Specjaliści na całym świecie nie ustają w próbach znalezienia nowych metod na ładowanie urządzeń mobilnych. Naukowcy z MSU (Michigan State University) opracowali metodę, która przetwarza energię mechaniczną z przesuwania palcem po ekranie na energię elektryczną zasilającą akumulator smartfona.


Być może dzięki takiemu rozwiązaniu będziemy mogli rozstać się na dobre z ładowarkami, zamiast tego „napędzając” smartfona tym, co i tak robimy bez przerwy przy jego użytkowaniu. Jak to możliwe? Zastosowano specjalnie przygotowany, kilkuwarstwowy materiał, który wytwarza energię elektryczną pod wpływem nacisku i zaginania.

W pełnej okazałości taki generator ma grubość porównywalną do kartki papieru, a jego nazwa brzmi FENG (biocompatible ferroelectret nanogenerator – biozgodny nanogenerator ferroelektrytowy). Powyższy filmik ukazuje, jak za jego pomocą można zasilać zestaw diod LED. Główne zalety FENG-a to elastyczność, lekkość, niski koszt produkcji i oczywiście przyjazność środowisku. Co ciekawe, jego wydajność rośnie przy składaniu go poprzez kolejne zagięcia, a jednym z pomysłów na wykorzystanie tej właściwości jest wytworzenie dużej płachty materiału i złożenie jej dużą ilość razy, aż osiągnie rozmiar odpowiedni do umieszczenia go w… bucie. Wtedy energia będzie mogła być generowana przy każdym kroku.

Źródło: MSU, Nano Energy

Tomasz