Wzrost zapotrzebowania na pracowników fizycznych trwa. W 2021 r. na Pracuj.pl ukazała się rekordowa liczba prawie 120 tys. ogłoszeń dla tej grupy kandydatów. Jak wykazuje najnowsze badanie serwisu, w obliczu pandemii bezpieczeństwo okazuje się dla fachowców jedną z ważniejszych kwestii związanych z pracą. Oznacza to nie tylko dużą wagę przykładaną do zdrowia czy BHP, ale także stabilizacji i akceptacji w miejscu zatrudnienia.

 

Najważniejsze dane:

  • 86% badanych uważa brak złego wpływu na zdrowie za ważny w pracy.
  • 78% z nich uważa bezpieczeństwo i higienę pracy za jej ważny aspekt.
  • 3 na 4 badanych nie odczuło negatywnego wpływu pandemii na karierę.
  • 86% pracowników fizycznych zwraca uwagę na stabilność zatrudnienia.
  • Co czwarty pracownik fizyczny nie czuje się doceniony w miejscu pracy.

 

Deficyt fachowców na rynku pracy

Jednym z ciekawszych zjawisk zaobserwowanych podczas ewolucji rynku pracy, napędzanej przez konsekwencje pojawienia się COVID-19, jest wzrost zapotrzebowania na pracowników fizycznych. Grupa ta na początku pandemii wymieniana była jako jedna z najbardziej narażonych na negatywne konsekwencje „nowej normalności”. Tymczasem od II półrocza 2020 roku obserwować można jej sukcesywnie rosnącą popularność wśród pracodawców.

image processing20220209 2980516 1nl9tmo

W ubiegłym roku w serwisie Pracuj.pl ukazało się 119 149 ogłoszeń kierowanych do tej grupy, co daje im czwarte miejsce na liście najczęściej poszukiwanych grup zawodowych. Tę tendencję potwierdza Barometr Zawodów – przedstawiający jednoroczne prognozy sytuacji w zawodach – realizowany na zlecenie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Około 2/3 wyliczanych w nim zawodów deficytowych, czyli cierpiących na brak dostatecznej liczby kandydatów, związanych jest właśnie z pracą fizyczną.

Serwis Pracuj.pl regularnie bada postawy fachowców dotyczące życia zawodowego. W najnowszym materiale eksperci przyjrzeli się kwestii bezpieczeństwa w pracy w oczach pracowników fizycznych. Badanie wykazuje, że bezpieczeństwo oznacza dla tej grupy nie tylko uważność na kwestie zdrowotne i zasady BHP, ale także stabilne zatrudnienie oraz poczucie bycia docenianym przez najbliższe zawodowe otoczenie.
Pracownik fizyczny w nowej normalności

Dwa lata temu, gdy cały świat został zaskoczony przez koronawirus, pracownicy fizyczni wydawali się grupą szczególnie narażoną na konsekwencje jego wpływu na gospodarkę. Stosunkowo szybko okazało się, że popyt na pracowników fizycznych utrzymał się na dobrym poziomie, a następnie zaczął rosnąć. Fachowcy zauważyli tę pozytywną zmianę i dobrze odnaleźli się na ewoluującym w pandemii rynku pracy. Wpływ pandemii na sytuację zawodową tej grupy okazał się ogólnie dość łagodny, a w przypadku niektórych zawodów – szczególnie tych związanych ze specjalistycznymi uprawnieniami – wręcz uruchomił więcej rekrutacji.

image processing20220209 2980838 897ule

Potwierdzają to najnowsze badania Pracuj.pl – 63% badanych pracowników fizycznych ocenia, że ich sytuacja zawodowa nie jest ona ani gorsza, ani lepsza niż przed pandemią. Co więcej, co dziesiąty badany uważa, że obecnie mogą liczyć na lepsze warunki w pracy, niż przed I kwartałem 2020. Zdecydowaną, choć wciąż znaczącą mniejszość stanowią osoby, których sytuacja zawodowa się pogorszyła (27%). Szczegółowe statystyki potwierdzają oceny ekspertów, zgodnie z którymi pandemia nieco mocniej dotknęła najstarszych pracowników z tej grupy. Na pogorszenie sytuacji wskazuje 1/3 respondentów w wieku 45-65 lat, w grupie 18-24 było to już tylko 15%.

 

image processing20220209 2981224 wodtek

Nowe i stale zmieniające się warunki pracy, z którymi mierzymy się od blisko dwóch lat, doświadczyły niemal wszystkie grupy zawodowe. Jednak, jak pokazują nasze badania, pracownicy fizyczni dobrze odnaleźli się w tych realiach. Według badań Pracuj.pl pracę w trakcie pandemii zmienił blisko co trzeci pracownik fizyczny, co drugi ma przekonanie, że łatwo dostałby nową pracę w swojej specjalizacji. Ważną rolę odgrywa na pewno aktywność rekrutacyjna pracodawców. W drugim półroczu minionego roku na Pracuj.pl pojawiło się o 40% więcej ofert dla pracowników fizycznych niż w pierwszym półroczu. To zapotrzebowanie rodzi nowe oczekiwania kandydatów. Także te specyficzne dla czasów pandemii, związane z bezpieczeństwem – komentuje Jolanta Lewandowska-Bitkowska, HR Business Partner w Grupie Pracuj.

