Firma Ferguson przyzwyczaiła nas do tego, że ich produkty mogą pochwalić się dobrej jakości wykonaniem i nie inaczej jest też w tym przypadku. Obudowa Ariva 4K Combo jest wykonana ze smakiem i ogromną dbałością o detale. Na tle konkurencji wyróżnia się niezwykle estetycznym oraz minimalistycznym design’em. Obudowa ma elegancki, kolor fortepianowej czerni, podkreślający najwyższą jakość produktu klasy Premium. Niestety, bardzo szybko się ona palcuje, co estetów z czasem może irytować. Zastosowane w konstrukcji obudowy aluminium dobrze odprowadza ciepło podczas pracy urządzenia (szczególnie podczas odtwarzania filmów 4K).


Obudowa została bardzo dobrze spasowana z lekko zaokrąglonymi bokami i ciekawie zaprojektowanym panelem przednim. Został on wyposażony w kolorowy (czerwony w trybie czuwania i niebieski w trybie pracy i mrugając o aktywnym nagrywaniu) odbiornik IR w kształcie ciekawie zaprojektowanego okręgu.



Ponadto znajdziemy tutaj wyświetlacz godziny, który w trybie pracy pokazuje aktualną godzinę. Trochę brakowało mi tutaj podstawowych przycisków do obsługi tunera bez użycia pilota.


O jakości i możliwościach Ariva 4K Combo świadczy tylny panel tunera. Odbiornik został bogato wyposażony w złącza, pozwalające na podłączenie go do odbiorników telewizyjnych, zarówno tych najnowszych jak i tych trochę starszych.

  • ANT IN: : wejście kabla antenowego
  • LNB IN: wejście kabla koncentrycznego z konwertera, technologia Unicable/jednokablowa
  • 3x USB: wejście do podłączenia zewnętrznej pamięci USB
  • AV
  • Ethernet: port z diodami pracy, służący do komunikacji prze sieć LAN/Internet
  • HDMI 2.0: wyjście obrazu i dźwięku cyfrowego
  • OPTICAL: wejście optyczne SPDIF do podłączania do np. wzmacniacza
  • Power
  • Recovery Switch – przywrócenie ustawień fabrycznych
  • MICRO SD Card Reader


Set-top box korzysta z 4-rdzeniowego procesora Amlogic S905 o częstotliwości taktowania 2,02GHz. Posiada 1GB pamięci RAM. Dla użytkownika pozostawiono 8 GB pamięci flash eMMC, którą można rozszerzyć za pośrednictwem zewnętrznej karty SD lub pamięci USB.


Do tunera możemy też podłączyć dysk twardy. Kieszeń montażu dysku twardego (od spodu). Odbiornik obsługuje dowolny dysk twardy umieszczony w obudowie z własnym zasilaniem. Jedynym warunkiem jest założenie na dysku jednej podstawowej partycji i sformatowanie jej w systemie NTSF (zalecane) lub FAT32. A dla osób szukających dekodera dla odbioru telewizji kablowych, czy też telewizji na kartę, producent przewidział uniwersalny czytnik kart płatnych TV (CA takich jak: Smart HD+ (Conax), nc+ (Seca Mediaguard), erotyka (Viaccess) (na prawym boku).

Po rozpakowaniu i podłączeniu dekodera do telewizora oraz anteny satelitarnej i dostawy telewizji kablowej oraz (przy kolejnych testach) do anteny naziemnej telewizji cyfrowej, przyszedł czas na jego uruchomienie. Ferguson Ariva 4K Combo, jak już wcześniej pisałem to uniwersalny odbiornik oferujący dostęp zarówno do telewizji satelitarnej w standardzie DVB-S2, jak i naziemnej telewizji cyfrowej nadawanej w standardzie DVB-T. Dekoder współpracuje też z modułami CAM sieci kablowych. Warto przy tym podkreślić, że funkcjonalność Ariva 4K Combo idzie w parze z niskim zużyciem energii (pobór prądu w stanie czuwania nie przekracza 0,5W). Tyle producent, a jak dekoder sprawuje się podczas użytkowania?