Opublikowany właśnie doroczny raport firmy Ericsson na temat zrównoważonego rozwoju i odpowiedzialności społecznej przedsiębiorstwa, zatytułowany „Technology for Good” (Technologia dla dobra), potwierdza jej silne przekonanie, że teleinformatyka ma ogromny potencjał transformacji, który może stymulować rozwój społeczno-ekonomiczny i wprowadzić nas na drogę proekologicznej gospodarki.

Hans Vestberg, prezes i dyrektor generalny firmy Ericsson, powiedział: „,i>Opieramy nasze podejście do zrównoważonego rozwoju i odpowiedzialności społecznej przedsiębiorstwa na trzech filarach — odpowiedzialnym rozwoju społecznym, gospodarczym i środowiskowym. Stale podnosimy poprzeczkę jak chodzi o nasz własny zrównoważony rozwój i staramy się lepiej rozumieć najważniejsze problemy naszych partnerów. Ten sposób działania w biznesie ma zasadnicze znaczenie dla naszego sukcesu”.

Oto najważniejsze przesłania zawarte w raporcie.

Rozwiązania energooszczędne

Branża teleinformatyczna może ułatwić przejście na gospodarkę proekologiczną zwiększając efektywność wykorzystywania zasobów. Sam sektor teleinformatyczny odpowiada za około 2 procent światowej emisji dwutlenku węgla, ale może skompensować znaczną część pozostałych 98 procent z innych branż. Z badania przeprowadzonego przez firmę Ericsson wynika, że całkowite zużycie energii przez teleinformatykę będzie umiarkowane dzięki wzrostowi sprawności energetycznej sieci do 2020 r. Działania firmy ericsson w obszarze sieci przyniosły m.in. następujące efekty:

  • W ciągu ostatniej dekady firma Ericsson zwiększyła o 85 procent sprawność energetyczną stacji bazowych 3G/4G. Nadal zaspokajane było zapotrzebowanie społeczeństwa sieciowego dotyczące przepustowości, bez podwyższenia zużycia energii w przeliczeniu na abonenta.
  • Rozwiązanie „Psi”-Coverage firmy Ericsson zapewnia mobilne pokrycie szerokopasmowe (3G) przy zużyciu energii o 45% niższym w porównaniu z rozwiązaniami tradycyjnymi. „Psi”-Coverage wykorzystuje nową technologię firmy , która pozwala zwiększyć pokrycie, a jednocześnie znacznie zmniejsza zużycie energii i koszty dzięki używaniu tylko jednego standardowego urządzenia radiowego.

Zrównoważony rozwój miast i urbanizacja

  • Ericsson dostrzega rosnące znaczenie miast w przyszłym zrównoważonym rozwoju. Według przewidywań, w roku 2016 za 60 procent danych przesyłanych za pomocą urządzeń mobilnych odpowiadać będą ludzie mieszkający w gęsto zaludnionych obszarach miejskich, na mniej niż 1 procencie powierzchni wszystkich kontynentów. Aby zwiększyć pojemność sieci w takich obszarach, budujemy sieci heterogeniczne, gdzie oprócz dużych radiowych stacji bazowych („makro”) występują mniejsze stacje bazowe („mikro” i „piko”), które zapewniają dodatkową pojemność w obszarach o wysokim zapotrzebowaniu. Za pomocą pobliskich węzłów małej mocy możemy odciążyć węzły dużej mocy i zmniejszyć w ten sposób zużycie energii.

źrodlo: Ericsson

Kan