Jesteś tutaj:-, Internet, Newsy, Operatorzy, Opinie ekspertów, Orange, Play, Plus, Raporty i prezentacje, Rynek, T-Mobile, Wydarzenia-Stan wdrożenia 5G w Krakowie, Lublinie i Rzeszowie – raport Stationary Test RFBenchmark (Luty 2022)

Stan wdrożenia 5G w Krakowie, Lublinie i Rzeszowie – raport Stationary Test RFBenchmark (Luty 2022)

Specjaliści z firmy Notel Poland kontynuują swoje tourné po Polsce. Po największych miastach północnego-zachodu i północnego-wschodu przyszedł czas na aglomeracje z przeciwnego krańca Polski – Krakowa, Lublina i Rzeszowa.

Przypomnijmy, że badania 5G przeprowadzane są w stabilnych warunkach radiowych i bezruchu (ang. Stationary tests). Do przeprowadzenia badań użyto podobnie jak w pozostałych miastach urządzenia Xiaomi Mi 11.

 

Pomiary stacjonarne 5G

W każdym z miast badania wykonano w kluczowych punktach charakteryzujących się dużym ruchem. W Krakowie były to: AWF, Centrum Handlowe Bonarka, Dworzec Główny, IKEA, Krakowska Akademia im Andrzeja Frycza Modrzewskiego, dzielnica Mistrzejowice, Muzeum Arcade, osiedle Kurdwanów, Park Wodny, Ratusz Kazimierski, Rusznikarska, Stadion Cracovii, Stadion Wisły, Tauron Arena, ulica Wadowicka, okolice Wawelu, ulica Wielicka, Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Park Handlowy Zakopianka. W Lublinie zespół Notel odwiedził z kolei Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, LUW Lublin, IKEA, Dworzec Główny, Galeria Orkana, Felicity, Centrum oraz Arena Lublin. W Rzeszowie przyjrzano się rezultatom 5G w okolicach: dworca kolejowego Rzeszów Główny, Rynku, Galerii Handlowej NOVA, Politechniki Rzeszowskiej i Hali Sportowej Asseco Resovia S.A.

 

gps lublin2 gps lublin gps rzeszow

 

Testy pobierania i wysyłania – wyniki 5G only

Analizując pomiary prędkości pobierania wykonane w stabilnych warunkach radiowych osiągane w technologii 5G (NSA) można stwierdzić, że są u poszczególnych operatorów na zadowalającym poziomie.

Podobnie jak w pozostałych częściach kraju, badania u części operatorów zostały przeprowadzone jedynie z częściowym dostępem do technologii 5G. Gwiazdką (*) oznaczyliśmy wyniki, gdzie odsetek wykonania testów w 5G nie osiągnął przynajmniej 90%.

 

thr 5g dl sharp

Zestawienie prędkości pobierania tylko w 5G i jej udział w pomiarach w Krakowie

 

thr 5g dl sharp 1

Zestawienie prędkości pobierania tylko w 5G i jej udział w pomiarach w Lublinie

 

thr 5g dl sharp 2

Zestawienie prędkości pobierania tylko w 5G i jej udział w pomiarach w Rzeszowie

 

We wszystkich trzech przypadkach widać wyraźnie, że średnia prędkość pobierania przy testach karty SIM będącej w zasięgu usług Plus jest najwyższa i przekracza 200 Mb/s. Ten operator ma także największe pokrycie sieci 5G w Krakowie i Lublinie. Największy udział 5G w Rzeszowie posiadał Orange.

Najlepszy średni wynik w przypadku prędkości pobierania osiągnął Plus w Rzeszowie (245 Mb/s). Najsłabiej wypadło z kolei Play w Rzeszowie z rezultatem 53,3 Mb/s.

