Liberty Global, właściciel UPC Polska, zaprezentowało podczas trwającej właśnie 41. Międzynarodowej Konferencji i Wystawy Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej, najnowszy raport „Przyszłość Internetu – innowacje i inwestycje we wzajemne połączenia IP”, przygotowany we współpracy z firmą doradczą Arthur D. Little.

Według autorów raportu, przyszły rozwój internetu jako platformy multimedialnej zależeć będzie m.in. od inwestycji w rozwój globalnej infrastruktury komunikacyjnej oraz zrównoważonego środowiska regulacyjnego, wspierającego innowacje.  

Potrzebujemy regulacji, które uwzględniając przyszłe kierunki ewolucji rynku pozwolą nadal rozwijać Internet, jako platformę, a także wspomagać tworzenie innowacyjnych usług cyfrowych – powiedział Stephan Luiten, dyrektor spraw publicznych, Liberty Global.

Raport pokazuje, że Internet szybko przekształcił się ze statycznej platformy przesyłu danych do platformy streamingowej wideo, w związku z czym wkrótce podlegać będzie kolejnej fali rozwoju w kierunku M2M (maszyna-maszyna) czy komunikacji wideo. Spektakularny wzrost natężenia ruchu w internecie w nadchodzących latach może wywołać bezprecedensowe zapotrzebowanie na bezpieczny i wszechobecny dostęp do internetu oraz masowe upowszechnienie się usług i aplikacji wymagających dużej przepustowości. Dostępne dane potwierdzają tę tezę: przed końcem 2020 roku ponad 50 proc. światowej populacji będzie korzystać z dostępu do internetu. Oznacza to, że liczba użytkowników internetu wzrośnie z obecnego poziomu 2,7 miliarda osób do 5 miliardów w 2020 roku. Do 2025 roku usługi „internetu rzeczy” będą obejmowały około 50 miliardów skomunikowanych urządzeń. Prognozuje się również, że usługi M2M (komunikacja maszyna-maszyna) będą stanowić ponad 50% ruchu IP przed końcem 2030 roku.
 

UPC od lat inwestuje w rozwój infrastruktury ponad 25 proc. przychodów, oferując dostęp do innowacyjnych usług cyfrowych, w tym internetu o szybkości do 250 Mb/s. rynek jest jednak coraz bardziej konkurencyjny za sprawą oferujących substytucyjne usługi i produkty operatorów mobilnych i satelitarnych oraz coraz aktywniejszej ekspansji działających globalnie serwisów i ofert o charakterze over-the-top (OTT). Sektor kablowy od lat pełni rolę lidera rozwoju nowoczesnej infrastruktury, zapewniającej realizację celów europejskiej agendy cyfrowej. By dalej dynamicznie się rozwijać z korzyścią dla klientów i gospodarki, potrzebuje on skali do innowacji i zrównoważonego podejścia regulacyjno-prawnego, pozwalającego na zachowanie konkurencji.

Raport zaprezentowany został we wrześniu tego roku w Brukseli. Można się z nim zapoznać na stronie www.adl.com/FutureOfTheInternet

źródło: UPC Polska

Kan