Jeśli chodzi o funkcję Siemens ME45 jest identyczną kopią modelu S45. To co zdecydowanie różni oba telefony to wygląd zewnętrzny. ME45 przeznaczony został dla aktywnych użytkowników, którzy cenią sobie zarówno zaawansowane funkcje jak i zwiększoną odporność na trudne warunki zewnętrzne.

Dane podstawowe
Chociaż ME45 wyposażony został w specjalną, wzmocnioną obudowę to od modelu S45 jest cięższy tylko o 8 gramów. Obudowa Siemensa została specjalnie wzmocniona. Po wyjęciu zabezpieczonej specjalnymi zaciskami baterii widać wewnątrz aparatu dodatkową uszczelkę chroniącą wnętrze telefonu przed wilgocią. Także gniazdka wejścia/wyjścia zabezpieczone zostały gumowymi zatyczkami. Na litowo-jonowej baterii o pojemności 840 mAh telefon działa przez maks. 300 godzin. Jeżeli chcemy dłużej porozmawiać to ładunek baterii wystarczy na maks. 360 minut połączenia. W nowym zestawie oprócz telefonu znajduje się też instrukcja obsługi, kabelek szeregowy oraz płytka z oprogramowaniem do komputera.

Funkcje
Siemens ME45 wyposażony został w większość funkcji jaka może się przydać najbardziej wymagającym użytkownikom telefonów komórkowych. Aparat posiada wbudowany cyfrowy dyktafon pozwalający na zapisanie do 3 minut nagrania. Przycisk aktywacji tej funkcji znajduje się po prawej stronie aparatu i umożliwia szybkie włączenie nagrywania podczas rozmowy. Wybieranie głosowe na 20 numerów lub pozycji menu działa sprawnie i wielu osobom zaoszczędzi żmudnego wpisywania numerów na niewielkiej klawiaturce. Dużą zaletą Siemensa ME45 są jego funkcje transmisji danych. Przy użyciu szybkiego protokołu GPRS telefon może pobierać dane z prędkością do 40.2 kbit/s. (Niedawno Siemens ogłosił, że udostępni upgrade oprogramowania, który pozwoli zwiększyć tę szybkość do 53.6 kbit/s). Do komputera telefon podłączany jest przy pomocy kabelka RS232 lub poprzez łącze IrDA. Instalacja oprogramowania obsługującego transmisję danych jest szybka i bezproblemowa. Telefon nie zrywał połączenia a transmisja danych z rzadkimi wyjątkami przebiegała z maksymalną prędkością. Do kontroli kosztów transmisji danych przyda się z pewnością licznik ilości przesłanych danych.
Książka telefoniczna Siemensa mieści aż 500 wpisów. Do każdego nazwiska (lub imienia) przypisać można numer telefonu, numer faksu, adres zamieszkania, adres email itp. O tym jak bardzo przydatna jest ta funkcja przekonają się jednak tylko Ci, którzy choć raz z niej korzystali. Przy pomocy dostarczonego w zestawie oprogramowania informacje w telefonie można zsynchronizować z danymi programu MS Outllook. Funkcja terminarza umożliwia zapamiętanie ważnych notatek, zadań lub spotkań. O ważnym spotkaniu można też powiadomić znajomego przez SMS – telefon automatycznie wyśle odpowiednią wiadomość do osoby z którą mamy się spotkać. Spośród innych funkcji wymienić można również możliwość tworzenia i edytowania profili, tryb głośnomówiący oraz funkcję grup. Ta ostatnia umożliwia niestety stworzenie tylko jednej grupy dodatkowej – „VIP”. Do wszystkich numerów telefonów przypisanych do grupy VIP ustawić można sygnał dzwonka oraz schemat filtracji połączeń. Jeśli chodzi o funkcje slużące do zabawy to Siemens ME45 nie posiada ich wiele. W aparat wbudowano 2 gry użytkownik może również wysyłać wiadomości w zyskującym popularność formacie EMS.