 

thr 5g ul sharp

Zestawienie prędkości wysyłania tylko w 5G i jej udział w pomiarach w Krakowie

 

thr 5g ul sharp 1

Zestawienie prędkości wysyłania tylko w 5G i jej udział w pomiarach w Lublinie

 

thr 5g ul sharp 2

Zestawienie prędkości wysyłania tylko w 5G i jej udział w pomiarach w Rzeszowie

 

Podobnie jak m.in. w przypadku badań w Szczecinie i Poznaniu, w kategorii średniej prędkości wysyłania danych w 5G częściowo zmieniła się kolejność poszczególnych operatorów w zestawieniu. Plus, najlepiej radzący sobie z pobieraniem, tym razem w Rzeszowie zamknął tabelę wyników osiągając 53 Mb/s oraz zanotował w Krakowie najniższy wynik (38,2 Mb/s). Pod względem wysyłania plików najlepiej radziły sobie: T-Mobile (61,7 Mb/s w Krakowie), Play (49,5 Mb/s w Lublinie) oraz Orange (65,6 Mb/s w Rzeszowie).

 

Testy pobierania plików

Kolejny punkt raportu prezentuje wyniki całościowe, tzn. w trybie FreeMode (nie wykluczając żadnej z technologii jaka była dostępna w trakcie pomiaru). W ten sposób możemy zbadać odczucia użytkownika końcowego w danym mieście – lokalizacji pomiarowej.

Dla każdego wyniku prędkości zaprezentowane również zostało rozbicie technologii użytej w trakcie pomiaru. Pokazuje to dostępność 5G w obranych punktach pomiarowych jak również może dawać obraz o aktualnym stanie wdrożenia technologii 5G w Polsce.

thr dl sharp

Zestawienie średniej prędkości pobierania i użycia technologii radiowej dla pomiarów stacjonarnych w Krakowie

 

thr dl sharp 1

Zestawienie średniej prędkości pobierania i użycia technologii radiowej dla pomiarów stacjonarnych w Lublinie

 

thr dl sharp 2

Zestawienie średniej prędkości pobierania i użycia technologii radiowej dla pomiarów stacjonarnych w Rzeszowie

 

Testy pobierania i wysyłania per lokalizacja

Jedną z najbardziej interesujących statystyk dotyczących pomiarów stacjonarnych są wyniki średniej prędkości pobierania oraz wysyłania z podziałem na konkretne lokalizacje.

Nie powinien wzbudzać zaskoczenia fakt, że w zdecydowanej większości lokalizacji prym wiedzie Plus. Jeżeli chodzi o pobieranie danych to najwyższy wynik w Krakowie ten operator osiągnął w okolicach Wielickiej (407 Mb/s). W innych miastach były to kolejno IKEA w Lublinie (289,8 Mb/s) oraz Rynek w Rzeszowie (374 Mb/s).

 

krakow dl lok sharp

Zestawienie średniej prędkości pobierania i użycia technologii radiowej w danej lokalizacji w Krakowie

 

lublin dl lok sharp

Zestawienie średniej prędkości pobierania i użycia technologii radiowej w danej lokalizacji w Lublinie

 

rzeszow thr dl miastaa sharp

Zestawienie średniej prędkości pobierania i użycia technologii radiowej w danej lokalizacji w Rzeszowie

 

Testy wysyłania plików

Wyniki określające szybkość wysyłania danych 5G są zauważalnie niższe od rezultatów pobierania danych. Dla poszczególnych miast klasyfikacja końcowa nieco się różniła. W Krakowie najwięcej powodów do zadowolenia ma T-Mobile (50,1 Mb/s) który wyprzedził Orange (43,2 Mb/s), Play (36,8 Mb/s) oraz Plus (36,6 Mb/s). Sytuacja diametralnie różniła się w Lublinie – tutaj na prowadzeniu znalazł się Plus (44,7 Mb/s), za nim Play (41,4 Mb/s), a także T-Mobile (29,6 Mb/s) i Orange (20,9 Mb/s). W Rzeszowie z kolei najlepiej punktowało Orange (65 Mb/s), który było lepsze od T-Mobile (64,6 Mb/s), Play (60,2 Mb/s) oraz Plusa (44,7 Mb/s).

 

thr ul sharp

Zestawienie średniej prędkości wysyłania i użycia technologii radiowej dla pomiarów stacjonarnych w Krakowie

 

thr ul sharp 1

Zestawienie średniej prędkości wysyłania i użycia technologii radiowej dla pomiarów stacjonarnych w Lublinie

 

thr ul sharp 2

Zestawienie średniej prędkości wysyłania i użycia technologii radiowej dla pomiarów stacjonarnych w Rzeszowie

 

Jeżeli chodzi o wysyłanie danych w poszczególnych lokalizacjach, to sytuacja wydaje się być mniej jednoznaczna. W Krakowie najlepiej wypadło T-Mobile (79,1 Mb/s) – także na Wielickiej, tak jak w przypadku pobierania okazało się być najlepszym testowanym miejscem.

