Nokia 5210 to dosyć niekonwencjonalny telefon zarówno pod względem wyglądu zewnętrznego jak i wyposażenia. Ci, którzy myślą, że nowa Nokia zastąpi pancerny model 6250 są w błędzie. Gumowa obudowa telefonu chroni wprawdzie przed silniejszymi wstrząsami, jednak nie jest wodoszczelna.

Dane podstawowe
Model 5210 Nokii waży 92 gramy, jego wymiary to 106x47x21mm. Na naładowanych do pełna litowo-jonowych bateriach telefon działa przez maks. 170 godzin w trybie standby i do 3.5 godzin w trybie prowadzenia rozmowy – nie są to oszałamiające wartości. W nowym zestawie znajduje się także ładowarka, bateria LI-Ion o pojemności 750 mAh, ładowarka, instrukcja obsługi oraz klips do paska. Oprogramowanie do transmisji danych pobrać można bezpłatnie ze strony klubu Nokii.

Funkcje i wyposażenie
Na początku artykułu napisaliśmy, że Nokia 5210 jest aparatem niekonwencjonalnym. Niekonwencjonalnym dlatego, że większość funkcji przejęta została z pochodzącego z wyższej półki modelu 8210. Producent dodał wprawdzie do 5210 kilka nowych pozycji menu takich jak timer, termometr oraz edytor obrazków, jednak reszta funkcji jest prawie identyczna z tymi, jakie znaleźć można w Nokii 8210. Skoncentrujmy się jednak na szczegółach.

W większości najnowszych telefonów komórkowych możliwe jest głosowe wybieranie numerów. Również w tym modelu Nokii ta funkcja jest wbudowana – użytkownik może zaprogramować do 10 numerów, a ich wybieranie przebiega bezproblemowo. Dla wielu osób przydatna będzie również funkcja tworzenia i edytowania profili. Podobnie jak w bardziej zaawansowanych modelach 8310 lub 6310, także w przypadku tej Nokii możliwe jest ustawienie czasu działania danego profilu. Użytkownik może ustawić profile tak, że po godzinie np. 16.00 aparat samoczynnie wyłączy alarm wibracyjny i włączy ulubiony, ustawiony na maksymalną głośność szablon dzwonka. Osoby, które chcą wysyłać i odbierać dane mogą podłączyć telefon do komputera przez port IrDA. Konieczne jest wtedy pobranie odpowiedniego oprogramowania ze strony klubu Nokii. Na szczęście jest ono darmowe. Szybkość transmisji wynosi 14.4 kbit/s. Książka telefoniczna mieści 250 wpisów – niestety przyporządkowanie jednemu nazwisku kilku numerów telefonów nie jest możliwe (a szkoda, ponieważ jest to bardzo przydatna funkcja). Wpisane do książki numery telefonów przypisać można do jednej z 5 grup. Każda grupa może mieć swój indywidualny szablon dzwonka lub logo. Przydatną funkcją Nokii jest również kaledarz – można w nim zapisać takie informacje jak data urodzin, spotkania a także o informacje o zaplanowanych treningach.
Powróćmy jednak do funkcji rozrywkowych. Wspomniany na początku artykułu edytor obrazków pozwala użytkownikom samodzielnie narysować nowe logo i np. wysłać je jako SMS. Do rysowania służą klawisze numeryczne. Nie jest wprawdzie łatwo wymalować bukiet kwiatów dla dziewczyny, jednak po krótkim treningu można już stworzyć całkiem przyzwoite dzieło. Interesujący jest również sposób powiadamiania o nadchodzącym połączeniu. Profile telefonu można tak zmienić, że alarm wibracyjny oraz podświetlenie wyświetlacza będą uruchamiały się w takt melodyjki. W wolnych chwilach zagrać można w jedną z 5 gier lub porozmawiać ze znajomymi dzięki funkcji SMS-czat.