Rozmowa z Michałem Piechockim, Project Managerem z ARC rynek i Opinia, na temat badania przeprowadzonego przez ARC Rynek i Opinia dla agencji Ogilvy & Mather na potrzeby kampanii „Język polski jest ą-ę …” zorganizowanej z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego.

Czy Polacy dbają o poprawność językową swoich wypowiedzi?

Z naszego badania zrealizowanego dla Ogilvy & Mather wynika, że respondenci nieco większą wagę przywiązują do wypowiedzi pisemnych niż do ustnych, zwłaszcza nieformalnych. Jednakże w obu przypadkach odsetek osób, które nie zawsze dbają o poprawność językową jest bardzo wysoki. Prawie 2/3 badanych (63%) internautów przyznaje, że nie dba o poprawność językową swoich wypowiedzi ustnych, zaś niemal połowa (48%) wypowiedzi pisemnych. To bardzo dużo.

Czy to oznacza, że pisząc np. podanie lub wniosek respondentom jest obojętne, czy zachowają poprawność pisowni?

Problem poprawnej pisowni w znacznej mierze dotyczy kontaktów nieformalnych, ze znajomymi: 67% respondentów nie używa polskich znaków w smsach, 48% – na chatach, 44% – posługując się komunikatorami. Niejako na drugim biegunie znajduje się komunikacja formalna: wypełniając oficjalne formularze czy wnioski aż 94% respondentów używa polskich znaków. Również w mailach i w wypowiedziach na forach jesteśmy bardziej skłonni do zachowania poprawności pisowni – w takich sytuacjach aż 77% osób stara się pisać poprawnie. Badani przyznają też, że dbałość w tym zakresie niezwykle ważna jest w pracy, w kontaktach biznesowych – aż 95% z nich przyznaje, że w takich sytuacjach zawsze używa znaków diakrytycznych.

Z czego może wynikać niechęć do stosowania znaków diakrytycznych?


Z naszego badania wynika, że respondenci są zgodni, iż „szeleszczące spółgłoski” oraz „ogonki” i kreseczki” przy niektórych literach są znakiem wyróżniającym język polski na tle innych języków. Jednocześnie przyznają, że omijają je w nieformalnych kontaktach, gdyż tak jest wygodniej i szybciej. Należy jednak zwrócić uwagę, że pominięcie znaków diakrytycznych może czasami całkowicie zmienić znaczenie przekazu. Poza tym, jeśli jesteśmy zgodni, że właśnie znaki diakrytyczne nasz język wyróżniają, to tym bardziej powinniśmy starać się je zachować.

Czy można wyróżnić wśród badanych jakąś grupę, która szczególnie dba lub nie dba o poprawność pisowni?


Zdecydowanie tak. W najmniejszym stopniu o poprawną pisownię dbają ludzie młodzi do 24 lat, czyli osoby, które w największym stopniu korzystają z szybkich, nowoczesnych form kontaktu. Im też zazwyczaj najbardziej zależy na wygodzie i szybkości. Zainteresowanie poprawną pisownią rośnie wraz z wiekiem – wśród osób powyżej 45 roku życia tylko 14% przyznaje, że nie zawsze używa znaków diakrytycznych.

źródło: ARC Rynek i Opinia

Kan