W Lublinie najlepszy wynik uzyskało Play w okolicach Areny Lublin (71,4 Mb/s). Co więcej, fioletowy operator powtórzył ten sukces i w Rzeszowie również uzyskał najlepszą prędkość pomiaru, zanotowaną w bliskości Dworca Głównego (86,1 Mb/s).

 

krakow ul lok1 sharp

Zestawienie średniej prędkości wysyłania i użycia technologii radiowej w danej lokalizacji na terenie Krakowa

 

lublin ul lok sharp

Zestawienie średniej prędkości wysyłania i użycia technologii radiowej w danej lokalizacji na terenie Lublina

 

rzeszow ul lok sharp

estawienie średniej prędkości wysyłania i użycia technologii radiowej w danej lokalizacji na terenie Rzeszowa

 

Testy streamingu

Ostatnim elementem raportu z terenu południowo-wschodniej Polski były pomiary streamingu wideo w jakości 4K w ramach usług 5G.

Biorąc pod uwagę czas buforowaniu filmu to wyniki w Krakowie, Lublinie oraz Rzeszowie nie odbiegają znacząco od wyników z pozostałych zbadanych do tej pory miast. W stolicy Małopolski najlepiej z załadowaniem filmów 4K radzi sobie Plus (2,146 s), a w Lublinie i Rzeszowie minimalnie lepszy okazał się Play (kolejno 2,129 s oraz 2,159 s).

streaming czas sharp

Zestawienie średniego czasu potrzebnego na załadowanie filmu 4K w Krakowie

 

streaming time sharp

Zestawienie średniego czasu potrzebnego na załadowanie filmu 4K w Lublinie

 

wtreaming time sharp

Zestawienie średniego czasu potrzebnego na załadowanie filmu 4K w Rzeszowie

 

Ważnym miernikiem, który pozwala ocenić komfort przeglądania treści wideo jest ilość zatrzymań filmu w trakcie jego odtwarzania (wymuszona np. buforowaniem). Żaden z operatorów nie osiągnął 100% płynności we wszystkich miastach ujętych w raporcie. Najlepiej w tej kategorii wypadło T-Mobile oraz Plus. Gorzej poradziło sobie Orange i Play, które notują od czasu do czasu od 1 do 2 zatrzymań plików wideo.

 

streaming breaks  sharp

Zestawienie procentowe ilości przerwań w odtwarzaniu filmu 4K w Krakowie

 

streaming breaks sharp

Zestawienie procentowe ilości przerwań w odtwarzaniu filmu 4K w Lublinie

 

streaming breaks sharp 1

estawienie procentowe ilości przerwań w odtwarzaniu filmu 4K w Rzeszowie

 

Podsumowanie wykonanych pomiarów 5G w Krakowie, Lublinie oraz Rzeszowie

Wyniki przeprowadzonych pomiarach w największych miastach południowo-wschodniej części Polski pokazują, że prace nad wdrożeniem sieci 5G nie odbiegają zaawansowaniem od pozostałych części kraju. W wymienionych miastach najlepiej radzi sobie z tym zadaniem Plus, który dysponuje najbardziej rozwiniętą infrastrukturą sieci nowej generacji. Pozostali operatorzy w niektórych lokalizacjach mogą nawiązać walkę z Plusem.

Wszyscy operatorzy w Polsce oferują użytkownikom agregację 5G z LTE w trybie 5G Non-Standalone (NSA). Jednakże, Polkomtel aktualnie jako jedyny wykorzystuje całe swoje pasmo 2600 MHz TDD (n38) o szerokości 40MHz na potrzeby technologii 5G. Natomiast pozostali operatorzy wykorzystują dynamiczne współdzielenie swojego pasma 2100 MHz (n1) pomiędzy LTE i 5G z wykorzystaniem funkcjonalności zwanej DSS (Dynamic Spectrum Sharing).

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.