Obsługa i ergonomia
Po wejściu do menu głównego na ekranie ukazuje się, znane z wielu innych modeli Ericssona, menu zakładkowe. 7 różnych działów zilustrowanych zostało prostymi animacjami. Do poruszania się po menu służą dwa klawisze funkcyjne oraz 4- przyciskowy klawisz nawigacyjny. Poszczególne funkcje telefonu zostały krótko opisane. Przy dłuższej bezczynności użytkownika, na ekranie wyświetla się tekst pomocy. Po nauczeniu się obsługi telefonu można go jednak w każdej chwili wyłączyć.
Podświetlany w zielono-niebieskim kolorze ekran o rozdzielczości 101×65 pikseli jest duży, wyraźny i zachowuje dobry kontrast, który można dodatkowo regulować. Dla wielu osób przydatna okaże się funkcja wyboru wielkości czcionki ekranowej. Do dyspozycji użytkownika są trzy rozmiary tekstu. Szczególnie podczas pisania dłuższych wiadomości wygodne jest korzystanie z najmniejszej czcionki. Dzięki temu można łatwiej kontrolować wpisywany tekst.
Obsługa książki telefonicznej jest prosta i szybka. Po poznaniu wszystkich klawiszy szybkiego dostępu można bardzo szybko wyszukać kontakt z książki telefonicznej, wypowiedzieć komendę głosową czy wybrać pozycję z karty SIM. Klawisze szybkiego dostępu służą również do wyciszenia dzwonka telefonu, włączenia blokady klawiatury oraz zainicjowania połączenia z Internetem. W dziale „Moje skróty” znajduje się miejsce dla najczęściej używanych funkcji.

Pisanie SMS-ów czy e-maili przy pomocy Ericssona T65 nie należy do łatwych i przyjemnych. Klawisze telefonu są bardzo małe i brak jest polskiego słownika T9. Dobrze, że w telefonie zainstalowano chociaż funkcje tworzenia szablonów SMS. Przeglądanie zapisanych na karcie SIM wiadomości trwa dosyć długo – dopiero po 10 sekundach na ekranie telefonu pojawia się lista otrzymanych SMS-ów.
Wielu użytkowników ma na temat funkcjonowania software’u w Ericssonie T65 złą opinię. Z komentarzy dodanych na Teliksie w dziale „Awaryjność” wynika, że telefony często się wieszają. Przez długi czas testowany przeze mnie telefon działał poprawnie. Dopiero pod koniec testu T65 zawiesił się (tylko raz) podczas gry E-maze. W momencie gdy bohater wyzionął ducha, padł również telefon. Menu nie działało a telefon nie odbierał nadchodzących połączeń. Rozwiązanie w takich wypadkach jest tylko jedno – reset telefonu, czyli w przypadku Ericssona T65 10-sekundowe naciśnięcie i przytrzymania klawisza „NO”.

Podsumowanie
Mały, poręczny i zaawansowany. Wprawdzie Ericsson T65 nie ma kolorowego wyświetlacza, javy czy dyktafonu, jednak wbudowane weń funkcje z pewnością przydadzą się wielu osobom. Na uwagę zasługują takie funkcje jak GPRS, sterowanie głosowe oraz bogate możliwości personalizacji. Szkoda tylko, że klawiatura jest tak niewygodna w użyciu. Pewne problemy może również spowodować niestabilne oprogramowanie. Ocena dobra.

Marcin Horecki