Sprzęt działa na autorskim oprogramowaniu producenta. Przy pierwszym uruchomieniu urządzenia na wyświetlaczu pojawi się Przewodnik instalacji. Jeżeli wybierzemy źródło: DVB-T2 and HDplayer, to po wprowadzeniu podstawowych ustawień, należy przejść do opcji Szukanie programów i nacisnąć przycisk OK (rozpocznie się automatyczne wyszukiwanie dostępnych kanałów).


Odbiornik przeszukuje tylko częstotliwość po częstotliwości zgodnie z zapisaną listą DVB-T2. Listy tej nie można edytować w oddzielnym menu. Dołączona w zestawie antenka sprawdzi się wszędzie tam, gdzie można oglądać naziemną telewizję cyfrową na przysłowiowym drucie. W miejscach o słabym sygnale telewizyjnym, do odbioru wymagana będzie dodatkowa lepszej klasy antena. W moim przypadku musiałem zamienić ją na domową antenę o większej czułości, aby mieć dostęp do wszystkich stacji w testowanej okolicy. Myślę, że nie jest ważne gdzie test się odbywał, bo każdy użytkownik tunera będzie miał własne doświadczenia wszak do zasięgu telewizji naziemnej w Polsce jeszcze można mieć wiele do zarzucenia. Ale jak już ten sygnał się złapie to można spokojnie oglądać telewizję.


Jak widać w moim przypadku telewizor znalazł sporą liczbę stacji. Interfejs użytkownika został intuicyjnie zaprojektowany i w całości w języku polskim. Wydaje się on może nieco skromny, a dostępne opcje konfiguracyjne, pozwalają na modyfikacje ustawień w ograniczonym zakresie, ale dzięki temu nawet początkujący użytkownik nie będzie miał kłopotu z szybkim opanowaniem obsługi menu telewizora. Obraz można określić jednym słowem: poprawny.

EPG wyświetla przewodnik po programach. Zawartość informacji bieżących, przyszłych jak i szczegółowych uzależniona jest od tego co nadaje dana stacja. Po wybraniu programu możemy skorzystać z funkcji timer (przycisk OK) aby automatycznie zaplanować oglądanie lub nagrywanie ” TITLE” danej audycji, przy prawidłowo podłączonej zewnętrznej pamięci USB. Naciśnięcie przycisku INFO przywołuje pasek z informacją o bieżącym kanale. Funkcja „ANGLE/TTX” wyświetla teletekst o ile jest ona nadawany przez wybraną stację telewizyjną.


Odbiornik posiada prosty odtwarzacz multimedialny (SDplayer) i bardziej zaawansowanych odtwarzacz (HDplayer). Można go używać, aby słuchać muzyki, oglądać zdjęcia i filmy na przykład w formacie mkv lub avi z pamięci USB. W przypadku odtwarzania nagranych płyt (1080p) na ekranie się obraz o jakości HD. Jakość obrazu, w zupełności wystarczy do codziennego oglądania filmów.


Obraz zawiera wiele detali, a prezentowane kolory są intensywne i żywe. W menu (regulacje rozbudowane) można obraz nieco rozjaśnić i dodać trochę kontrastu. Obraz z USB też był bardzo ładny. Dodajmy jeszcze, że urządzenie jest bardzo wygodne w obsłudze – komendy wykonywane są w miarę szybko i bezproblemowo. Na Plus zasługuje to, że odtwarzacz obsługuje polskie napis.


Słabszą stroną tego sprzętu jest jakość dźwięku, a właściwie jego moc. Niestety wbudowane głośniki grają zbyt cicho, a wydobywający głos, jest jakby z oddali. Po podłączeniu dobrych (lepiej zapomnieć, o tych w zestawie) słuchawek przewodowych dźwięk nabiera jakości i pozwala ponieść się akcji oglądanego filmu.


Ferguson Cute9 T2 ma wbudowany akumulator 1000mAh, który według producenta pozwala na oglądanie telewizji lub filmów do 2 godzin bez dodatkowego zasilania. I tu mam dobrą wiadomość dla potencjalnych użytkowników, nasze testy wykazały, że pełne naładowanie akumulatora pozwala przekroczyć ten czas nawet o 15-20 minut.