 

W zdrowym pracowniku zdrowy duch

Praca fizyczna to dziedzina, w której szczególną rolę odgrywają kwestie BHP, w części specjalizacji mogące decydować o zdrowiu czy nawet życiu pracowników. W obliczu pandemii zyskują one na znaczeniu, a w przypadku części kandydatów mogą także decydować o wyborze pracodawcy. Do typowych niebezpieczeństw związanych m.in. z pracą ze specjalistycznymi maszynami, robotami na wysokościach, dopuszczalnymi ciężarami czy narażeniem na chemikalia obecnie dochodzą także kwestie związane z ryzykiem zakażenia wirusem.

image processing20220209 2980838 g037m4

Jak wskazuje badanie Pracuj.pl, aż 86% badanych pracowników fizycznych uznało brak negatywnego wpływu pracy na zdrowie za jej ważny aspekt, przy czym ponad połowa określiła go jako „zdecydowanie ważny”. Warto zauważyć, że na tę kwestię zwracali najczęściej uwagę fachowcy z najmłodszej grupy wiekowej (18-24 lata) oraz najstarszej (45-65). Innym istotnym czynnikiem, wskazywanym przez 78% respondentów, była dbałość pracodawcy o bezpieczeństwo i higienę pracy. W przypadku tej kwestii jednak widoczna jest zmiana postaw najmłodszych badanych – zwracali oni uwagę na BHP najrzadziej spośród wszystkich grup wiekowych.

image processing20220209 2980284 to803u

image processing20211115 1330155 zxbiwf

Bezpieczeństwo i higiena pracy to termin kojarzący się wielu z nas z obowiązkowymi formalnościami czy szkoleniami. Jednak czas pandemii dodatkowo podkreślił, że aspekt ten realnie wpływa na zdrowie pracowników. Ta kwestia zwraca szczególną uwagę najmłodszego i najstarszego pokolenia. Generacja Z to osoby mocniej zaangażowane w trendy promujące postawy prozdrowotne. Z kolei najstarsze pokolenie na własnym przykładzie odczuło trudy lat pracy fizycznej. Niewątpliwie postawy obu grup pokazują trendy rekrutacyjne, mogące przyciągać kandydatów. Wyróżniają się pracodawcy, którzy obok atrakcyjnego wynagrodzenia oferują np. pakiety medyczne czy tworzą kulturę pracy, która przeczy stereotypom o niewielkiej wadze przykładanej do zdrowia pracowników fizycznych – komentuje Agnieszka Bieniak, Dyrektor HR w Grupie Pracuj.

 

Bezpieczeństwo, czyli stabilność i akceptacja

Mówiąc o bezpieczeństwie nie można zapominać o tak ważnych dla pracowników fizycznych aspektach, jak stabilność miejsca pracy. Według raportu Pracuj.pl stabilność miejsc pracy w firmie jest wymieniana wśród trzech najważniejszych cech pracodawcy poszukiwanych przez fachowców, zaraz obok odpowiedniego wynagrodzenia oraz łatwego dojazdu do pracy. To kwestia szczególnie istotna w czasach pandemii, gdy część firm musiała mierzyć się z trudnościami finansowymi, a na początku pandemii – ze zwolnieniami. Najnowsze badanie Pracuj.pl dodatkowo potwierdza, że poczucie pewności co do mocnej pozycji obecnego stanowiska jest równie ważnym aspektem bezpieczeństwa pracy, co zdrowie i dbałość o BHP. Aż 86% badanych pracowników fizycznych zaznaczyło stabilność miejsca pracy jako istotną kwestię w życiu zawodowym.

image processing20220209 2979912 10ajy4c

Innym aspektem stabilizacji w pracy istotnym dla fachowców jest także relacja z przełożonymi i poczucie bycia docenionym przez nich. Aż 78% pracowników fizycznych za ważne uważa otrzymywanie od przełożonych pozytywnych bodźców, np. w postaci pochwał. Bycie docenioną przez szefa jest szczególnie ważne dla kobiet – wskazało na to 82% pań i 76% panów. Jak te oczekiwania przekładają się na faktyczne relacje? Co drugi z fachowców czuje się doceniany za pomocą pochwał i podziękowań, nieco rzadziej wdzięczność przełożonych jest wyrażana przez premie czy dodatkowe wynagrodzenie (44%). Również co drugi respondent zgadza się z opinią, że jest traktowany przez szefa po partnersku. Wciąż jednak znacząca grupa badanych wyraża się negatywnie o swoich relacjach z przełożonymi. Co piąty nie czuje się doceniany np. pochwałami i traktowany po partnersku, więcej niż co czwarty – nie bywa doceniany premiami czy dodatkowym wynagrodzeniem.

image processing20220209 2980838 13iuqfr

 

Nowe środowiska pracy fachowców

Badania różnych grup zawodowych przeprowadzane przez Pracuj.pl pokazują, że najważniejszą motywacją do zmiany pracy na nową lub pozostania w starej od lat są zarobki. Jednak wyniki analizowanego badania pracowników fizycznych potwierdzają także, że liczy się dla nich również spokój tworzony przez bezpieczne i stabilne środowisko pracy, istotne szczególnie w czasach dużych zmian. Na taki wizerunek firmy wpływa podejście do zdrowia pracowników, jasne procedury, ale także atmosfera w miejscu pracy i dobre relacje. Pod tym względem widoczne jest stopniowe przenoszenie się do świata pracy fizycznej zjawisk częściej spotykanych w minionych latach w środowisku pracy biurowej.

W obserwowanej obecnie rywalizacji o pracowników fizycznych oraz kampaniach pracodawców na pierwszy plan nadal najczęściej przebijają się kwestie finansowe. Jednocześnie jednak coraz częściej podkreślają oni ofertę benefitów czy kulturę organizacji, przejawiającą się także w bardziej stabilnych warunkach pracy czy dostępie do prywatnej opieki medycznej. Przy utrzymującym się wzroście zapotrzebowania na tego typu kandydatów można się spodziewać, że nowe trendy w pracy fizycznej będą się nadal rozwijać, tworząc kolejne atrakcyjne środowiska pracy dla fachowców.