: patrz http://hellomoto.com)

Motorola V500 ma wymiary 89,2 x 49,2 x 25,4 mm i wagę 114 gramów. Aparat posiada dwa ekraniki, jeden zewnętrzny monochromatyczny z literkami świecącymi na niebiesko (jedna linia tekstu i jedna ikonek – 24 x 9mm), oraz drugi wewnętrzny aktywny 30 x 38 mm (176x220pikseli 12 linii tekstu) wyświetlający 65536 kolorów. Jest on mocno podświetlony, z bardzo dobrym kontrastem i ostrością. To bez wątpienia mocna strona tego aparatu. Litowo-jonowa bateria wystarcza według producenta na 220 godzin pracy w trybie standby lub 8 godzin rozmowy.

Telefon wyposażony został w zintegrowany aparat fotograficzny o rozdzielczości VGA. Maksymalna rozdzielczość zdjęć to: 640 x 480, ponadto dostępne są formaty 160 x 120 (standard MMS) i 320 x 240 pikseli. Aparat oferuje 4-krotny zoom cyfrowy, oraz możliwość rozjaśnienia zdjęcia, jest też samowyzwalacz. Wykonałem parę fotek i są zadowalającej jakości – przynajmniej w komórce, bo nie mam jeszcze łączności z PC, żeby sprawdzić. Fotki można zapisać, wysłać, przypisać do książki telefonicznej, ustawić jako tapetę lub wygaszacz.

Komórka jest wyposażona w obsługę pakietowej transmisji danych GPRS (4+2). Daje to następujące prędkości transmisji: downlink 53.6 kbit/s, uplink 26.8 kbit/s. Telefon został wyposażony także w przeglądarkę WAP w wersji 2.0. Komunikacja z komputerem następuje poprzez najnowszy system komunikacji radiowej Bluetooth oraz złącze USB.

Telefon oferuje 5 konfigurowalnych profili: głośny, cichy, wibracje (tylko),wibracje +głos (najpierw wibruje potem dzwoni), wyciszony (tylko wyświetlacz) . Jakość dźwięku w trakcie rozmowy jest bardzo dobra – wszystko słychać głośno i wyraźnie.

Wygląd

Pierwsze wrażenie po wypakowaniu – super – w porównaniu ze starymi V-kami wygląda znakomicie. Owszem w Niemczech jest w ofercie w kolorze niebieskim i przez to wygląda może bardziej młodzieżowo, ale w kolorze srebrnym, (jaki też u nas występuje) wygląda jak słuchawka biznesmena. Drugie wrażenie – w porównaniu z moim ME45, (do którego czasem będę porównywał) ciężki i gruby. Da się jednak przeżyć, w końcu kilograma nie waży i jak cegła nie wygląda. Kolejne to antenka hmm… byłem przygotowany na najgorsze (jako że nigdy ”antenkowca” nie posiadałem), ale jest dobrze nie przeszkadza zbytnio, może ze względu na jej dobre położenie i kształt. Nie ma wymiennej obudowy = nie trzeszczy, owszem dla fanów kolorków i pokemonów na telefonie niedobrze, ale telefon jest ładny i nie trzeszczy, dla mnie bomba.