Microsoft Copilot to innowacyjne narzędzie oparte na sztucznej inteligencji, które zmienia sposób, w jaki firmy na całym świecie realizują swoje zadania w ramach pakietu Microsoft 365. Według raportu Microsoft „The Future of Work”, aż 70% wczesnych użytkowników Copilot zgłasza wzrost produktywności, a 68% odnotowuje znaczącą poprawę jakości swojej pracy. Warto bliżej przyjrzeć się temu narzędziu i zrozumieć, jak działa oraz jakie korzyści może przynieść wdrożenie go do w firmie.

 

Jak działa Microsoft Copilot?

Wszystkie narzędzia zawarte w pakiecie Microsoft 365 są dostosowane do współpracy z Copilotem. Bez względu na to, czy tworzymy tekst w Wordzie, czy kreujemy slajdy w PowerPoint, Copilot jest zawsze pod ręką, by pomóc i ułatwić wykonywanie zadań.

Proces interakcji z Copilotem rozpoczyna się od „User Prompt”, gdzie użytkownik wpisuje zapytanie, które jest punktem wyjścia dla całej operacji. Następnie, w ramach „Pre-processing”, Copilot przeprowadza wstępną obróbkę zapytania użytkownika, dbając o prywatność i dokładność zrozumienia zapytania.

Kluczowym elementem jest „Large Language Model” (LLM) stworzony przez OpenAI, który analizuje przetworzone zapytanie i generuje odpowiedź. Po tym etapie, następuje „Post-processing”, gdzie Copilot dostosowuje odpowiedź do specyfikacji i wymagań konkretnej aplikacji w ramach pakietu Microsoft 365.

W rezultacie, użytkownik otrzymuje gotową odpowiedź z zintegrowanymi poleceniami aplikacji, co ułatwia praktyczne użycie rozwiązania w ramach pracy z różnymi aplikacjami pakietu Microsoft 365.

 

Bezpieczeństwo i prywatność

Bezpieczeństwo, prywatność i lokalizacja danych są kluczowe dla każdej firmy. W przeciwieństwie do publicznie dostępnych usług OpenAI, wszelkie operacje są przetwarzane za pomocą usług Azure OpenAI. Copilot łączy się z danymi firmowymi poprzez Microsoft Graph, co zapewnia bezpieczny dostęp do różnych typów zawartości.

Copilot ma możliwość przeglądania wyłącznie tych danych firmowych, do których użytkownik posiada uprawnienia co najmniej do odczytu. Dostęp do poufnych dokumentów, jak umowy czy faktury, jest ograniczony do osób z odpowiednimi uprawnieniami. Istotne jest wykorzystanie wbudowanych w usługę Microsoft 365 modeli uprawnień, które zapewniają, że tylko upoważnione osoby lub grupy mają dostęp do określonych danych w twojej organizacji.

 

Różnice między Copilotem a innymi rozwiązaniami AI

Zastanawiasz się, czym różni się Microsoft Copilot dla Microsoft 365 od poprzednich wersji, takich jak Bing Chat & Bing Chat Enterprise? Kluczowa różnica tkwi w integracji z aplikacjami M365 i zaawansowanym bezpieczeństwie danych. Dzięki wykorzystaniu danych specyficznych dla każdej firmy, Copilot dla M365 oferuje bardziej precyzyjne i dostosowane do potrzeb użytkownika rozwiązania.

 

Czy warto inwestować w Copilota?

Z raportu Microsoft „The Future of Work” wynika, że 70% użytkowników Copilot twierdzi, że dzięki niemu są bardziej produktywni, a 68% zauważa znaczną poprawę jakości swojej pracy. Użytkownicy Copilot nadrabiają zaległości z przegapionych spotkań niemal 4x szybciej, aż 77% z nich nie chce z niego rezygnować.

Warto rozważyć wdrożenie Copilota dla swojej firmy, by zwiększyć efektywność pracy i poprawić jakość wykonywanych zadań.

 

Kiedy premiera języka polskiego?

Microsoft planuje wprowadzenie obsługi języka polskiego wraz z kolejnymi 17 językami jeszcze w pierwszej połowie tego roku. Ostatecznie, będzie wspierał komunikację w kilkudziesięciu najpopularniejszych językach, umożliwiając naturalne interakcje z AI i generowanie treści w rodzimym języku użytkowników. Dodawanie nowych języków nastąpi w najbliższych miesiącach.

 

Autorem artykułu jest Oskar Korszeń z Horyzont.ai., mentor programu „Generatywna Sztuczna Inteligencja dla Biznesu” na Lazarski University od Technology.